• Головна
  • Новини
  • Міжконфесійна суперечка за храм у селі Рохманові на Тернопільщині сягнула рівня Верховного суду України...

Міжконфесійна суперечка за храм у селі Рохманові на Тернопільщині сягнула рівня Верховного суду України

02.02.2007, 12:05

У відповідь на те, що Вищий адміністративний суд України задовольнив скаргу громади УПЦ (МП) на рішення обласного апеляційного суду Тернопільської області і визнав за нею церкву Святої Трійці в с. Рохманів, спільнота УПЦ КП подала скаргу до Верховного суду. Таким чином конфлікт навколо храму набув нових обертів

У відповідь на те, що Вищий адміністративний суд України задовольнив скаргу громади УПЦ (МП) на рішення обласного апеляційного суду Тернопільської області і визнав за нею церкву Святої Трійці в с. Рохманів, спільнота УПЦ КП подала скаргу до Верховного суду. Таким чином конфлікт навколо храму набув нових обертів, повідомляє кореспондент РІСУ Володимир Мороз.

Влада області вже була готова виконати рішення Вищого адміністративного суду і зобов’язала Шумську районну адміністрацію в п’ятнадцятиденний термін розірвати договір використання храму з громадою Київського Патріархату, однак виконання рішення призупинили через нову скаргу.

„Згідно з чинним законодавством ми не можемо зараз діяти і передавати храм котрійсь з общин, доки справу розглядають суди”, – прокоментував ситуацію начальник управління аналітики та прогнозування внутрішньої політики Тернопільської облдержадміністрації Володимир Ткач. Ситуація в селі, за його словами, зараз спокійна, але в грудні минулого року туди для забезпечення громадського порядку виїздили правоохоронці і представники влади.

Подання громадою Київського Патріархату касаційної скарги до Верховного суду підтверджує архиєпископ Тернопільський і Кременецький УПЦ КП Iов (Павлишин). А от архиєпископ Тернопільський і Кременецький УПЦ (МП) Сергій (Генсицький) характеризує розмови про те, що справу знову вирішуватимуть у суді, „пустими балачками”.

„Суд вже вирішив суперечку на користь православної спільноти. Його рішення остаточне і оскарженню не підлягає”, – каже владика Сергій.

Втім, як зазначає Володимир Ткач, рішення обласного апеляційного суду теж було „остаточним і оскарженню не підлягало”, але УПЦ (МП) його таки оскаржила.

На разі духівники УПЦ заявляють, що чекають на дії влади і вважають, що вона не хоче виконувати рішення суду. Священики запевняють, що частина громади налаштована рішуче, але вони поки людей стримують. Обидві сторони конфлікту стверджують, що їхня громада більша за протилежну, хоча за інформацією управління аналітики, співвідношення між ними становить приблизно 1:8 на користь УПЦ Київського Патріархату.

„Конфлікт розпочався з того, що парох Олег Сірко викликав невдоволення більшої частини громади, і люди перейшли під юрисдикцію Київського Патріархату”, – каже В. Ткач. Менша частина громади залишилася в юрисдикції УПЦ, але від почергових богослужінь з тими, що відійшли відмовилася. Тоді, згідно з законодавством, влада уклала договір на користування храмом з громадою Київського Патріархату, яка на почергове використання церкви погодилася.

Меншість для церковних потреб облаштувала сільську хатину, де служать досі, а священик Сірко подався до Києва. УПЦ направила до Рохманова нового пароха отця Олексія, а отець Олег кілька разів навідувався туди. За час перебування у Києві він став помічником-консультантом народного депутата-регіонала Юрія Болдирєва. Останній теж приїздив на місце конфлікту. Неодноразово турбувалася долею Святотроїцької церкви і Наталія Вітренко — вона особисто телефонувала в обладміністрацію.

Суперечкам довкола церкви в Рохманові в лютому виповнюється два роки, але обидві сторони готові стояти до останнього. Влада зазначає, що без рішення суду сама нічого не зробить.

„Ми були б раді, якби обидві громади погодилися на почергове використання храму, адже не можна любити Бога і ненавидіти брата”, – говорить заступник губернатора Анатолій Вихрущ. Варіант того, що котрась із громад збудує собі новий храм сама, як твердить Вихрущ, теж малоймовірний, бо село невелике.