Мер Одеси не вдоволений процедурою, за якою ЮНЕСКО виділяє гроші на відбудову Спасо-Преображенського собору

10 липня, 12:46
Суспільство
Мер Одеси не вдоволений процедурою, за якою ЮНЕСКО виділяє гроші на відбудову Спасо-Преображенського собору - фото 1
Гроші у розмірі 500 тисяч євро, які надала Італія ЮНЕСКО на відбудову Спасо-Преображенського собору в Одесі після атаки Російської Федерації, ще не надійшли.

Про це повідомив мер Одеси Геннадій Труханов в інтерв'ю "Укрінформу", передає Інтент.

На питання, що з грошима, очільник міста відповів: "не дійшли".

"Сподіваюся, гроші на часткову відбудову даху храму надійдуть у середині липня. Поясню, чому йдеться про часткову відбудову покрівлі. Як відомо, наразі більшу частину даху в соборі за власні кошти полагодила єпархія. Ми просили ЮНЕСКО зафіксувати ці роботи та виділити нам за них кошти, які ми б спрямували на подальшу відбудову. Але в Італії та в організації відповіли, що за вже виконані роботи вони грошей не можуть дати, бо є процедури та їхнє законодавство. Залишилося полагодити близько 160 кв. метрів покрівлі в епіцентрі прильоту, адже пошкоджені вибуховою хвилею понад 2,5 тис. кв. метрів полагодила єпархія. Тобто за частину італійських коштів відремонтують ту частину даху, в яку було влучання. Решту грошей опанують пізніше", - пояснив Труханов.

За його словами, зустрічі з представниками Італії та ЮНЕСКО "приємні, але непродуктивні".

"ЮНЕСКО без попередніх експертних досліджень та прозорих процедур з відбору підрядників гроші теж не може перевести напряму на собор. Тому ми чекали експертів ЮНЕСКО, досліджень, сканування та документування руйнувань і так далі. Я просив: дайте ці гроші, вони хоч цеглу на них куплять – але ЮНЕСКО так не працює. З такими темпами ми відбудуємо храм своїми силами", - незадоволений мер міста.

В березні 2024 року Одеська мерія заявила, що координаторка ЮНЕСКО в Україні К'яра Децці Бардескі повідомила міську раду про отримання міжнародною організацією траншу 500 000 євро від Уряду Італійської Республіки на відновлення собору.

Офіційно Одеська обласна державна адміністрація — департамент культури надав дозвіл на проведення невідкладних ремонтно-протиаварійних робіт 18 жовтня 2023 року. Після цього Департамент благоустрою міської ради надав дозвіл на встановлення огородження 23 жовтня. Він чинний до 24.10.2024 року. Роботи, як зазначається на паркані, проводить ТОВ "Стікон". До речі, саме ця компанія проводила роботи з відтворення собору в 1999—2010 роках — від розкопок до передачі готового об'єкта Одеській єпархії УПЦ МП.

В ніч на 23 липня 2023 року в історичному центрі міста, що є пам'яткою ЮНЕСКО, від влучання російської ракети частково постраждав найбільший храм Одеси — Спасо-Преображенський собор. Була пошкоджена стеля, зруйнована вівтарна частина та пробито два поверхи вниз. Сама будівля є пам’яткою історії місцевого значення, у соборі поховані князь і княгиня Воронцови. Храм є копією собору XIX сторіччя, який зруйнувала радянська влада у 1936 році Собор освячував Патріарх Російської Православної Церкви Кирил (Гундяєв) у 2010 році. Це — головний храм Одеської єпархії УПЦ Московського Патріархату.