Належить українському народові: Верховний суд остаточно вирішив долю собору у Каневі
Про це Суспільному розповіла виконувачка обовʼязків речниці Черкаської обласної прокуратури Світлана Чубенко. За словами речниці, за позовом Смілянської окружної прокуратури суд повернув собор у державну власність.
"Протягом тривалого часу він перебував у незаконному володінні Київської митрополії Української Православної Церкви МП. Верховний Суд за результатами перегляду в касаційному порядку постановлених судових рішень погодився з доводами прокурора та висновками судів нижчих інстанцій про належність історичної споруди всьому українському народу", — зазначила вона.
Успенський (Георгіївський) собор у Каневі — один з найстаріших в Україні. Храм домонгольського періоду. З давньоруських літописів відомо, що 9 червня 1144 року великий князь київський Всеволод Ольгович заклав у Каневі кам’яну церкву Святого Георгія. Це початкова назва цього храму.
Виконавчий комітет Канівської міськради у 2003 році надав дозвіл Українській православній церкві московського патріархату оформити право власності на пам’ятку археології. Надалі це стало підставою для реєстрації права колективної власності.
Прокурори у суді довели незаконністьпередачі будівлі Успенського собору, адже законодавством встановлено пряму заборону відчуження пам'яток культурної спадщини, які перебувають у державній власності.
Суд визнав незаконними та скасував рішення виконкому Канівської міськради, свідоцтво про право власності на будівлю за УПЦ МП, а також скасував державну реєстрацію речового права на об’єкт культурної спадщини національного значення.
450 вірян проголосували за вихід Успенського собору з Української Пправославної Церкви МП й об’єднання з Православною Церквою України.
Рішення першої інстанції було на користь держави. Друга інстанція, апеляційна —теж ухвалила рішення на користь держави. Остаточну крапку у справі поставив Верховний суд.