Created with Sketch.

Монастир серед бузку і каштанів

30.05.2006, 15:20

На південь від Києво-Печерської Лаври, вниз по Дніпру в урочищі Видубичi розташований Михайлівський монастир, заснований у 1070 році великим князем Київським Всеволодом, сином Ярослава Мудрого.

За переданням його попередником був 3вiринецький печерний монастир, що виник у часи хрещення Русі. Довший час монастир називався за іменем князя-засновника — „монастир Всеволожів на Видубичах”. У монастирі працював літописець Сильвестр, який продовжив справу славного Нестора Літописця.

Свято-Михайлівський Видубицький монастир зазнав спустошення як і більшість київських святинь під час татаро-монгольської навали у 1240 році. Про пізнішу його долю мало відомо. Збереглася історія, що внаслідок обвалу наддніпрянської кручі монастирська стіна разом з вівтарною частиною храму завалилася в ріку.

Завдяки старанням митрополита Київського Петра Могили Михайлівську церкву було відбудовано. Тому нинішній храм є лише частиною старої будівлі, хоча у ньому збереглися фрески ХІ ст. Чергова реконструкція відбулася у 1767-1769 роках, після чого він набрав барокових рис.

У ХVІІ-ХVІІІ ст. сформувався сучасний архітектурний ансамбль монастиря. У 1696-1701 роках коштом Стародубського полковника М. Миклашевського було зведено Георгіївський собор. В той же час збудовано трапезну з храмом Преображення Господнього. Поруч з ними у 1727-1733 рр. на замовлення гетьмана Данила Апостола побудовано дзвіницю з церквою на честь пророка Даниїла. Також тут розмістилися будинок архимандрита і братський корпус.

У ХІХ — початку ХХ ст. в монастирі хоронили визначних людей. Зокрема, тут покояться відомий український меценат, засновник Київського музею мистецтв, Богдан Ханенко з дружиною Варварою, визначний педагог Костянтин Ушинський (1823-71), який у середині ХІХ ст. відстоював необхідність викладання народною українською мовою. Тут також похоронений генерал Яків Гандзюк (1863-1918), командир 1 дивізії Першого українського корпусу під командуванням Павла Скоропадського, розстріляний більшовиками під час окупації Києва в лютому 1918 року.

Наприкінці 20-х років ХХ ст. більшовицька влада закрила монастир, а його приміщення передала під Інститут археології Академії Наук України, завдяки чому архітектурний комплекс загалом і зберігся в часі гонінь на Церкву.

У 1992 році монастир відновив своє церковне життя. 1996 року Кабінет Міністрів України передав Видубицький монастир Українській Православній Церкві Київського Патріархату.

фото автора
Київ, 21 травня 2006 року

 

Читайте також
Релігійне краєзнавство Чернігів: 900-річна церква відчинила двері для екскурсій
30 травня, 10:45
Релігійне краєзнавство Світ на фресці у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла
30 травня, 10:00
Релігійне краєзнавство Боніфратри у Львові або де знаходиться один з найстаріших військових шпиталів України
30 травня, 09:30
Релігійне краєзнавство Як виглядала давньоруська церква св. Петра, фундаменти якої відкрили у Перемишлі
30 травня, 11:30