На Тернопільщині відновили давню дерев’яну церкву

12 січня, 08:49
Культура
На Тернопільщині відновили давню дерев’яну церкву - фото 1
У селі Надрічне на Тернопільщині відновили дерев’яну церкву XVІІІ століття. Ремонтні роботи тривали впродовж 2021-2023 років. Ініціатором був священик Зеновій Бідула, який служить у Надрічному вже майже чверть віку.

Про це в соцмережі повідомляє Тернопільський обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини, інформує Суспільне.

У повідомленні йдеться, що кошти збирали усім селом.

"Церква святого Миколая більше 20 років була недіючою, бо в селі у 2000 році було побудовано нову церкву. У подібних ситуаціях старі церкви часто занепадають, але у Надрічному цього не допустили. В старій церкві св. Миколая почали здійснювати заупокійні богослужіння. Своєчасно було виявлено, що стара покрівля в деяких місцях починає протікати і руйнуються дерев’яні конструкції. Тому виникла потреба захисту святині".

На Тернопільщині відновили давню дерев’яну церкву - фото 127978

Під час відновлення намагалися зберегти автентичний вигляд сакральної споруди.

"Повністю замінено прогнилу бляху на банях і піддашші. В ідеалі мало б бути ґонтове покриття, але його встановлення, як сказав священик, наразі є надто коштовним і селу не під силу. Проведено заміну прогнилих дощок і пофарбовано фасад. Барабан головного купола, який був оббитий бляхою, тепер має нове дерев’яне покриття (виготовлене на Прикарпатті) і виглядає, як давній зрубний. Разом з тим замінено новими старі хрестоподібні вікна. Малі бані були в незадовільному стані, тому їх замінили, зберігаючи первісні форми", — йдеться у повідомленні.

У центрі кажуть, що під час обстеження споруди виявили, що на всіх банях збережені автентичні хрести.

"Виготовлено нові підпірні стовпці, на яких тримається піддашшя. Важливо, що дерев’яні вікна не замінено металопластиковими, як це ми часто спостерігаємо в інших селах. Вікна і двері пофарбовано жовтим кольором, який краще гармонує з фасадом, на відміну від попереднього, синього. Також проведено рятівні заходи на дерев’яній дзвіниці. Підупалий фундамент укріплений залитим по периметру бетоном. На фасаді замінено дефектні дошки і все пофарбовано. Вважаємо, що ошатна церковця в Надрічному може бути включена до туристичних маршрутів мальовничою Бережанщиною".

На Тернопільщині відновили давню дерев’яну церкву - фото 127979

Додамо, у шематизмах УГКЦ УГКЦ до 1914 року включно дерев'яна церква в Дрищові (історична назва села Надрічне) датована 1771 роком будівництва. За переказом, церква у XVІІІ ст. перевезена з Рогатина Івано-Франківської області. Рік будівництва храму — 1777, вирізьблений на одному з брусів зрубу.

Радянська влада в липні 1964 року примусово закрила церкву. Святиню не використовували за прямим призначенням до початку 1989 року, що негативно вплинуло на збереження будівлі.

Навесні 1989 року церкву віддали в користування громаді УГКЦ, в якій після ремонту провели перше Богослужіння.