На Черкащині оцифрували Спасо-Преображенську церкву та римо-католицький костел

27 лютого, 10:49
Культура
На Черкащині оцифрували Спасо-Преображенську церкву та римо-католицький костел - фото 1
У Мошнівській громаді Черкаської області реалізували проект «Культурний вимір села Мошни», який передбачає створення тривимірних моделей визначних історичних та архітектурних памʼяток, розташованих на території громади.

Про це на брифінгу розповів краєзнавець Мошнівської громади Микола Якименко, повідомляє Укрінформ.

"Не всяке місто може позмагатися з Мошнами кількістю унікальних памʼяток. Ми з 1990-х років намагалися долучати дітей до вивчення культурної спадщини. З 2000 року у нас працює центр туризму, і ми прийняли більш як 20 тисяч туристів. Проєкт поставив роботу з вивчення і збереження памʼяток на кілька рівнів вище. Ще проєкт не завершився, а вже відгукуються наші односельці, колишні жителі села Мошни з бажанням допомогти. І та інформаційна підтримка, яку нам дає цей проєкт, дозволить нам зберегти ті памʼятки, які в Мошнах знаходяться в плачевному стані", - розповів Микола Якименко.

Так, у межах проекту, за допомогою знімків з дрона та фотокамери були зроблені тривимірні моделі кількох історичних та унікальних обʼєктів на території Мошнівської громади.

На Черкащині оцифрували Спасо-Преображенську церкву та римо-католицький костел - фото 130319

Зокрема, це Спасо-Преображенська церква 1840 року, яка поєднує кілька стилів - готику, мавританський стиль, елементи храмів індомусульманських вірувань і має унікальну архітектуру. Також це музей Тараса Шевченка, в будівлі заїзду ХІХ століття; Еллінська (грецька) школа, 1901 року, колишній жіночий пансіон, побудований за кошти колишньої власниці Мошенського ключа Катерини Балашової; памʼятка деревʼяного зодчества - будинок лікаря, єдина деревʼяна будівля архітектора Владислава Городецького, яка залишилася в Україні; римо-католицький костел, побудований 1857 року для місцевої громади.

Біля кожного обʼєкту встановлені інформаційні стенди з кресленням будівлі, описом, QR-кодом, який веде на сайт з детальною історією обʼєкта.

Також у межах проекту створено банери з інформацією про обʼєкти, які будуть встановлені в найбільш людних місцях громади.

"Для людей, які переймаються культурною спадщиною, такий проєкт, створений для сільської громади, буде прецедентом. Подібні проекти для міст вже виконувалися, але стосовно сільської громади це вперше. Проєкт повинен обʼєднувати всі аспекти функціонування та прогнозування майбутнього розвитку обʼєктів культурної спадщини. А по друге, такі проекти показують, що культурна спадщина - це також і матеріальна спадщина, яка є свідком і доказом минулих епох, те що нам залишили предки і те, що ми маємо зберегти в першу чергу", - розповів на брифінгу голова правління ГО «Україна інкогніта» Роман Маленков.

Проект "Культурний вимір громади Мошни" реалізується ГО «Україна інкогніта», проєкт фінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки ЄС.