Мусульмани відзначають Ураза-Байрам
Ураза-Байрам – свято розговіння – символізує перемогу духу над плоттю. Воно настає одразу після Урази – посту під час священного місяця Рамазан, що є одним з п’яти стовпів ісламу. Цей піст – досить суворий: повністю виключає у світлий час доби прийом їжі і напоїв, забороняє куріння, інтимні стосунки і веселощі. Деякі послаблення робляться лише хворим і тим, хто подорожує чи на відповідальній службі.
Муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" Мурат Сулейманов та голова Духовного Управління мусульман АРК Айдер Рустемов розповіли Суспільному Крим, як сьогодні святкують Ураза-Байрам.
"О 8 годині у нас починається святкова молитва. Після цього люди виходять з дітьми, є у нас подарунки для дітей, у дворі буде невеличка програма, не дуже плануємо святкувати під час війни, але будуть подарунки для дітей. Найголовніша подія — це молитва. У нас свято починається з молитви, ми молимося і після цього люди, якщо хочуть, то залишаються з дітьми й вони граються, якщо хочуть - повертаються до своїх домівок, або до родичів, або на роботу працювати. Але такого прям святкування у нас немає", — зазначив Сулейманов Муратов.
Він розповів також про деякі особливості, зокрема на святковій молитві треба бути вдягненим у найкращий одяг.
"У мечеті треба згадувати Всевишнього, читати додатково молитву та чекати імама. Після цього приходить імам, починається молитва і після ще є невелика проповідь на 10-15 хвилин. Після цього говориться про милостень, яку необхідно виплачувати після завершення місяця Рамадан, про сам Рамадан й наскільки він важливий для нас. Це такі загальні речі, які ми кажемо під час нашої проповіді і після цього ми завершаємо нашу молитву, кожен вітає один одного і потім кожна мечеть робить свою особисту програму й можна долучитися до неї. Це святкування, солодощі, кава, чай", — розповів Муратов.
Святкування відбувається за адресою вул. Дегтярівська, 25-а у Києві.
Айдер Рустемов зазначив, що проповідь проводиться двома мовами — кримськотатарською та українською.
"Проводиться святкова проповідь кримськотатарською та українською мовами. Зараз війна. Раніше робили заходи в парках, зараз ми цього не робимо. Буде кавабрейк й солодощі для дітей. Збір людей починається раніше, а безпосередньо сам намаз о 8:00", — наголосив він.
При зустрічі мусульмани обмінюються привітаннями «Ід Мубарак», що означає побажання благословенного свята.
У цей день прийнято виплачувати закят - уль - фітр. За даними порталу Islam, закят передбачений для бідняків, щоб вони могли радіти настанню свята.
Закят-уль-фітр вважається обов'язковим, але виплачувати його в першу чергу необхідно своїм родичам, якщо вони потребуючі. Тобто, якщо закят буде виплачений чужій людині, коли рідні потребують цього, він не буде зарахований. Забороняється виплачувати закят батькам, дітям або дружині.
Виплатити закят необхідно до настання святкової молитви, можна це зробити в ніч на Ураза-Байрам.
У свято Ураза-Байрам необхідно відвідати близьких родичів, хворих і померлих.
Зібрати за столом найближчих і рідних вважається дуже важливим моментом на свято Ураза-байрам.