Кравчук та Ющенко передали Патріарху Варфоломію 5 000 підписів щодо надання автокефалії православній Церкві в Україні
Колишні президенти України Леонід Кравчук та Віктор Ющенко стали переговірниками з Вселенським Патріархом щодо українських церковних питань, зокрема, і можливого надання автокефалії.
Днями українські ЗМІ повідомили, що перший та третій президенти України відвідали Константинополь та зустрілись з вселенським Патріархом Варфоломієм для обговорення церковних питань.
У прес-службі Леоніда Кравчука підтвердили ВВС Україна інформацію про візит, але відмовилися розкривати його подробиці.
Це вже не перший візит екс-президентів до Варфоломія для вирішення церковного питання. Вперше про церковну місію двох президентів стало відомо ще у серпні 2015 року, коли про це написала грецька релігійна інформаційна агенція Romfea, яка висвітлює життя Церков у підпорядкуванні Вселенського Патріарха.
Тоді екс-президенти та Патріарх Варфоломій дві години спілкувались "про політичну ситуацію та церковну кризу в Україні".
2015 року Леонід Кравчук та Віктор Ющенко повідомили Патріарху, що бачать "роль Церкви-матері у вирішенні церковного розколу в Україні".
Наприкінці серпня 2016 року відбулась ще одна подібна місія Ющенка-Кравчука.
"Дійсно, факт візиту був, я це підтверджую", – заявила ВВС Україна помічниця Леоніда Кравчука Оксана Сибірцева.
Проте вона зауважила, що Леонід Кравчук не може дати жодних коментарів щодо поїздки, адже перебуває у відпустці.Вона наголосила, що візит мав "приватний характер".
Речник УПЦ КП єпископ Євстратій (Зоря) у розмові з ВВС Україна назвав "правильною" стратегією учасників перемовин не розкривати деталей, щоб "не підігрувати Росії і не давати їй зайвої інформації".
Він запевнив, що обізнаний з певними деталями візиту Ющенка-Кравчука.
"Я знаю, що президенти передали Патріарху п’ять тисяч підписів від української інтелігенції під зверненням щодо автокефалії православної Церкви в України", – розповів пан Зоря.
Він нагадав, що президенти їздили до Туреччини рік тому, але цього разу обставини змінились через офіційне звернення Верховної Ради щодо автокефалії.
"Це робиться, щоб Вселенський Патріарх бачив, що це ініціатива не президента чи Ради, а всіх верств населення", – додав єпископ.
Релігійний експерт та член комітету Ради з питань культури та духовності Віктор Єленський наголошує, що в Україні Церква відділена від держави, а тому логічно, що ці візити приватний.
"Це нормально, коли громадські діячі без офіційного статусу цим займаються. Але в них поважна громадсько-політична вага", – вважає експерт. Втім зауважує, що, швидкого рішення від Патріарїха Варфоломія не слід чекати, адже він побоюється розколу з Москвою.
"Вселенський Патріарх у важкій ситуацій, він не може швидко ухвалити рішення щодо України. Він боїться розколу у православ’ї та демаршу РПЦ", – вважає експерт.
Віктор Єленський нагадує, що 1996 року Естонська Церква отримала автокефалію через відновлення Константинополем томоса від 1926 року. Після цього на півроку у стосунках між Константинополем та Москвою стався розрив.
Згодом досягли компромісу, що в Естонії співіснують дві православні канонічні Церкви – у підпорядкуванні Константинополя та Москви, а приходи обирають до кого належати.
Додамо, що за останні роки питання автокефалії Української Православної Церкви стало одним із важливих у політичному житті країни.