Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький» завершився в УКУ

29.10.2020, 11:37
Католики
Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький» завершився в УКУ - фото 1
Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький/Sheptytsky Biennale» відбувся у Центрі Шептицького Українського католицького університету за підтримки Українського культурного фонду.

Ця подія, за задумом організаторів, мала на меті модернізувати постать митрополита Андрея Шептицького та привернути увагу креативних середовищ до його ідей. Так у рамках заходу було проведено публічні лекції, Open Call для молодих художників, навчальний бізнес-кейс від Lviv Business School, відзнято блог публіциста, віцеректора УКУ Мирослава Мариновича про Шептицького, документальний фільм «Історичної правди» про митрополита, відеоінтерв’ю з відомими підприємцями та інтелектуалами.

Про це інформує сайт УКУ.

Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький» завершився в УКУ - фото 60810

 

«Вже декілька років центр Шептицького є місцем, яке намагається модернізуватися, перекласти важливі для УКУ і спільноти сенси на мову сучасності. Саме такий основний задум мав проект – перекладання постаті Шептицького на мову сучасності, тому що нове покоління говорить трохи іншою мовою, ніж це було колись. Отже, ми повинні прекладати поколінням сенси», – каже організатор проєкту Юрій Кучерявий.

Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький» завершився в УКУ - фото 60813

 

Задля популяризації ідей митрополита об’єднались науковці, письменники, митці, громадські діячі та журналісти. Разом вони провели 11 публічних лекцій, крім того у власному блозі, що налічує 10 відео, віцеректор УКУ Мирослав Маринович проаналізував думки й засади Шептицького щодо економіки, патріотизму, лідерства та влади.

Так, як митрополит цінував творчість, проєкт не залишив поза увагою художників, які виливали свої ідеї на полотна. До участі в конкурсі долучилися митці з цілої України, зокрема зі Сходу. Кращі роботи, обрані професійним журі, були нагороджені.

Переможцями стали: І місце – Марія Білінська, графічний цикл “За|буття”, ІІ місце – Альбіна Ялоза, робота “Військо Бога”, ІІІ місце – Михайло Барабаш, об’єкт “Спектральна чуттєвість”.
Після карантину планується виставка робіт, які брали участь в конкурсі, щоб люди змогли на власні очі побачити оригінали.

Ще одним вагомим досягненням проєкту є документальний фільм «Історичної правди» про митрополита. До його створення долучився український журналіст, історик і публіцист Вахтанг Кіпіані.

«Ідея створити фільм народилася в самому УКУ. Коли університет збирав партнерів для здійснення проекту, вони подумали про «Історичну правду». Тому ми є запрошена сторона, ми не пропонували, можна лише подякувати їм за це рішення, що вони до нас звернулись. Тобто в УКУ була ідея, а в «Історичної правди» є багаторічний досвід використання цікавих постатей в історії для популяризації соціальних, культурних тем і тут все співпало»,- каже автор і режисер фільму Вахтанг Кіпіані.

Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький» завершився в УКУ - фото 60811

 

Документальний фільм з елементами сценографії складається з п’яти частин, що є одним суцільним полотном.

«Головна ідея фільму показати молодим людям, я сподіваюсь, що це буде основна аудиторія, Шептицького як людину ХХІ ст. в умовах, які зовсім на це століття не схожі. Спроба показати його перед викликами того часу, який для нас вважається актуальним і є суттю».

Прем’єра відбудеться в УКУ і відповідно фільм вийде першочергово на платформах університету.

Дослідниця життя і служіння Андрея Шептицького Ліліана Гентош схвалює різноманіття лекторів у «Бієнале Шептицький».

«Кожен проект чим раз далі просуває наші знання, відкриває горизонти. Бієнале Шептицький був унікальний тим, що в ньому взяли участь особи, які походять з різних середовищ. Тут були науковці, але науковці з різних ділянок, люди з бізнес середовища і ті, хто цікавиться соціологією. Звичайно, що їхній погляд на діяльність митрополита є іншим, в іншому фокусі, тому було дуже цікаво почути таких людей, адже це стимулює дискусію й розвиток», – ділиться враженнями Ліліана Гентош.

У рамках проєкту для присутніх Ліліана Гентош читала публічну лекцію на тему «Спадщина Шептицького».

Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький» завершився в УКУ - фото 60812

 

«Постать митрополита є складною і водночас глибокою. Мені хотілося подумати, який слід він залишив в історії, який він мав вплив на діяльність і подальше життя греко-католицької церкви та української спільноти. Тому ця тема мене цікавила, хотілось узагальнити і переосмислити все те, на що вплинув і продовжує впливати митрополит Шептицький, зокрема історію, яка продовжує писатися, на жаль, вже без нього», – каже дослідниця.