• Головна
  • Папа благословив українських скаутів...

Папа благословив українських скаутів

09.12.2012, 11:52
Папа благословив українських скаутів - фото 1
За 14 років існування Католицького скаутства Європи (КСЄ) в Україні вперше така велика група українських скаутів (а було нас майже 50) відвідала Рим.

За 14 років існування Католицького скаутства Європи (КСЄ) в Україні вперше така велика група українських скаутів (а було нас майже 50) відвідала Рим. Враженнями від скаутського паломництва, під час якого нас благословив Папа Римський Бенедикт XVI, а Секретар Конгрегації Східних Церков, який водночас є головним скаутським капеланом Європи, помолився з нами за Україну, хочемо поділитися з читачами РІСУ.

Мандрівка тривала тиждень, розпочавшись 15 листопада від монастиря св. Онуфрія у Львові спільною молитвою-проханням скаутів та їхніх батьків за щасливу подорож. Після останніх батьківських побажань та настанов скаутська сім’я вирушила в дорогу. Нічний переїзд автобусом зі Львова до Варшави та двогодинний переліт з польської до італійської столиці — і ось у вікні літака вже видніється довгоочікуваний Рим.

Українські католицькі скаути в Римі

Вічне місто потішило нас вечірнім спокоєм та гостинністю скаутів-побратимів із римського куреня ім. св. Томаса Мора. Наше знайомство розпочалося вечірньою ватрою. Веселі жарти, пісні та забави, що їх почергово пропонували то українці, то італійці, надали цій зустрічі неповторного колориту, а щирість та відкритість у стосунках дотепер незнайомих хлопців та дівчат подарували відчуття справжньої родинної атмосфери. Так серед цього веселого гамору та позитивних емоцій непомітно для всіх і минув перший вечір нашого перебування в Римі.

Українські католицькі скаути в Римі

Не менш насиченим видався наступний день. Знаменно, що розпочався він Святою Літургією у соборі св. Петра на гробі свщмч. Йосафата. Очолив Божественну Літургію о. Василь Ілик, який також звернувся до хлопців зі словом проповіді, наголосивши на важливості наслідування прикладу святих у власному житті та на потребі християнина будувати своє життя таким чином, щоб бути добрим прикладом для оточуючих. Якесь особливе переживання тих слів сповнювало серце, коли в уяві виникала постать св. свщмч. Йосафата, а очі вдивлялися у мощі святого, що спочивали у вівтарі перед нами – мощі цього великого світоча Церкви, що колись у своєму наслідуванні Христа не побоявся навіть мученицької смерті, а тепер і сам є прикладом для багатьох.

Українські католицькі скаути в Римі

Можливість помолитися на гробі св. свщмч. Йосафата стала для нас особливою ще й тим, що більшість скаутів, які взяли участь у цій мандрівці-паломництві, є представниками куреня покровителем якого є саме свщмч. Йосафат. Паломництво до святого відбулося в проміжку між 12 та 25 листопада, днями, коли церква вшановує пам’ять св. свщмч. Йосафата за Григоріянським та Юліанським календарями відповідно.

Перебуваючи у соборі св. Петра, ми також мали змогу молитися біля мощей св. апостола Петра та мощей блаженного Папи Івана Павла II.

Серед незабутніх подій варто згадати і зустріч з Вселенським Архиєреєм Бенедиктом XVI. У неділю, 19 листопада, ми разом з тисячами паломників з усього світу мали змогу молитися разом з Святішим Отцем. У своєму слові, зверненому до вірних, Папа, зокрема, привітав і благословив скаутів з України. Ми ж вітали Святішого Отця величезним національним прапором із написом «Україна любить Папу», який спеціально для цієї нагоди привезли з України та розгорнули на площі св. Петра.

У неділю ми також відвідали греко-католицький собор св. Софії. Ця святиня вразила нас сяйвом та красою мозаїк. Увібране нею багатство християнського сходу та нашого обряду робить її справжньою перлиною Риму. Неповторний архітектурний комплекс, що об’єднує згаданий собор св. Софії, будинок Українського католицького університету та пам’ятник Тарасові Шевченку, створює справжній дух українства в італійському Римі.

Завершився недільний день Божественною Літургією у каплиці Папського інституту для українців, що розміщений поряд з собором св. Софії.

День вівторка запам’ятався інтерв’ю на радіо «Ватикан», в якому хлопці говорили про мету приїзду до Риму, скаутський побут, ділилися із слухачами враженнями від побаченого. Опісля інтерв’ю відбулася зустріч з архиєпископом Василем Цирилем, секретарем Конгрегації Східних Церков. Зустріч розпочалася в каплиці Конгрегації молитвою за український скаутинг, родини КСЄ та Україну. Архиєпископ дав благословення хлопцям, які мають скласти скаутську присягу, а також розповів про становище скаутингу в Італії. Владика зокрема є капеланаом 65-го римського коша скаутів, а також головним скаутським капеланом Європи. Поділився він з хлопцями своїм студентсським досвідом. Оскільки хлопці питали його, звідки він так добре володіє українською мовою, то архиєпископ Василь розповів, що, навчаючись в Римі, мешкав з українцями з діаспори — з Канади і з їх допомогою вивчив українську мову. Хлопці мали можливість ставити будь-які затання. Архиєпископ розповів про побут і його життя в Римі, про скаутинг, зазначивши, що радіє з розвитку КСЄ в Україні. Отримавши запрошення на Всеукраїнську міжнародну мандрівку КСЄ до Підкаменя, яка відбудеться  11-13 жовтян 2013 року, пообіцяв, що при можливості неодмінно візьме в ній участь (це будуть уже не перші відвідини владикою КСЄ в Україні, він зокрема був учасником збору скаутських капеланів 2005 року в Брегах на Львівщині). Зараз архиєпископ активно допомагає встановленню скаутингу у себе на батьківщині — у Словаччині. Хлопців вразила щирість прийому та сердечна теплота владики, його живий інтерес до розвитку скаутського руху в Україні.

Українські католицькі скаути в Римі

Серед пам’ятних подій згадаємо і урочисту скаутську присягу в адміністративному центрі Риму — на площі Народу, що її склали четверо хлопців.

Незабутні враження залишилися після відвідання численних християнських святинь та пам’яток античної архітектури, зокрема базиліки Санта Марія Маджоре, базилік св. Івана та св. апостола Павла, римського Форуму, Колізею та ін.

Великою приємністю для нас були часті випадкові зустрічі із земляками-українцями, що тепер перебувають у Римі. Не було і дня, щоб до нас не підходив хтось із земляків, і ще приємніше було те, що ці зустрічі з незнайомими людьми завжди переростали в щирі, теплі розмови. Гадаю, що такі зустрічі підбадьорювали кожного із нас та вселяли віру у єдність і краще майбутнє нашого народу. Дякуємо всім тим, хто попри власне невигідне становище все ж знаходив теплі слова привітання.

Як учасник цієї мандрівки, не помилюся, коли скажу, що період перебування у Римі став для кожного із нас неоціненним та неповторним досвідом. Досвідом культурного збагачення, досвідом пізнання себе та оточуючих, досвідом духовного зростання та переображення. А приємні переживання, що їх кожен відчуває у своєму серці, стануть наснагою для кращого служіння Богові та ближньому і нових звершень у розвитку скаутського руху в Україні.

Тарас КРИСА,

кошовий коша св. Володимира у Львові