Created with Sketch.

Незаконний церковний МАФ біля фундаментів Десятинного храму знесено

17 травня, 08:30
Вигляд місця, де був незаконний храм-самобуд
Джерело фото: Главком

У ніч проти п’ятниці, 17 травня, у Києві знесли храм-МАФ, що його незаконно звели представники УПЦ МП на території Музею історії України поруч з фундаментами Десятинного храму. У самій УПЦ МП цю споруду називали монастирем.

Рухомі предмети з храму-МАФу після знесення за постановою держвиконавця будуть передані до Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». Заповідник має необхідні площі для зберігання та надав письмову згоду, — повідомляє "Главком".

Релігійна громада УПЦ МП самовільно захопила цю ділянку ще 2008 року. Земля розташована у буферній зоні об'єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські будівлі, Києво-Печерська Лавра», у межах охоронної зони пам`ятки архітектури національного значення «Андріївська церква» та на території пам’ятки археології національного значення «Місто Володимира».

Показово, що настоятелем храму-МАФу був Гедеон (Юрій Харон) – особа з російським громадянством.

Спочатку храм виглядав як намет, поруч три поєднані між собою кіоски, потім дерев'яний храм, а у 2012 році, за часів президенства В.Януковича, поставили муровану споруду, яку намагалися "узаконити". Довкола неї виникали конфлікти між представниками УПЦ МП і науковцями та громадськістю, яка протестувала проти самобуду.

Храм-МАФ між Музеєм і фундаментами Десятиннки. Архів 2019 року
Джерело фото: РІСУ

Міністерство культури та інформаційної політики України не погоджувало проєктну документацію на відведення земельної ділянки та будівництво споруди «храму-МАФу» і не надавало дозволів на проведення будівельних робіт. Будівля споруджена без затвердженого проєкту та без дозволів на будівництво. В експлуатацію будівля у встановленому порядку не введена.

Назва для самобуду «Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці» була обрана маніпулятивно, як спроба створити ілюзію про відновлення історичної Десятинної церкви, фундаменти якої законсервовані поруч, і представити себе її правонаступниками.

Фундаменти Десятинної церкви. Архів 2019 року
Джерело фото: РІСУ

Ще з 2020 року тривав суд за позовом від Національного музею історії України про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення самочинного об’єкта. Судові засідання тривало переносилися.

15 лютого 2023 року, Господарський суд Києва зобов’язав звільнити ділянку Національного музею історії України від незаконно збудованого храму УПЦ Московського патріархату.

14 вересня 2023 року, Північний апеляційний господарський суд підтвердив зобов'язання УПЦ МП звільнити ділянку від незаконно збудованого храму-МАФ на території Національного музею історії України у Києві. Як зазначається, 15 лютого Господарський суд міста Києва задовольнив позовні вимоги Національного музею історії України та МКІП щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою через знесення самовільного об'єкта нерухомого майна та приведення земельної ділянки до попереднього стану. Роботи мають відбутися коштом релігійної громади.

Рішенням суду релігійна громада УПЦ МП була зобов’язана самостійно виконати рішення суду й демонтувати незаконну споруду, але проігнорувала судове рішення. Неодноразово за невиконання рішення суду на порушника накладався штраф, який не сплачувався.

На демонтаж споруди, який має проводити організація з відповідним ліцензуванням і на договірних засадах, Музей не мав власних коштів, тому оголосив про збір 772 тисяч гривень для знесення «храму-МАФу». За 16 годин з моменту оголошення вдалося зібрати 870 тисяч гривень.

Державна виконавча служба, яка є ключовою у забезпеченні виконання рішення суду, залучила підрядника – будівельну компанію «Смайл констракшн». Компанія отримає 772 тисячі гривень на виконання робіт. Оскільки компанія виявила ініціативу провести усі роботи безкоштовно, після сплати податків та подання фінансової звітності залишок коштів компанія перерахує на ЗСУ. За надлишкові кошти, які були отримані під час збору та перебувають на балансі Музею, придбано супутні матеріали для знесення споруди. За витрачену суму Музей прозвітує перед громадськістю.

Читайте також
Суспільство Представники УПЦ МП вдруге не пустили нових управителів до собору у Каневі
Сьогодні, 12:32
Суспільство Вознесенську церкву у Коропі на Чернігівщині поки що не передадуть у безоплатне користування ПЦУ
17 травня, 12:01
Суспільство У Мінкульті підтвердили, що Успенський (Георгіївський) собор у Каневі належить державі, а не УПЦ МП
17 травня, 09:30
Суспільство У Львові обговорили проект мирової угоди щодо врегулювання земельного питання Митрополичих садів
17 травня, 09:00