Митрополит Володимир пояснив, що майбутній Собор УПЦ – це планове підведення підсумків, а не перерозподіл влади чи переворот
В інтерв’ю для офіційного сайту Української Православної Церкви Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель УПЦ (МП) Володимир (Сабодан) розповів про основні причини та мету скликання другого за останні 20 років Собору Української Православної Церкви.
Як йдеться у розмові, рішення про скликання Собору Української Православної Церкви викликало жваве обговорення не тільки серед церковників, але й у світських ЗМІ.
Сама назва Собору – Ювілейний, розкриває причини скликання Собору УПЦ. Предстоятель УПЦ (МП) Володимир (Сабодан) під час бесіди нагадав: «минулого року ми відзначали 20 років нинішнього статусу Української Православної Церкви і наше 75-річчя. Наступного року будемо відзначати 20-річчя Харківського Собору та наше обрання на Кафедру Київських Митрополитів, яка наступного року також відзначатиме ювілей – 1150-річчя. Цього року вся країна готується до святкування 20 років Незалежності, а ми 9 липня будемо відзначати 45-річчя служіння в архієрейському сані».
Тобто, за словами Митрополита Володимира (Сабодана), Собор стане спробою поєднати святкування з Ювілейним Собором УПЦ та добрим часом, щоб підбити підсумки, адже навколо святкування зберуться архиєреї, намісники монастирів, духовенство і миряни.
Так як останній Собор скликався у 1992 році, то, як пояснив Предстоятель УПЦ (МП), «за цей час Священний Синод та Собори єпископів ухвалили сотні рішень і звернень. Усе це потребує рецепції з боку всієї Повноти Української Православної Церкви».
Що стосується думок аналітиків про можливий перерозподіл церковної влади, то Предстоятель УПЦ (МП) пояснив, що «У Церкві не може бути «перевороту» чи «перерозподілу влади», бо це не церковна термінологія і не церковні методи. Це політична риторика. А політиці немає місця в церковній огорожі». Митрополит Володимир (Сабодан) наголосив на тому, що Церква засудила «політичне православ’я». Політика розділяє, а Церква має об’єднувати».
«Від учасників Собору», – зазначив Предстоятель УПЦ (МП), – «ми сподіваємося почути не тільки про підсумки і досягнення, але й про проблеми і виклики сьогодення, що постали перед нашою Святою Церквою. Виходячи з цих зауважень і пропозицій, священноначаліє визначиться з планами діяльності церковних інституцій на майбутнє».
За словами Митрополита Володимира (Сабодана), перед «Церквою не стоїть необхідність робити вибір богословський або адміністративний», тому скликання Собору продиктовано потребою підвести підсумки за певний період церковного життя.