Created with Sketch.

Мандрівка святинями півночі Бережанщини

09.08.2011, 15:13

Десятки старовинних пам’яток релігійної культури відвідали учасники конференції “Монастирські комплекси Опілля”, що відбулася 14-15 липня.

Протягом першого дня конференція тривала у Краснопущанському монастирі ЧСВВ — історики, мистецтвознавці, краєзнавці протягом понад півдня обговорювали новинки досліджень безпосередньо у келійному корпусі XVIII-ХХ ст. Незважаючи на те, що із 1949 р. у цих приміщеннях діяв геріатричний будинок, а з 1979 р. — психоневрологічний будинок-інтернат, комплекс зберігся. Обитель почали відновлювати після того, як на початку 1990-х рр. у Краснопущу повернулися ченці.

Учасники конференції у Краснопущі
Джерело фото: Тут і надалі Володимира Мороза

Понад десяток учасників конференції почали свою роботу після молебню у храмі Різдва св. Івана Хрестителя. Цю церкву збудували після пожежі, що у 1899 р. знищила дерев’яну — XVIII ст. За “совітів” у храмі діяли їдальня, кухня і клуб.

Краснопущанський Cвятоіванівський монастир

 

Краснопущанський Cвятоіванівський монастир заснували у XVII ст. у мальовничій долині Опілля (Подільського горбогір’я) згідно з дозволом львівського єпископа Атанасія Шептицького. Фундаційну грамоту обителі 1665 р. видав майбутній король Ян ІІІ Собєський. Але первісно келії і церква стояли не у видолинку, а на пагорбі, званому “Скитик”. Околиці — лісисті місця межі Львівської та Тернопільської областей. Неподалік — замок у Поморянах.

Церкву Воскресіння Христового у с. Розгадів Бережанського району на Тернопіллі

 

Церкву Воскресіння Христового у с. Розгадів Бережанського району на Тернопіллі учасники конференції відвідали надвечір. Їй цьогоріч виповнюється 100 років, розповів місцевий парох о. Іван Гавдяк. Відтак громада оновила храм і готує на 31 липня свято з літургією, виставкою вишиваних рушників та сорочок, фотовиставкою і концертом. А для молоді зроблять дискотеку. Розгадів — село, де народився Роман Купчинський. Там діє музей літератора і громадського діяча.

Храм у с. Жуків

 

У с. Жуків на Бережанщині громада зберегла дерев’яну церкву св. Івана Богослова 1803 р. Спершу цей храм стояв у Нараєві. Тепер він — цінний спогад про минуле, бо літургії служать у новозбудованій церкві 2001 р.

Дзвінниця

 

Опріч дерев’яної церкви у Жукові стоїть така ж дзвіниця. Саме подібні будівлі дослідник Богдан Януш ще у 1926 р. назвав спадкоємцями давньої української архітектури.

Єврейське кладовище в Бережанах

 

Єврейське кладовище у Бережанах — одне з найбільших в Україні. Вшанувати своїх предків сюди приїжджають юдеї з багатьох країн. Незрозумілі для більшості написи на могильних плитах для своїх колег читав учасник конференції Андрій Корчак із Бродів.

Дерев’яна церква Святого Миколая у Бережанах

 

Дерев’яна церква Святого Миколая у Бережанах — пам’ятка архітектури національного значення. Її збудували імовірно у 1594-1610 рр. Храм досі діючий і до його входу прибудована сучасна частина. Це зробили, аби у церкві вміщувались усі парафіяни.

Старовинний хрест

 

Святомиколаївська церква розташована на колишньому передмісті Бережан із назвою Адамівка. За переказами там оселили полонених після одного з боїв татар. Але справжня історія Адамівки ще не написана і підказкою до вивчення її “білих плям” може слугувати старовинний хрест. Напис на ньому свідчить, що тут похована Марія Адамовська. Не виключено, що вона була однією із власниць околиць.

Костел у Бережанах

 

Костел Різдва Діви Марії збудували у Бережанах у 1620 р. Незважаючи на поважний вік, цей храм і досі є осередком життя місцевої римо-католицької громади. Біля входу у нього стоїть новий пам’ятник Папі Римському Івану Павлу ІІ, а всередині у стіні вмурована старовинна таблиця з латино мовним написом і згадками про власників Бережан, родину Синявських.

Каплиця

 

Замкова каплиця Святої Трійці збудована у 1554 р., але доповнена у пізніші часи. Саме у ній знайшли останній спочинок Сенявські. Їхні надгробки робив славнозвісний майстер Ян Пфістер, але у замку залишилися тільки уламки з цих шедеврів. Відновлення каплиці триває уже роками через традиційний брак коштів.

Царські ворота

 

Царські ворота краснопущанського іконостасу Богдан Лепкий називав райськими. Їх, як і цілий іконостас для монастирської церкви у Краснопущі, робив жовківський майстер XVII ст. Василь Петранович. Але значна частина того іконостасу згоріла 26 червня 1899 р. Те, що врятували, вмонтували в інший іконостас, але із краснопущанської церкви його викинули з наказу радянської влади. Пам’ятку врятували парафіяни Вербова, які у 1950-х рр. викупили її за 10 возів картоплі, розповів під час конференції заступник директора Державного історико-архітектурного заповідника у Бережанах Богдан Тихий. Вербів учасники конференції відвідали 15 липня.

Вербівська цекрва

 

Вербівська церква Успіння Пресвятої Богородиці (1938 р.) — справжня скарбниця шедеврів. Громада врятувала не тільки іконостас із Краснопущі, але й дзвони із вірменської бароково-рококової церкви XVIII ст. Ці дзвони і досі висять на дерев’яній, але обкладеній бляхою дзвіниці. А на фасаді храму — пам’ятна таблиця з іменами і прізвищами місцевих парохів від 1702 р. У селі, де живуть приблизно 850 осіб, діє свій музей.

Читайте також
Релігійне краєзнавство Чернігів: 900-річна церква відчинила двері для екскурсій
Сьогодні, 10:45
Релігійне краєзнавство Світ на фресці у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла
09 серпня, 10:00
Релігійне краєзнавство Боніфратри у Львові або де знаходиться один з найстаріших військових шпиталів України
09 серпня, 09:30
Релігійне краєзнавство Як виглядала давньоруська церква св. Петра, фундаменти якої відкрили у Перемишлі
09 серпня, 11:30