Протягом двох місяців – з 5 квітня по 10 червня мощі однієї з найшанованіших католицьких святих – Терези від Дитятка Ісуса і Пресвятого Обличчя мандруватимуть Україною.
Олена КАЧУРОВСЬКА. — "Credo", 15 лютого 2010 року
Протягом двох місяців – з 5 квітня по 10 червня мощі однієї з найшанованіших католицьких святих – Терези від Дитятка Ісуса і Пресвятого Обличчя мандруватимуть Україною.
Реліквії об’їдуть усі дієцезії країни, побувають у кількох десятках великих і малих міст. Першими святу Терезу вітатимуть львів’яни – 5 квітня, у другий день Великодня, а проводжатимуть мощі в середині червня з Мукачівської дієцезії (календар відвідин парафій див. нижче).
Реліквії прибудуть із Франції на запрошення Конференції Єпископів України, а безпосередньою організацією туру займаються отці – кармеліти з Бердичева. Мощі, точніше, кістка з передпліччя святої мандруватимуть Україною у великому, багато оздобленому реліквіарії. Його подарували католики Бразилії, які мали можливість молитись за заступництвом св. Терези біля її мощів протягом усього1998-го року. Організатори візиту мощів до України сподіваються, що ця, неординарна для місцевих католиків подія, може бути чудовою нагодою подружитись з цією святою і, наслідуючи її приклад, поглибити свої стосунки з Богом.
«Після смерті її мощі об’їхали десятки країн - практично весь світ. Вони побували під каналом Ла-Манш та навіть у космосі.»
Свята Тереза, за життя нікому невідома монахиня – кармелітка, після смерті стала шалено популярною. Її буквально оточив ураган слави. Вона померла у 24-річному віці, і останні 9 років життя не залишала кармелітського монастиря у Ліз’є. Проте після смерті її мощі об’їхали десятки країн - практично весь світ. Вони побували під каналом Ла-Манш та навіть у космосі. Був в історії паломництва мощів святої Терези і неприємний випадок: доба арешту. Це сталось у 1999 р. на початку візиту до Росії. Тоді мощі св. Терези разом з французьким єпископом, який їх супроводжував, заарештувала в аеропорту російська влада.
Але зазвичай святій Терезі виказують надзвичайну повагу. Наприклад восени минулого року в Англії кількість людей, які прийшли вшанувати святу Терезу вийшла далеко за межі всіх очікувань організаторів, перевищивши у кільканадцять разів відвідуваність топових футбольних матчів.
І ось, нарешті, мощі св. Терези вперше приїдуть в Україну. Цій події на сайті українських кармелітів karmel.com.ua присвячено цілий розділ. До візиту мощів св. Терези приурочений також вихід низки поліграфічної продукції. Це новий переклад українською мовою книги «Історія однієї душі», який робився безпосередньо з рукописів святої і, на відміну від попередніх перекладів, містить їх повну версію. Також вийде молитовник і кілька книжок, присвячених духовному шляху св. Терези та журнал про її батьків, яких Церква у 2008р. оголосила блаженними. Найменшим парафіянам буде адресований альбом – розмальовка. Ці книжки випустила вінницька капуцинська «Clara – Studio», яка також виготовила 2 відеофільми про святу Терезу.
За життя свята написала близько півсотні віршів. Деякі з них були перекладені українською мовою. До візиту мощів св. Терези в Україну, гурт «Кана» записав альбом, до якого увійшли 11 пісень на її вірші.
«Протягом усього часу, поки реліквіарій з мощами знаходитиметься у тій, чи іншій парафії, доступ до нього буде відкритий усім бажаючим. »
Передбачається, що вся ця медіа-продукція буде розповсюджуватись у парафіях, які прийматимуть мощі. А покази фільмів про святу Терезу будуть влаштовані перед нічними чуваннями. Протягом усього часу, поки реліквіарій з мощами знаходитиметься у тій, чи іншій парафії, доступ до нього буде відкритий усім бажаючим.
«Credo» буде стежити за перебігом відвідин і знайомити читачів з подіями, які стосуються візиту мощів цієї святої до України.
Свята Тереза є надзвичайно популярною святою; багато людей, у тому числі в Україні, моляться за її заступництвом та обирають своєю покровителькою. Тож закликаємо усіх бажаючих надсилати у редакцію «Credo» свідоцтва і власні історії про допомогу та благодаті, отримані за заступництвом святої Терези. Частина з них буде надрукована на сайті та у журналі «Credo».
Папа Римський св. Пій Х: «Свята Тереза від Дитятка Ісуса – найбільша сучасна свята»
Свята Тереза народилась 02.01.1873р. у французькому містечку Алансон, дев’ятою дитиною у глибоко віруючій родині Луї та Зелі Мартен. До Кармелю, де вже знаходились її старші сестри, Тереза вступила у 15 років. Про дозвіл на вступ до монастиря з суворим статутом у такому ранньому віці, Тереза, під час аудієнції, особисто просила у Папи Римського.
Перебуваючи у Кармелі, свята Тереза відкриває власний духовний шлях – малу дорогу духовного дитинства. Цей шлях цілковитої довіри Небесному Отцеві, дорогу «малих справ» Тереза описує у кількох рукописах, зроблених з веління настоятельки. Пізніше вони лягли в основу книги «Історія однієї душі».
Помирає Тереза 30.09.1897 р. від туберкульозу, у неповні 25 років. Внутрішнє життя святої Терези було настільки прихованим, що незадовго до її смерті хтось з сестер у монастирі щиро знизував плечима: «що писати про неї у після смертному циркулярі?» Втім, «Історія однієї душі», яка вийшла через рік після смерті святої і відразу стала бестселером. А монастир у Ліз’є, де жила нікому невідома кармелітка, читачі невдовзі почали просто завалювали вдячними листами (їх приходило до тисячі штук на день).
Папа Римський святий Пій Х, який канонізував Терезу у 1925 р., назвав її «найбільшою сучасною святою». Двома роками пізніше він оголосив святу Терезу покровителькою місій, на рівні з св. Франциском Ксаверієм. А у 1997 р. Папа Йоан Павло ІІ настільки високо оцінив Терезину «малу дорогу» , що оголосив святу Терезу від Дитятка Ісуса і Пресвятого Обличчя Вчителем Вселенської Церкви. До неї цього титулу удостоїлись лише дві жінки – св. Тереза Авільська (реформаторка ордену кармелітів) і св. Катерина Сієнська.
Календар відвідин мощів св. Терези в дієцезіях України:
Львівська архидієцезія 5 – 17 ІV
Львів 5-8.IV
Мостиська 8-9.IV
Самбір 9-10.IV
Стрий 10-11.IV
Івано-Франківськ 11-13.IV
Чернівці 13-15.IV
Тернопіль 15-17.IV
Золочів 17.IV
Луцька дієцезія 17 - 24.IV
Луцьк 17 – 21.IV
Рівне 21 – 24. IV
Києво-Житомирська дієцезія 24. IV – 6.V
Новоград Волинський 24-26.IV
Житомир 26-30.IV
Бердичів 30.IV-1.V
Київ 1-5.V
Харківсько-Запорізька дієцезія 6 - 13.V
Харків 6-9.V
Донецьк 10-11.V
Запоріжжя 11-13.V
Одесько-Сімферопольська дієцезія 14 - 21.V
Ялта 13 -15.V
Херсон 15 – 17. V
Миколаїв 17 – 19. V
Одеса 19 -21. V
Кіровоград 21 – 22.V
Кам'янець-Подільська дієцезія 22.V - 3.VI
Шаргород 22-24.V
Бар 24-26.V
Вінниця 26-28.V
Полонне 28-30.V
Хмельницький 30.V-1.VI Летичів 1.VI
Кам’янець Подільський 1-3.VI