На Хмельниччині знайшли фрагменти скульптури Йоана Предтечі

10.11.2021, 10:45
Культура
На Хмельниччині знайшли фрагменти скульптури Йоана Предтечі - фото 1
Фрагмент скульптури Йоана Предтечі, що належав до комплексу Малієвецького монастиря, знайшли і перевезли до Малієвецького обласного історико-культурного музею.

Про це Суспільному розповіла тимчасово виконуюча обов'язки директора музею Анастасія Донець. За її словами, ця знахідка може стати прецедентом до створення заповідника на території колишнього скельного монастиря.

Група скульптур християнських святих розміщувалась на території греко-католицького скельного монастиря. Зараз це місце - туристичний об’єкт. Тут розташований Малієвецький водоспад з печерною церквою в ньому. Монастир заснували на території Малієвець в часи Київської Русі, на початку запровадження християнства на цих землях, припускає старший науковий співробітник державного підприємства "Охоронна археологічна служба України" Павло Нечитайло. Монастир став греко-католицьким в XVII столітті, каже науковець. Та додає: на Хмельниччині дуже мало скельних церков, які зберегли такі яскраві літургійні ознаки, як у Маліївцях.

Вгорі, над водоспадом, розміщувалась церква і монастирський сад зі скульптурною групою християнських святих. Руйнація пам’ятки розпочалась в 60-х роках ХХ століття, розповідає тимчасово виконуюча обов’язки директора Малієвецького музею Анастасія Донець, коли під час боротьби з релігією комсомольці все показово били.

Так розтрощена скульптура Йоана Предтечі опинилась на місцевому кладовищі. Анастасія Донець показує нижню частину скульптури: "Тут наскільки гарна, детальна робота. Видно, що працював хороший майстер. Є ягнятко - символ жертви, символ Христа, і знаходиться в ногах Іоанна Предтечі. Оце ягня – це основна підказка, що це – Іоанн Предтеча".

На територію палацу Орловських, де зараз знаходиться музей, вже доставили два фрагменти пам’ятника. На світлині, яку надала Анастасія Донець, зображена класична скульптура Іоанна Предтечі. Приблизно так могла виглядати історична пам’ятка до зруйнування. Зараз в ній бракує голови та рук. Проте Анастасія Донець сподівається, що частини пам’ятки збереглись десь у місцевих жителів і їх вдасться віднайти. Далі чекає робота з реставрації скульптури.

"Ця скульптурна група стане першою законною підставою до підняття питання про створення заповідника. Якщо Малієвецький палацово-парковий комплекс має охоронний статус, то територія монастиря не має жодного охоронного статусу", - додає Анастасія Донець.