• Головна
  • Новини
  • Світові
  • Один із найстаріших монастирів на Близькому Сході в Газі внесли до Списку спадщини ЮНЕСКО під загрозою...

Один із найстаріших монастирів на Близькому Сході в Газі внесли до Списку спадщини ЮНЕСКО під загрозою

31.07.2024, 12:05
Світові
Один із найстаріших монастирів на Близькому Сході в Газі внесли до Списку спадщини ЮНЕСКО під загрозою - фото 1
Монастир Святого Іларіона з Телль Умм аль-Амр в центральній частині Сектору Гази внесли до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що перебуває під загрозою.

Про це з посиланням на The Art Newspaper інформує Суспільне.

На думку команди, яка готувала номінаційне досьє для ЮНЕСКО, ситуація навколо об'єкта стрімко погіршилася, особливо в таборі Нусейрат, який розташовується дуже близько.

У грудні 2023 року монастирю вже надали "тимчасовий посилений захист" відповідно до Гаазької конвенції 1954 року та Другого протоколу до неї.

Монастир Святого Іларіона — один із найстаріших на Близькому Сході. Він був ключовим пунктом на перехресті шляхів з Єгипту, Палестини, Сирії та Месопотамії. На його території є дві церкви, місце поховання, зал для хрещення, громадський цвинтар, аудиторія та їдальні. Храм був пошкоджений і покинутий на початку VII століття, аж поки його не відкрили місцеві археологи у 1999 році.

Розкопки монастиря Святого Іларіона, одного з найбільших християнських монастирів на Близькому Сході, 19 березня 2013 року - фото 137897
Розкопки монастиря Святого Іларіона, одного з найбільших християнських монастирів на Близькому Сході, 19 березня 2013 року
Джерело фото: MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images

"На відміну від усіх інших об'єктів спадщини [в Газі], які повністю зруйновані, цей об'єкт не був зачеплений, тому розглядалось можливість забезпечити його подальший захист", — говорить представник команди, експерт зі світової спадщини Раймонд Бондін, додаючи, що відчув "полегшення" і "дуже задоволений" цим рішенням.

Він також вважає, що це тиснутиме на Ізраїль і вдасться врятувати споруду від подальших руйнувань.

Однак ЮНЕСКО зазнало критики за "запізнілі" дії.

Зокрема, професор археології Вифлеємського університету на Західному березі річки Йордан і колишній генеральний директор Палестинського музею в Бірзейті Махмуд Хаварі зазначає, що "дуже розчарований" тим, що організація не закликала Ізраїль зупинити війну або хоча б спроби руйнування культурних об'єктів.

"Реакція [ЮНЕСКО] була дуже нерішучою, і [вони] не були обурені руйнуванням або людськими жертвами цього геноциду. Тому, коли я почув, що ЮНЕСКО вирішило внести цей об'єкт до списку, я подумав, де ж було ЮНЕСКО всі ці місяці, коли в Газі було зруйновано понад 200 археологічних та історичних пам'яток", — додає він.

З додаванням монастиря Святого Іларіона Палестина тепер має п'ять об'єктів, внесених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Належність до списку дає отримати посилену міжнародну технічну та фінансову допомогу для захисту й відновлення об'єктів.

Станом на 10 червня 2024 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 50 об'єктів із 7 жовтня 2023 року: 11 релігійних об'єктів, 28 будівель, що становлять історичний та/або мистецький інтерес, 2 сховищ рухомих культурних цінностей, 4 пам'ятників, 1 музею та 4 археологічних об'єктів.