На Віннчині нищиться 200-річна забута дерев'яна церква

03.08.2020, 11:52
Культура
В селі Петрашівка Теплицького району на очах мешканців гниє стара церква, будівництво якої датують кінцем XVIII початком XIX століття. За словами місцевих мешканців, пам'ятка архітектури з цікавою історією, яка могла б слугувати туристичним магнітом, на сьогодні покинута і забута.

Про це інформу vlasno.info.

Храм у с.Петрашівка Теплицького району - фото 56233
Храм у с.Петрашівка Теплицького району

 

Жителі Петрашівки розповідають, що церква була збудована в сусідньому селі Сумівка, потім волами перевезена в Михайлівку, яка раніше була окремим селом, а зараз - частина села Петрашівки. Культова споруда названа на честь святого Дмитра, бо саме на це свято була відкрита. Щороку восьмого листопада на її честь в тій частині села, що колись було Михайлівкою, відзначають свято села.

"Це було місце зустрічей і проводів, в ній хрестили і відспівували. Місцеві діти там любили гратися влітку, а взимку каталися на санчатах. Через це поруч з нею був збудований кіоск в якому продавали солодощі та ситро. Це місце щасливих спогадів не одного покоління, яке руйнується з кожним днем, буквально на очах", - розповідає місцевий мешканець Дмитро Анікін.

Півстоліття тому церква слугувала колгоспоною коморою, в якій продавали кавуни.

З розповідей місцевих мешканців ясно, що найбільше церква постраждала від радянської влади. З церкви зрізали хрести та зняли дзвіницю і бані.

Теж саме очікувало іншу церкву, яка знаходиться в центрі Петрашівки, однак тодішній сільський голова не став брати такий гріх на душу і відмовився виконувати розпорядження партійного керівництва.

У післявоєнний період поглумлену церкву перетворили на приміщення колгоспу: там була конюшня, тримали корів та овець. Коли колгосп розпався, церкву мало хто доглядав, тому наразі будівля перебуває в непридатному для богослужінь стані.

За словами голови Петрашівської сільської ради Ігоря Яремушка, вже у період незалежності місцевий меценат хотів відремонтувати церкву, але, побачивши реальний стан будівлі, зрозумів, що її потрібно будувати з нуля.

Вся деревина та балки вже давно поперегнивали, а дах повністю протікає. Сільський голова не бачить сенсу відновлювати стару церкву, бо немає для кого.

"Саме в тій частині села залишилось біля 50 жителів, тому для кого її реставрувати? В нашу цетральну церкву ходить з десяток людей. Тут церква ще в нормальному стані. Якби люди хотіли, щоб там щось було, то питання було підняте", - каже голова Петрашівської сільської ради Ігор Яремушко.

Можливо не офіційно, але пам'ятка архітектури, якій орієнтовно понад 200 років, збудована без єдиного цвяха. Вона могла б стати справжнім туристичним місцем, проте, вочевидь, "доживає" свої останні дні.

Сьогодні будівля функціонує в якості складу для тамтешнього працівника кладовища, в якій він періодично зберігає свій інвентар.