Лауреатами премії «Світло Справедливості» стали двоє лікарів: нагороду вручили в УКУ
«Я радію, що багато людей сьогодні бачать це вручення, за що дякую засновникам і організаторам. Бажаю кожному з вас міцного здоров’я і щастя, на які не зазіхне жоден вірус. Мій чоловік надзвичайно б гордився цією нагородою, якби був живим. А зараз вона залишається для мене і моїх дітей великою честю», — сказала дружина лауреата Ірина Венжинович під час інавгураційної промови.
«Для мене нагорода є великою повагою і вдячністю не тільки до власної праці, але й моїх колег. Цей рік був важкий, він відібрав наш спокій, сон, відпочинок і думку про нього. На жаль, він забрав у нас колег, натомість навчив цінувати життя, змусив звернути увагу на працю медиків і поважати її. У непростий час багато небайдужих людей простягли нам руку допомоги — без них ми б не вистояли. Це були благодійники, міжнародні організації, депутати і прості люди, які купували нам захисні костюми. Саме через те ми почали їх називати янголами охоронцями, що добре прижилася. Я радію, що таких янголів стає все більше і вони є тепер ще й у Львові, бо ви також підтримуєте і даєте певність, що ми не одні в цій боротьбі», — поділилась лауреатка Ольга Мартиненко.
Крім лауреатів капітула нагороджує стипендією також студентів, які є промінчиком світла справедливості. Цьогорічною стипендіаткою стала студентка Школи журналістики і комунікацій УКУ Юлія Бондар, яка має чуйне серце, що веде її дорогою волонтерства.
«Ця стипендія є неочікувана для мене, я просто робила свою справу. Це вкотре доводить, що будь-яка маленька справа є важливою для когось. Ми волонтери інколи вигораємо і навіть вчора я знецінювала себе, а вже сьогодні стою тут і розумію що будь яка справа є помітною», — переконана волонтерка Юлія Бондар.
Це вже восьма Церемонія вручення нагороди «Світло Справедливості».
Цьогоріч капітула обирала лауреатів серед осіб, що засвідчили моральне лідерство у медичній сфері. Нагорода покликана привернути увагу до ціннісного лідерства, до важливості моральних принципів у проводі, до популяризації прикладів такого лідерства в українському суспільстві.
Співзасновник нагороди та президент Українського католицького університету владика Борис Ґудзяк підкреслив важливість подвигу лауреатів і їхнього постійного свідчення скромності, безкорисливості й вірності моральним принципам:
«Ми знову маємо нагоду радіти світлу справедливості. У цей непростий час бачимо стільки добрих прикладів героїчної, схованої постави. Сьогоднішнє нагородження проводимо без членкині Капітули Марти Коломієць і професора Ігоря Скочиляса, які упокоїлися від ковіду. Ми втратили одну з колон нашого університету. Такі лікарі, як Іван Венжинович і Ольга Мартиненко тихою працею врятували тисячі життів.
Про них не пишуть в газетах і не згадують на широкий загал. Тому своєю відзнакою Капітула хоче підкреслити, що справедливість проявляється всюди, де ти є і дієш. Я вітаю лауреатів і дякую вам за ваш приклад. Нехай за ним ідуть багато і ця нагорода надихає вас надалі бути прикладом, бо вона, якоюсь мірою, до цього зобов’язує».
Окрім фінансової підтримки, лауреати нагороди отримали статуетку з кришталю, яку виготовив майстер художнього скла Станіслав Кадочников. На ній зображена фігура людини, що тягнеться до світла, символізуючи прагнення до ідеалів свободи та справедливості.
Довідка про лауреатів нагороди «Світло Справедливості» 2020
Іван Венжинович
Сімейний лікар-терапевт Почаївської районної лікарні. Входив у бригаду швидкої допомоги як терапевт і інфекціоніст. Від початку пандемії, з квітня 2020 року, надавав медичну допомогу хворим на COVID-19. За майже пів року щоденної виснажливої праці не помер жоден його пацієнт. Фото Венжиновича, яке зробило інформаційне агентство Associated Press, серед інших світлин українських лікарів, розміщувалося на білборді із написом «Дякуємо за життя» у рамках національної кампанії від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. 30 вересня 2020 року на 51 році життя перестало битися серце Івана Венжиновича в Почаївській лікарні. Він помер від двосторонньої пневмонії, спричиненою ковідом.
У лауреата нагороди «Світло Справедливості» за моральне, духовне та етичне лідерство залишилася дружина та двоє дітей. Нагороду вручили посмертно, її прийняла сім’я Івана Венжиновича.
Ольга Мартиненко
Експертка Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації за напрямком «Інфекційні хвороби», завідувачка інфекційним відділенням КНП «Рубіжанська центральна міська лікарня» з 2003 року. У березні 2020 Рубежанська міська лікарня стала шпитальною базою для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 в Луганській області. Ще до виявлення першого хворого на COVID в Україні, у січні 2020 Ольга Мартиненко почала підготовку спеціалістів інфекційної служби Луганської області та персоналу свого відділення до пандемії. Проводить активну просвітницьку діяльність серед населення міста та області.
Перші два місяці її відділення було єдиним, яке приймало хворих на COVID-19 зі всієї Луганської області. Попри всі труднощі й виснажливу роботу, ніхто з персоналу інфекційного відділення не звільнився. За моральне, духовне та етичне лідерство Ольгу Мартиненко визнано лауреаткою нагороди «Світло Справедливості» 2020.
Нагорода «Світло Справедливості» заснована 2010 року канадійкою українського походження Анастасією Шкільник (померла 2014 року) та Борисом Ґудзяком, архиєпископом і митрополитом Філадельфійський УГКЦ, на честь батька Анастасії д-ра Михайла Шкільника — юриста, громадського і політичного діяча часів визвольного руху в Україні 1917-1920 років. Організатором Церемонії вручення нагороди «Світло Справедливості» є Інститут лідерства та управління УКУ.
Рішення щодо лауреата приймає Капітула:
- Борис Ґудзяк, архиєпископ Української греко-католицької церкви, Митрополит Філадельфійський, президент Українського католицького університету;
- Мирослав Маринович, український правозахисник, проректор із питань призначення та місії Українського католицького університету;
- Олександр Кузьма, керівник відділу розвитку Української католицької освітньої фундації (США);
- Джим Кінгем, чоловік засновниці нагороди Анастасії Шкільник, генеральний директор компанії J. E. Kingham;
- Василь Мірошниченко, представник сім’ї Шкільник в Україні, партнер CFC Big Ideas;
- Рената Роман, член Ради Конгресу українців Канади, голова Ради Школи реабілітаційної медицини УКУ.