У Городку, що на Львівщині, триває протистояння між греко-католицьким священиком Зіновієм Бенсем, його прихильниками та церковним керівництвом. Останні звинувачують священнослужителя у непослуху та у негідній поведінці.
У Городку, що на Львівщині, триває протистояння між греко-католицьким священиком Зіновієм Бенсем, його прихильниками та церковним керівництвом. Останні звинувачують священнослужителя у непослуху та у негідній поведінці.
У жовтні священику заборонили правити Богослужіння та перебувати на території парафії Зіслання Святого Духа, де він душпастирював, а в листопаді – взагалі суспендували. Сам о. Зіновій винуватим себе не вважає. Каже, що з ним поступили несправедливо і парафію свою не покине навіть перед загрозою екскомуніки.
7 листопада до управління Стрийської єпархії УГКЦ, де розглядалася його справа, священик приїхав із групою підтримки – двох парафіянок та адвоката. Усі разом вони зайшли у кабінет єпископа Тараса (Сеньківа). А вже через кілька хвилин звідти кулею вилетів схвильований священик. Довідавшись, що його вирішили суспендувати – заборонити відправляти Богослужіння впродовж 12 місяців, священнослужитель не став чекати завершення розмови з владикою.
Згодом з кабінету єпископа вийшли і жінки. Свої емоції і невдоволення рішенням про суспенду вони теж не приховували.
«Йдемо звідси. Тут немає справедливості. Отець Зіновій стільки зробив для парафії, а вони з ним так нечесно поступили», – кинули вони на прощання працівникам єпархії і разом із суспендованим священиком покинули приміщення.
Працівники Стрийської єпархії УГКЦ, як з’ясувалося, також не в захопленні від такого фіналу. Розуміють, що люди і священик ще довго не змиряться з цим рішенням. Однак іншого виходу, пояснюють, у них не було.
«Залишити все так, як є – неможливо. Він вже не раз отримував канонічні попередження. Все дуже далеко зайшло», – кажуть там.
Священик Зіновій Бенсь у поле зору церковного керівництва потрапив три роки тому. Новопризначений апостольський адміністратор Стрийської єпархії владика Тарас (Сеньків) у лютому 2010 року проводив ревізію парафій. Вивчаючи справи, він зауважив, що на парафію Зіслання Святого Духа, де править о. Зіновій, немає належних документів. Це дуже здивувало єпископа і він вирішив більше довідатися про цього священика.
Так, йому стало відомо, що до УГКЦ о. Зіновій Бенсь перейшов з Православної Церкви. У 1993 році він отримав дозвіл Мирослава Івана кардинала Любачівського здійснювати духовну опіку над людьми, які приходили молитися до каплички св. Варвари у Городку. Згодом священик звів церкву. Проте, як заявляють у Стрийській єпархії, ніхто його у цей храм парохом не призначав.
«Парафія – це не приватна власність. Це є спільнота. А священик вирішив, що збудує собі храм і буде у ньому заробляти гроші. Він до цієї справи, як бачимо, підійшов дуже прагматично, як бізнесмен», – каже єпископ Тарас (Сеньків).
У результаті перевірок з’ясувалося, що у о. Зіновія немає ще й належної релігійної освіти – його вигнали з другого курсу Одеської духовної семінарії. Священнослужитель, щоправда, представив якийсь диплом. Але, отримавши документи з Одеси, у єпархії з’явилися серйозні підстави вважати, що це є фальшивка.
До цих фактів згодом додалися й інші. Зокрема, у вірян виникали підозри, що гроші з церковної каси йдуть не туди, куди треба. Та й сама поведінка священика, його проповіді дивували і шокували їх
Із листа-скарги парафіян до єпископа Тараса (Сеньків):
«У неділю, замість проповіді про свято, висловився так: «Здавайте гроші на побілку, якщо не маєте, то позичте, або крадіть».
«07.07 2012 р. ця сама історія з пожертвами на побілку, замість проповіді висловився до парафіян так: «Одягну чорний фелон і буду накладати родове прокляття на вас, що навіть Папа Римський не зможе зняти його».
А ще стало відомо, що священик є неабияким пошановувачем алкогольних напоїв.
Витяг з протоколу засідання Пресвітерської ради Стрийської єпархії УГКЦ від 03.06.2011 року:
«О. Зіновій входить в запої. Минулого тижня на похороні не було кому хоронити, тому видзвонили зі Львова о. Володимира, який похоронив.
Багато було випадків, коли о. Зіновій служив Службу Божу п’яним, був випадок, коли отець відслужив тільки половину Служби Божої, бо на дальше не мав сили і припиняв Службу. Люди мусіли іти до інших церков.
У неділю о. Зіновій прийшов в такому стані, що ледь скінчив Службу Божу».
У Стрийській єпархії вирішили рятувати священика від алкоголізму. Улітку 2011 його скерували на курс терапевтичної реабілітації «Повернення до життя» у село Заздрість, який проводять працівники митрополичої підкомісії УГКЦ «За тверезість життя». Згідно із висновком голови цієї підкомісії, о. Зіновій «чітко усвідомив наявність залежності», але «не виявив у процесі реабілітації ознак щирої праці над собою, заповзяття боротися з узалежненням від алкоголю».
Пройти ще один курс реабілітації у Крехівському монастирі священик категорично відмовився, погрожуючи у разі примусу перейти з громадою у православ’я.
«Алкоголізм – це не така хвороба, що лікується за день-два. Він власноручно підписав, що погоджується з тим, що йому треба лікуватися, що він відповідально ставиться до того, розуміє, якщо не виконуватиме розпорядження, то попаде під церковну кару», – веде мову єпископ Тарас (Сеньків).
Аби внормувати життя парафії Зіслання Святого Духа у Стрийській єпархії у липні 2011 року вирішили скерувати у Городок ще одного священика – Володимира Ганчія. А рівно через два роки його замінили на о. Василя Гопея, призначивши парохом парафії. На обох священиків о. Зіновій по-суті не звертав особливої уваги і підбурював проти них вірян. Так само не звертав він уваги і на усі накази та заборони, які раз-у-раз надходили зі Стрия.
Усі звинувачення — брак освіти, пияцтво, підробка диплому і печатки парафії, а за цим фактом міліція, до речі, проводить кримінальне провадження, — о. Зіновій відкидає. На його думку, керівництво єпархії просто хоче усунути його з парафії.
— Щоби звинувачувати когось у пияцтві, то треба мати на то свідоцтво нарколога, де підтвердять, що така особа є пияком. Я хіба стою на обліку?, – дивується священик у розмові з журналістом РІСУ.
— Але ж Ви їздили на лікування в Заздрість?!
— Це не є лікування, а духовна терапія. Там не було лікаря.
— Тобто ви не вважаєте, що маєте проблеми з алкоголем?
— Ніколи не було.
— Розповідають, що за Вас дослужували Богослужіння, бо Ви нібито були не в стані…
— Це все кажуть, щоби мене зняти з парафії. Тут багатьох священиків познімали. Що вони всі були пияками?
Як це часто буває у таких випадках, священик Зіновій Бенсь має своїх вірних прихильників, тому й почувається доволі упевнено. Відтак покидати парафію наразі не збирається. Серед варіантів подальшого існування розглядає перехід до якоїсь із Православних Церков. Парафіяни, які його підтримують, нібито вже натякали про такий хід подій. Якщо ж не прийме жодна конфесія, то не буде нікому підпорядковуватися. Служитиме для себе і своїх парафіян. І тим паче, нікому не віддасть церкву, яку звів на рівному місці.
Р. S. Офіційний парох церкви Зіслання Святого Духа о. Василь Гопей у неділю, 10 листопада, не зміг потрапити до храму. Суспендований священик відмовився передати ключі.
Разом із двома священнослужителями із Стрия о. Василь проводив Богослужіння просто неба. Священики зачитали декрет про суспенду і пояснили вірянам за що покарали о. Зіновія. Близько 12.30 їм зателефонували парафіяни і повідомили, що у церкві відправляє о. Зіновій Бенсь. За їх словами, прихильники суспендованого о. Зіновія заходили усередину храму, попередньо пройшовши фейс-контроль.
Настоятель храму та представники Стрийської єпархії викликали правоохоронців і написали заяву.
Світлини з відео ТК ЗІК