Олександр Саган: Ідея Помісної Церкви поступово рухається на схід України

Олександр Саган: Ідея Помісної Церкви поступово рухається на схід України - фото 1
Перехід парафій до ПЦУ частково має регіональне забарвлення. Це можна пояснити ще й політикою місцевої влади, яка часто блокує навіть проведення загальних зборів вірян.

Про це в інтерв'ю журналу "Країна" розповів релігієзнавець Олександр Саган, пише Gazeta.ua.

"Проте є покращення. Наприклад, дослідження Центру Разумкова, проведене у жовтня 2020 року, показало, що ПЦУ достатньо потужно зростає. Два роки тому 20 відсотків православних ототожнювали себе з Помісною Церквою України. Сьогодні – понад 30 відсотків (32,2% відносять себе до ПЦУ, 21,9% – до УПЦ Московського Патріархату, 0,8% – до інших Православних Церков, 43,1% заявили, що вони "просто православні". Парафіянами ПЦУ називає себе більшість православних у західних областях України – 52,2%, до УПЦ МП там зараховують себе 28,1%, до "просто православних" – 17,4%. У східних областях 59,9% вважають себе "просто православними", 26,2% – прихожанами УПЦ МП, 11,2% – прихожанами ПЦУ. - ред). Дослідження показало несуттєвий зріст позиції Московського Патріархату вперше за десять років. Це пов'язано з інформаційною кампанією. УПЦ МП має медійні канали, якими доносить свої ідеї і спотворює образ Помісної Церкви України. А підтримка ПЦУ та необхідності автокефалії у ЗМІ фактично зникла", - пояснює експерт.

За його словами, зараз ПЦУ – це переважно центр та захід України.

"Але є чітка тенденція до того, що ідея помісності поступово зрушилась із заходу в центр. З часом вона переходитиме Дніпро й охоплюватиме схід і південь. Полтавщина, Дніпропетровщина, Запоріжжя достатньо скоро, без сумніву, теж масово підхоплять ідею", - додає Олександр Саган.