Подібний захід є важливим для будь-якої юдейської громади, адже, згідно з традицією, у кожній синагозі має бути не менше двох сувоїв Тори.
Зовсім нещодавно в місті відкрили нову, відреставровану синагогу, куди вперше за останніх 70 років внесли перший сувій Тори. Перший сувій Тори до Чернівців привезли з Єрусалима і урочисто внесли до синагоги 25 вересня цього року.
Тридцять три століття тому Всевишній дарував Тору Мойсею, який привів людей до гори Синай. З того часу усі вони стали єдиним народом – народом Ізраїлю. А сама Тора упродовж 3322 років є основним законом – конституцією юдеїв.
Тора, або як її ще називають «Торат Хаїм» – «Жива Тора» або «Тора життя», передається з покоління у покоління, від батька до сина, від учителя до учня. У будь-якому місці, де поселялися євреї, з ними обов’язково мала бути Тора, як вічний стрижень життя народу, його духовної чистоти і сили. Остання з 613 заповідей Тори містить заклик написати новий сувій. Кожен сувій Тори, зроблений з телячої шкіри і написаний гусячим пером, налічує рівно 304.805 літер. А той хто зробить це, фактично знову отримує її, як Мойсей на горі Синай.
«Поява кожної нової Тори приваблює у наш світ нові Господні сили, – пояснив головний рабин Чернівецького регіону Менахем Мендел Гліцнштейн. – А духовна благодать від цього сходить не лише на тих, хто бере участь у її творенні та урочистому внесенні у синагогу, але й на все місто, де ця подія відбувається. Таким чином сьогодні Всевишній благословив Чернівці своєю прихильністю».
Наразі він управляє публічною гірничо-металургійною компанією, що входить до тридцятки найбільших, з-поміж тих, які котирують на Лондонській фондовій біржі. День у день з часу свого виїзду, 23 жовтня, він повернувся у рідне місто з дорогим подарунком. «Коли 23 жовтня 1981 року вирушав з цієї самої вулиці в еміграцію до США був переконаний, чесно, що більше ніколи сюди не повернуся. Адже в приміщенні цієї відновленої нині синагоги, навпроти якої жили, розміщувався виробничий цех, де ми дітьми шукали металеві бляшки, що їх тут карбували. Ніколи не вірив, що доживу до того часу, коли в колишньому Радянському Союзі будуть знову відкривати синагоги. Але коли в сучасній Україні це стало можливим, то вирішив, що мушу таким чином вшанувати землю своїх предків, - зізнався пан Фелікс Вуліс. – Сьогодні справді перший мій приїзд у рідне місто. Маю віддати належне міській владі Чернівців за бездоганне утримання міста. Коли я їхав, місто було більш занедбаним. Неймовірно, в якому гарному тепер стані Чернівці. Був приємно вражений. Будинки, фасади, вулиці - це просто чудо! Мені немає до кого сюди, на жаль, приїздити – бабуся похована у Сан-Франциско. Але після сьогоднішньої події – буде. Вважайте, трапилося чудо».
Затишні громадський і культурний центр, які функціонують тут таки вже упродовж місяця, забезпечать можливість дітям та молоді навчатися Торі, івриту і традиціям єврейського народу. Для людей зрілого віку корисним буде спілкування з своїми друзями і спільне відзначення єврейських свят.
Юрій ЧОРНЕЙ