На Франківщині під час розкопок Галицького замку знайшли брилу з хрестами XII століття

21 червня, 15:36
Культура
На Франківщині під час розкопок Галицького замку знайшли брилу з хрестами XII століття - фото 1
На території заповідника "Давній Галич", що на Івано-Франківщині, розпочали третій сезон розкопок в'їзної вежі Галицького замку. Станом на 20 червня вдалося знайти частини двох люльок XVII століття, а також брилу з хрестами XII століття.

Про це повідомляє Суспільне.

За понад два роки роботи науковці змогли потрапити в один із шести склепів — підземель вежі, входи до яких поки заблоковані. Цьогоріч учасники експедиції знайшли можливі підходи до ще одного склепу.

Цьогорічну знахідку — алебастрову брилу XII століття — науковець Інституту українознавства імені Крип'якевича НАН України Юрій Лукомський вважає цінною знахідкою, яку потрібно докладно вивчати. Він припускає, що цей блок під час будівництва вежі повторно використали з Успенського собору, що в Крилосі. Брилу зі схожими зображеннями знайшли в муруванні вікна, яке розкопали у 2023 році. На ній було 10 хрестів.

Науковець пояснює, що, ймовірно, під час майбутніх розкопок зможуть знайти ще камені з Успенського собору з різними зображеннями. Зокрема, із зображенням самого храму.

"Дуже хотіли б знайти ще якісь блоки. Можливо, на них буде схематично зображений Успенський собор. Тоді ми будемо мати його реконструкцію. Собор дуже тяжко реконструювати, бо він повністю розібраний. Ми маємо елементи, але їх можна по-різному складати. Сподіваємося, що в нижніх частинах цієї споруди буде багато блоків з Успенського собору і там будуть якісь дуже сенсаційні зображення", — каже науковець Юрій Лукомський.