Невідома Буковина: церква, в якій відспівували сина Богдана Хмельницького і молився Іван Мазепа
З першого погляду і не скажеш, що невеличка Миколаївська дерев’яна церква є свідком розвитку міста протягом останніх 400 років. Це найстаріша дерев’яна церква у місті.
Як писав письменник і журналіст Василь Селезінка у книзі "Місто моєї любові", святиню збудували у 1608 р. у масиві Селище неподалік від Чернівців (сучасна вул. П. Сагайдачного). За іншою версією, храм перенесли сюди з центральної частини міста, після звільнення Чернівців від турків, які надали церкві статус єпископської.
Старовинний храм заховався за дерев’яною огорожею з невеликими башточками по боках. Його збудували у класичному "хатньому" стилі, який притаманний буковинським традиціям. Церкву побудували на землі тодішнього міського старости боярина Строєску. Він же і став першим ктиторем у храмі. Поруч із церквою у XIX ст. звели муровану дзвіницю з трьома дзвонами. У 1992 р. святиня згоріла, тому сьогодні ви побачите відновлену споруду. Розповідають, що тоді церкву спалили рекетири, які не отримали грошей від настоятеля.
Миколаївська церква славиться своїми козацькими легендами. Кажуть, у 1621-му році до цієї церкви гетьман Петро Сагайдачний приїхав, щоб помолитися за успіх у битві проти армії Османської імперії, коли вона підступала до Хотинської фортеці. Битва в результаті стала для козаків і поляків успішною, але для самого гетьмана фатальною: у бою його поранили, й за півроку Сагайдачний помер.
Люди розповідають, що через 30 років до Миколаївської церкви в Чернівцях занесли на відспів труну з тілом Тиміша Хмельницького. Старшого сина видатного гетьмана Богдана Хмельницького вбили під час Молдавського походу, у який він пішов, щоб допомогти своєму тестю, господарю Молдавії Василю Лупулу. А ще через півстоліття тут нібито молився гетьман Іван Мазепа. Він саме втікав після поразки у Полтавській битві...