Майже 500 релігійних споруд зруйновано в Україні внаслідок російської агресії, - ІРС

Майже 500 релігійних споруд зруйновано в Україні внаслідок російської агресії, - ІРС - фото 1
Внаслідок російської агресії в Україні повністю знищено, пошкоджено або пограбовано російськими військовими щонайменше 494 релігійні споруди, духовні навчальні заклади та святині.

Такі оновлені дані про вплив війни на українські релігійні громади Інститут релігійної свободи представив 31 січня та 1 лютого під час Саміту з міжнародної релігійної свободи, який відбувся у Вашингтоні, США.

За даними ІРС, з часу презентації на минулорічному Саміті, у липні 2022 року, кількість об’єктів релігійної інфраструктури України, постраждалих внаслідок російської агресії, зросла більш ніж удвічі.

Майже 500 релігійних споруд зруйновано в Україні внаслідок російської агресії, - ІРС - фото 108079

 

Найбільше церков, мечетей і синагог зруйновано в Донецькій області (щонайменше 120) і Луганській області (понад 70). Також величезні масштаби руйнувань на Київщині (70), де точилися відчайдушні бої на захист столиці України, та на Харківщині – понад 50 зруйнованих релігійних споруд. Російські повітряні атаки, в тому числі з використанням іранських дронів, торкнулися майже всіх регіонів України і тривають досі.

Також Інститут релігійної свободи задокументував чимало фактів захоплення релігійних споруд в Україні та подальшого використання їх як російських військових баз або для прикриття вогневих позицій російських військ. Така тактика російських військових провокує збільшення масштабів руйнування релігійних об’єктів в Україні.

За конфесійною ознакою найбільше від російської агресії постраждало храмів Української Православної Церкви (афілійованої з Московським Патріархатом) – щонайменше 143.

Майже 500 релігійних споруд зруйновано в Україні внаслідок російської агресії, - ІРС - фото 108080

 

Великий масштаб руйнувань молитовних будинків євангельських церков – загалом щонайменше 170, з них найбільше постраждали церкви християн віри євангельської – 75, молитовні будинки євангельських християн-баптистів – 49, а також споруди Церкви адвентистів сьомого дня – 24.

Оновлені дані ІРС тепер містять відомості про руйнування Залів Царства Свідків Єгови – загалом 94 релігійні споруди, серед яких 7 – повністю зруйновано, 17 – сильно пошкоджено, 70 – зазнали незначних ушкоджень.

Інститут релігійної свободи також задокументував цілеспрямовані атаки російських військових і спецслужб на релігійних діячів і віруючих, передусім на окупованих територіях України.
У своєму виступі на Саміті виконавчий директор ІРС Максим Васін заявив, що віруючі та духовенство часто ставали мішенями для російської окупаційної влади через українську мову, приналежність до іншої конфесії ніж православ’я Московського Патріархату чи за будь-який інший прояв української ідентичності.

"У своїй сукупності російські воєнні злочини, вчинені в Україні, можуть свідчити про наявність спеціального наміру геноциду, спрямованого на знищення українського народу, що є окремим злочином згідно з міжнародним гуманітарним правом", - заявив Виконавчий директор Інституту релігійної свободи Максим Васін.

Під час російської окупації особливо страждають віруючі Євангельських Церков (п’ятидесятники, баптисти, адвентисти, харизмати тощо). Російські військові неодноразово погрожували тотальним фізичним знищенням усіх євангельських віруючих, називаючи їх американськими шпигунами, сектантами та ворогами російського православного народу.

Про це на Саміті у Вашингтоні засвідчив Валентин Синій, ректор Таврійського християнського інституту, знищеного вщент російськими військовими.

"Один російський офіцер сказав співробітниці нашого інституту, що таких як ви євангельських віруючих треба знищити повністю, оскільки ви сектанти і американські шпигуни. Але просто розстріляти – буде для вас занадто легко. Вас треба закопувати живцем", - зазначив Ректор Таврійського християнського інституту Валентин Синій.

Під час Саміту відбулася окрема панельна дискусія, присвячена Україні, в якій також взяли участь перший заступник голови Всеукраїнського Союзу Церков євангельських християн-баптистів Ігор Бандура, перший заступник Старшого єпископа Української Церкви християн віри євангельської Анатолій Козачок, президент Об’єднання юдейських релігійних організацій України рабин Яків Дов Блайх, єпископ Римо-Католицької Церкви в Україні Олександр Язловецький, протоєрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко та голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць.