На конференції в Івано-Франківську розповіли про унікальність постаті просвітителя і мецената Андрея Шептицького

26.08.2020, 17:38
Католики
На конференції в Івано-Франківську розповіли про унікальність постаті просвітителя і мецената  Андрея Шептицького - фото 1
Регіональна науково-практична конференція до 155-річчя митрополита А.Шептицького відбулася 26 серпня в Івано-Франківську. Організували захід івано-франківські та львівські науковці і громадські діячі.

Як кажуть організатори, присвячений він видатній особистості, відомому духовному лідеру, визначному громадсько-політичному діячеві не лише Галичини. І дуже важливо знати про його добрі справи. Адже митрополит Андрей Шептицький був просвітителем, меценатом. Завдяки його підтримці відкривалися і функціонували школи, лікарні, діяли молодіжні організації.

Метою науково-практичної конференції було також представити цікаві історичні розвідки і роздуми над проблемою служіння своєму народові, перспективи української нації.

«Андрей Шептицький є знаковою постаттю для українців і потребує вшанування, бо його праця і україноцентричність була прикметною рисою усієї діяльності, - підкреслює професор Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Марія Федунь. – В процесі підготовки до сьогоднішньої конференції, ми виявили, що чимало фактів з діяльності митрополита пов’язані зі Станіславівщиною (Івано-Франківщиною). Також згадуємо у доповідях про його мандрівку за океан – на Американський континент».

Науковці Івано-Франківської академії Івана Золотоустого під час конференції презентували доповідь про унікальну збірку книг – частину бібліотеки митрополита Андрея Шептицького, яку він подарував Станіславівській архиєпархії УГКЦ на початку ХХ століття і зараз вона зберігається у книгосховищах академії.

«Такої літератури немає більше, тому ми маємо у планах ще чимало досліджень щодо неї, - розповів проректор з наукової роботи академії Олег Білоус. – Також вона має бути популяризованою серед науковців. Загалом більшість книг - богословські, богослужбові, Біблії, Євангелія, філософські, історичні, літературознавчі. Література латиною, грецькою, слов’янською мовами. Деякі книги з бібліотеки датуються ще 16 століттям і є справжнім скарбом».

«Я охоче долучився до участі в сьогоднішній конференції, бо саме у Станиславові митрополит Андрей Шептицький розпочав свій шлях як єпископ УГКЦ, - ділиться Олег Огірко, доцент кафедри філософії та педагогіки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнології, професор Інституту Східної Європи. – Візії митрополита, як відомого українського педагога і мецената в освіті, – тема моєї доповіді. Він, за дослідженнями науковців, належить до трьох велетнів світу 20 століття . Це - Махатма Ганді, Нельсон Мандела і сам Андрей Шептицький. Отже ми, українці, маємо ким пишатися».

«Ми повинні вчитися у великого митрополита Андрея Шептицького, читати його трактати - у яких абсолютно все актуальне – як саме будувати державу. Зараз у Львові виникла ініціатива створення молодіжних клубів імені митрополита Андрея Шептицького, сподіваємося, що вони поширяться усією Україною. Наша громадська організація проводить чимало заходів зі вшанування ювілею митрополита у різних куточках нашої держави», - додає голова Всеукраїнської громадської організації «Союз Українок» Ореслава Хомик.

В рамках відзначення ювілею митрополита Андрея Шептицького на Прикарпатті заплановано ще низка заходів, мета яких популяризувати серед громадськості нові цікаві дослідження і напрацювання щодо діяльності митрополита УГКЦ.

Нагадаємо, Митрополит Андрей Шептицький (Глава УГКЦ 1901-1944) народився 29 липня 1865 року в с. Прилбичі, що на Яворівщині. За час свого служіння значно розбудував Греко-Католицьку Церкву як в Україні, так і за кордоном. Будучи одним із найбагатших людей Галичини, щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства, надавав стипендії молодим митцям. У 1905 році заснував Національний музей у Львові і придбав для нього велику кількість експонатів. Підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів. Як Галицький митрополит був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму. Зазнавав утисків більшовиків. Помер 1 листопада 1944 року внаслідок тяжкої хвороби.