За переданням його попередником був 3вiринецький печерний монастир, що виник у часи хрещення Русі.
Довший час монастир називався за іменем князя-засновника — „монастир Всеволожів на Видубичах”. У монастирі працював літописець Сильвестр, який продовжив справу славного Нестора Літописця.
Свято-Михайлівський Видубицький монастир зазнав спустошення як і більшість київських святинь під час татаро-монгольської навали у 1240 році. Про пізнішу його долю мало відомо. Збереглася історія, що внаслідок обвалу наддніпрянської кручі монастирська стіна разом з вівтарною частиною храму завалилася в ріку.
Завдяки старанням митрополита Київського Петра Могили Михайлівську церкву було відбудовано. Тому нинішній храм є лише частиною старої будівлі, хоча у ньому збереглися фрески ХІ ст. Чергова реконструкція відбулася у 1767-1769 роках, після чого він набрав барокових рис.
У ХVІІ-ХVІІІ ст. сформувався сучасний архітектурний ансамбль монастиря. У 1696-1701 роках коштом Стародубського полковника М. Миклашевського було зведено Георгіївський собор. В той же час збудовано трапезну з храмом Преображення Господнього.
Поруч з ними у 1727-1733 рр. на замовлення гетьмана Данила Апостола побудовано дзвіницю з церквою на честь пророка Даниїла. Також тут розмістилися будинок архимандрита і братський корпус.
У ХІХ — початку ХХ ст. в монастирі хоронили визначних людей. Зокрема, тут покояться відомий український меценат, засновник Київського музею мистецтв, Богдан Ханенко з дружиною Варварою,
визначний педагог Костянтин Ушинський (1823-71), який у середині ХІХ ст. відстоював необхідність викладання народною українською мовою. Тут також похоронений генерал Яків Гандзюк (1863-1918), командир 1 дивізії Першого українського корпусу під командуванням Павла Скоропадського, розстріляний більшовиками під час окупації Києва в лютому 1918 року.
Наприкінці 20-х років ХХ ст. більшовицька влада закрила монастир, а його приміщення передала під Інститут археології Академії Наук України, завдяки чому архітектурний комплекс загалом і зберігся в часі гонінь на Церкву.
У 1992 році монастир відновив своє церковне життя. 1996 року Кабінет Міністрів України передав Видубицький монастир Українській Православній Церкві Київського Патріархату.
фото автора
Київ, 21 травня 2006 року