На зруйнованій могилі вояків УПА у Польщі встановлено нову плиту з іншими написами

На зруйнованій могилі вояків УПА у Польщі встановлено нову плиту з іншими написами - фото 1
75 років тому, 2–3 березня 1945 року, у Підкарпатському воєводстві Польщі у важкому бою з внутрішніми військами НКВС загинули понад 60 воїнів Української повстанської армії (УПА). Вони поховані на горі Монастир.

Тепер на могилі вояків УПА замість повністю знищеної в січні 2020 року меморіальної плити встановлено нову, з іншими написами, пише Укрінформ.

На новій гранітній плиті викарбовано напис польською та українською мовами: “Братська могила українців, які загинули в битві з радянським НКВС у монастирських лісах в ніч з 2 на 3 березня 1945 року”.

На зруйнованій могилі вояків УПА у Польщі встановлено нову плиту з іншими написами - фото 59980

 

На попередній меморіальній плиті, яка було дещо більшою за розмірами, був напис: “Вони полягли за вільну Україну” і вказано імена, прізвища та рік народження усіх 62-ох загиблих.

Загалом упродовж 2014-2020 рр. на території Республіки Польща було скоєно щонайменше 19 актів вандалізму щодо 9 українських пам’ятників та місць поховань.

Відео та фото руйнувань цих пам'ятників часто першими публікували російські сайти та ресурси бойовиків на окупованих територіях України.

Довідка

На горі Монастир поблизу села Верхрата Підкарпатського воєводства Польщі, неподалік кордону з Україною, розташована могила 62 вояків УПА, два кам’яні хрести 1940-х років з вирізьбленими зображеннями тризуба, а також пам’ятник. Вандали розбили меморіальну плиту на могилі у 2015 році, а повністю знищили її в січні цього року.

Відновлення знищеної меморіальної плити на горі Монастир було передумовою для згоди української сторони щодо проведення пошуково-ексгумаційних робіт у польських місцях пам’яті в Україні.

Про якнайшвидше відновлення меморіальної плити йшлося і під час нещодавньої зустрічі Володимира Зеленського з Президентом Польщі Анджеєм Дудою.