Оточення колишнього митрополита Черкаського УПЦ МП заблокувало його приїзд на Об'єднавчий Собор 2018 року, - в. о. намісника лаври
Про це в інтерв'ю Україна Православна розповів в. о. намісника лаври архимандрит ПЦУ Авраамій (Лотиш).
"Після завершення семінарії та академії, я повертаюся на Черкащину. Там правлячим архиєреєм був митрополит Софроній (Дмитрук). Він мав проукраїнські погляди та мріяв про автокефалію. Дехто у єпископаті МП його за це не любив, дехто зневажав", - сказав архимандрит.
Митрополит Софроній вважався лідером проукраїнського крила УПЦ МП, зустрічався з Порошенком, збирався їхати до Києва на Об’єднавчий Собор.
"Він щиро хотів Української Церкви. І він мав бути на Соборі. Напередодні Собору він мав зустріч із тодішнім президентом Петром Порошенком. Той відзначив його державною нагородою. Але його оточення просто заблокувало йому виїзд. Його зачинили, оголосивши хворим. Але в інтернеті є запис, як він по онлайн зв’язку вийшов на Об’єднавчий Собор, благословив, щоб відбулася дія Духа Святого", - підкреслив о. Авраамій.
Архимандрит зазначив, що ще з 2014 року перестав на Богослужіннях поминати Кирила і митрополит Софроній підтримав його.
"Для мене війна почалася з 2014 року, вже тоді я перестав поминати Патріарха Кирила. Війну засуджував і митрополит Софроній. У моїй особовій справі були звернення вірян дев’яти парафій. Всі мої парафії були проукраїнськими, тож вони клопотали, щоб ми не поминали Кирила на Богослужінні.
Ми у своєму прагненні були єдині, у нас було піднесення у бажанні мати єдину Церкву. Владика Софроній мене у цьому підтримував і категорично не схвалював носіїв русского міру", - наголосив він.
Нагадаємо, митрополит Софроній (Дмитрук) помер 22 червня 2020 року на 81-му році життя. Він запам'ятався своїми будівничими проектами у Черкасах і справою життя називав будівництво найбільшої дзвіниці в Україні у формі голуба, перекладав молитви українською мовою й був прихильником використання української мови під час Служб.
На цій кафедрі його змінив митрополит Феодосій (Снігірьов). Наступник митрополита Софронія не вирізняється проукраїнськими поглядами. Радше навпаки.
20 лютого 2023 року Служба безпеки України повідомила Феодосію (Снігірьову) про підозру за ст. 161 ККУ (розпалювання міжконфесійної ворожнечі), 6 квітня – за ч. 2 та ч. 3 ст. 436-2 ККУ (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників), 5 жовтня – за ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу України (порушення рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань, вчинене посадовцем повторно).
З 12 квітня архиєрей Московського Патріархату перебуває під цілодобовим домашнім арештом.