На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку

Освячення каплиці - фото 1
Освячення каплиці
Джерело фото: Фото автора
26 липня в містечку Городок (Хмельницька обл.) освятили джерело Святої Анни та капличку над ним. Хоча надджерельних капличок в Україні чи не на кожному кроці, ця подія є досить неординарною, починаючи від архітектури каплички.

Капличку увінчує оригінальний та дуже красивий хрест - фото 76331
Капличку увінчує оригінальний та дуже красивий хрест

 

Ескізний проект каплички розробив місцевий художник Іван Тлустий. Споруда вийшла незвичною та оригінальною. Будівельники постаралися максимально передати давність шанування джерела. Для цього для зведення мурів навіть використали старовинну цеглу середини ХІХ століття, а дерев’яні конструкції виготовили зі старезних дубових крокв, яким теж понад століття.

При будівництві спеціально використали старовину цеглу - фото 76332
При будівництві спеціально використали старовину цеглу

 

Образ Святої Анни у візантійському стилі написала черниця с. Тетяна-Марія зі спільноти Непорочної Обручниці Святого Духа. Набірний дах «лускою» виконав потомствений бляхар з с. Клинове Антон Островський, а коваль з Городка Олексій Борисовський виготовив дуже красивого та оригінального хреста.

Джерело Святої Анни в народі шанується здавна, а його вода вважається цілющою.

Процес будівництва - фото 76333
Процес будівництва

 

Про криничку маємо цікаву легенду.

Колись це було найбільше джерело якісної питної води в середмісті Городка — невеличка водойма посеред каменів, де воду просто зачерпували відрами. Лише в шістдесятих роках ХХ століття, з міркувань санітарії, його накрили бетонною плитою та встановили зверху кільце і відтоді воно нагадує звичайний колодязь.

Згадана історія трапилася десь у середині ХІХ століття. Існує безліч варіантів переказу. Дамо усереднений.

Останні штрихи… - фото 76334
Останні штрихи…

 

По воду сюди приходили мешканці чи не зі всієї околиці. Великий срібний медальйон, що виблискував на дні, першою помітила якась єврейка і спробувала зачерпнути явно дорогий образок відром. Але той як рибка зблиснув боками та відплив до протилежного берега озерця. Єврейка повторила спробу, але іконка знову утекла. Ловили медальйон й християнки, але медальйон «тікав» і від них.

Тоді покликали ксьондза з сусіднього храму Св. Анни, що стояв менш ніж за сотню метрів від кринички (храм в 1930-х знищили комуністи). Лише коли панотець прочитав молитву, медальйон дався людям в руки. Як виявилося на ньому було зображено образ св. Анни.

Сестра Тетяна-Марія зі спільноти Непорочної Обручниці Святого Духа (крайня ліворуч) написала для каплички образ Св. Анни - фото 76335
Сестра Тетяна-Марія зі спільноти Непорочної Обручниці Святого Духа (крайня ліворуч) написала для каплички образ Св. Анни

 

Від того часу вода в джерелі стала ще й цілющою. Кажуть, що особливо допомагала жінкам з безпліддям. У чому немає нічого дивного, адже сама св. Анна змогла народити майбутню матір Христа лише через 20 років безплідного шлюбу.

Ініціатором зведення каплички та впорядкування джерела виступила громадська організація «Молодь польська Городоччини».

Лідер ГО «Молодь польська Городоччини» Роман Ющишин розровідає, як зводилася капличка - фото 76336
Лідер ГО «Молодь польська Городоччини» Роман Ющишин розровідає, як зводилася капличка

 

Ідея звести капличку над джерелом виникла ще 2019 року, а роботи почалися навесні 2020 року. Освятити капличку планувалося ще минулого року, але епідемія COVID-19 зламала всі плани, вплинувши, як на будівництво, так і на збір необхідних коштів.

Спільна молитва перед освяченням - фото 76337
Спільна молитва перед освяченням

 

«Хоча зведення каплички відбувається під патронатом римо-католицької парафії, ми від початку свідомо відмовилися від суто католицької стилістики – розповів автор ідеї та організатор проекту Роман Ющишин. – Городок містечко багатонаціональне, тож «привласнювати» джерело, яке всі, незалежно від національності та віросповіданні, шанують як цілюще та святе, лише однією національною громадою та конфесією не є добре. Тому капличка у нас спільна, екуменічна».

На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76339
На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76341
На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76338
На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76340

В освячені джерела та каплички взяв участь єпископ Кам'янець-Подільської дієцезії Леон Дубравський. З ним співслужили настоятель храму єпископа та мученика Святого Станіслава о. Віктор Лутковський, та священник цього ж храму о. Андрій Сідлецький, настоятель храму Святої Людмили княгині Чеської (ПЦУ) о. Павло Глінських, настоятель храму Святого Юрія (УГКЦ) о. Зіновій Маланюк та нещодавно висвячений священник з Городка о. Дмитро Федлюк (УГКЦ).

Обряд освячення відбувся одразу після спільної молитви.

На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76342

Багатьом запам’яталися представники Ордену Лицарів Івана Павла ІІ. Їхні чорні з жовто-гарячим шитвом плащі гармонійно доповнювали дійство та додавали урочистості церемонії.

На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76343

На освячення прийшли більше сотні людей різного віросповідання.

На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76345
На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76344

Екуменічна капличка з джерелом Святої Анни відтепер буде ще однією сакральною точкою на мапі Поділля де можна буде втамувати не лише духовну, але й тілесну спрагу. До того ж вода тут надзвичайно чиста та смачна.

На Поділлі над цілющим джерелом освятили екуменічну капличку - фото 76346