Не матиме миттєвої дії, - політолог щодо закону про обмеження діяльності Церков, пов'язаних з Москвою

Не матиме миттєвої дії, - політолог щодо закону про обмеження діяльності Церков, пов'язаних з Москвою - фото 1
Парламент у першому читанні підтримав законопроект про заборону релігійних організацій, пов'язаних із Росією. Однак із реалізацією заборони можуть виникнути кілька суттєвих питань.

Про це в коментарі Gazeta.ua розповів політолог Валерій Гончарук.

"Йдеться про заборону тих організацій, які співпрацюють з Росією. Якщо закон ухвалять, то не думаю, що він матиме миттєву дію. Буде багато проблем з парафіями і майном. Тому що останнє дуже часто записане на приватних осіб. Друге питання – це тільки перше читання. Ми не знаємо, які будуть правки до другого. Але проблема виникла не сьогодні і навіть не 2014-го. З самого початку, коли постали незалежні Українські Церкви, всі ці проблеми вже виникали. Росія постійно контролювала релігійне питання. І завдяки цьому контроль був над економікою та політикою", – сказав Гончарук.

Релігія – дуже складна тема. Але треба говорити правду – в Україні релігія ніколи не була відділена від влади, додав політолог.

"Як на місцевому рівні, так і на Всеукраїнському. РПЦ завжди мала сильну агітаційну кампанію через окремі політичні сили. Її залучали для агітації вірян і так довго існував політичний союз. Те, що рік не могли вирішити питання заборони, пояснюється великим розгалуженням Російської Церкви. У південних та східних регіонах Російська Церква працює у зв'язці з владою. Держава мала б проводити якіснішу кампанію. Тому що російські попи тут вели російську агітацію. Роботи з поясненнями для наших людей не було, тому це питання складно просувається", – пояснив Гончарук.

Є відверта робота попів на Росію, а з іншого боку є питання релігії, свобода якої важлива для Заходу, уточнив політолог.

"Держава мала б використовувати закони, які потроху унеможливлювали би існування Російської Церкви на зручних умовах. Бо всі їх приміщення опалювалися за пільгову ціну, земля в оренді – також була дешевою. В цьому плані можна було працювати, щоб РПЦ існувала на умовах ринку. Є частина людей, які досі є активною паствою. Вони мають російське ядро і живуть в інформаційному російському світі. Вони часто агресивні і їх переконати буде неможливо. Є питання – що робити зі священиками. Перевести їх у ПЦУ просто так не можна, бо вони можуть бути агентами Росії. Нам треба діяти по закону. І вже були випадки, коли забороняли РПЦ на місцях і церкви переходили до ПЦУ. Але важливо пам'ятати, що це чутлива тема для Заходу", – наголосив Гончарук.

Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект №8371 про заборону релігійних організацій, пов'язаних із Російською Федерацією. "За" проголосували 267 народних депутатів. Жодного голосу не дала група "Відновлення України", до якої увійшли нардепи від забороненої "Опозиційної платформи - За життя".

Законопроект передбачає унеможливлення діяльності релігійних організацій, які афілійовані із центрами впливу релігійної структури, керівний центр якої знаходиться у державі, що здійснює збройну агресію проти України. Діяльність таких релігійних організацій припиняється у судовому порядку за адміністративним позовом або Державної служби з етнополітики та свободи совісті, або прокурора.