Оновлена Чернівецька синагога отримала другий сувій Тори
Єврейська громада міста Чернівці 23 жовтня 2011 р. (25 тішрей 5772) відзначила свято внесення другого сувою Тори в оновлену синагогу, що на вулиці Садовського, 11. На дійство, яке почалося о 12 годині організатори запросили усіх мешканців міста. Подібний захід є важливим для будь-якої юдейської громади, адже, згідно з традицією, у кожній синагозі має бути не менше двох сувоїв Тори.
Зовсім нещодавно в місті відкрили нову, відреставровану синагогу, куди вперше за останніх 70 років внесли перший сувій Тори. Перший сувій Тори до Чернівців привезли з Єрусалима і урочисто внесли до синагоги 25 вересня цього року.
Тридцять три століття тому Всевишній дарував Тору Мойсею, який привів людей до гори Синай. З того часу усі вони стали єдиним народом – народом Ізраїлю. А сама Тора упродовж 3322 років є основним законом – конституцією юдеїв.
Тора, або як її ще називають «Торат Хаїм» – «Жива Тора» або «Тора життя», передається з покоління у покоління, від батька до сина, від учителя до учня. У будь-якому місці, де поселялися євреї, з ними обов’язково мала бути Тора, як вічний стрижень життя народу, його духовної чистоти і сили. Остання з 613 заповідей Тори містить заклик написати новий сувій. Кожен сувій Тори, зроблений з телячої шкіри і написаний гусячим пером, налічує рівно 304.805 літер. А той хто зробить це, фактично знову отримує її, як Мойсей на горі Синай.
«Поява кожної нової Тори приваблює у наш світ нові Господні сили, – пояснив головний рабин Чернівецького регіону Менахем Мендел Гліцнштейн. – А духовна благодать від цього сходить не лише на тих, хто бере участь у її творенні та урочистому внесенні у синагогу, але й на все місто, де ця подія відбувається. Таким чином сьогодні Всевишній благословив Чернівці своєю прихильністю».
Новий, другий, сувій Тори чернівецькій синагозі пожертвував колишній мешканець Чернівців Фелікс Вуліс, який виріс на вулиці Садовського в будинку навпроти синагоги. Свій подарунок він зробив, щоб вшанувати пам’ять бабусі Аделі доньки Леї Драхлер. На внесення сувою Тори Фелікс Вуліс прибув з США, куди виїхав з Чернівців рівно 30 років тому.
Наразі він управляє публічною гірничо-металургійною компанією, що входить до тридцятки найбільших, з-поміж тих, які котирують на Лондонській фондовій біржі. День у день з часу свого виїзду, 23 жовтня, він повернувся у рідне місто з дорогим подарунком. «Коли 23 жовтня 1981 року вирушав з цієї самої вулиці в еміграцію до США був переконаний, чесно, що більше ніколи сюди не повернуся. Адже в приміщенні цієї відновленої нині синагоги, навпроти якої жили, розміщувався виробничий цех, де ми дітьми шукали металеві бляшки, що їх тут карбували. Ніколи не вірив, що доживу до того часу, коли в колишньому Радянському Союзі будуть знову відкривати синагоги. Але коли в сучасній Україні це стало можливим, то вирішив, що мушу таким чином вшанувати землю своїх предків, - зізнався пан Фелікс Вуліс. – Сьогодні справді перший мій приїзд у рідне місто. Маю віддати належне міській владі Чернівців за бездоганне утримання міста. Коли я їхав, місто було більш занедбаним. Неймовірно, в якому гарному тепер стані Чернівці. Був приємно вражений. Будинки, фасади, вулиці - це просто чудо! Мені немає до кого сюди, на жаль, приїздити – бабуся похована у Сан-Франциско. Але після сьогоднішньої події – буде. Вважайте, трапилося чудо».
Сувій Тори внесли до синагоги з дотриманням усіх єврейських традицій – під хупою і в супроводі веселих єврейських співів і музики. Акафот – радісний танок з Торою у руках, який символізує шлюб Господа з єврейським народом, здійснив також голова Чернівецької облдержадміністрації Михайло Папієв.
Згідно з традиціями Кабали, новий сувій Тори проносять таким чином по колу у синагозі сім разів. Після цього другий сувій Тори було урочисто поставлено в «Арон а кодеш» (Святий ковчег), в якому вже зберігається одна священна Тора. Всі учасники свята змогли отримати шматочки матерії, з якої пошили обладунок для Тори. А також ремінця, яким її зв’язують. Згідно з традицією, ці шматочки такі ж священні, як і сама Тора. Ще одна Тора стала логічним продовженням радісного початку нового 5772 єврейського року, а її перебування у синагозі додало благодаті цьому «теплому будинку».
Затишні громадський і культурний центр, які функціонують тут таки вже упродовж місяця, забезпечать можливість дітям та молоді навчатися Торі, івриту і традиціям єврейського народу. Для людей зрілого віку корисним буде спілкування з своїми друзями і спільне відзначення єврейських свят.
Юрій ЧОРНЕЙ