Парафіяни костелу св. Миколая у Києві звернулися до Володимира Зеленського

28 липня, 12:32
Католики
Парафіяни костелу св. Миколая у Києві звернулися до Володимира Зеленського - фото 1
«Сподіваємося, що у протистоянні байдужості і віри ви станете на правильний бік», - йдеться у листі.

Парафіяни київського храму святого Миколая звернулися до президента України Володимира Зеленського та голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука з відкритим листом, у якому просять посприяти остаточному вирішенню питання повернення будівлі святині релігійній громаді, щоб не допустити руйнування видатної історичної та культурної пам’ятки. Про це інформує CREDO.

Підписанти листа, серед яких науковці, будівельники, лікарі, педагоги, військові, вимагають звернути увагу президента на питання порятунку і повернення храму громаді та поставити це завдання як пріоритетне перед наступним міністром культури та інформаційної політики, «поки ще є час та можливість виправити помилки попередників».

21 липня міністр культури Олександр Ткаченко подав заяву про свою відставку, за його словами, «через хвилю непорозуміння щодо важливості культури під час війни». Остання спроба поговорити з Ткаченком про долю храму святого Миколая зазнала невдачі через його відмову від спілкування з представниками католицької громади.

«Сьогодні, коли очікуємо на заміну міністра культури, в серцях знову жевріє надія, що новий міністр, — як зобов’язує до цього його посада, — буде служити громадянам України, а не наживатися на них, і його слово як представника влади, матиме хоч якусь вагу і значення, а не буде пустопорожніми і брехливими обіцянками. Отже, попри гіркий досвід і розчарування, сподіваємося, що нарешті влада дотримає свого слова і ми на нашій українській землі здолаємо як зовнішнього, так і внутрішнього ворога, і врешті-решт справедливість затріумфує», — поділився роздумами щодо майбутніх змін отець Павло Вишковський ОМІ, настоятель парафії святого Миколая, у виданні Цензор.НЕТ.

Додамо, що будівля храму святого Миколая, розташована у Києві на вул. Велика Васильківська, 75, наразі перебуває у користуванні Національного будинку органної та камерної музики України. Храм зведений у 1899-1909 роках в неоготичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким. 3 вересня 2021 року у храмі сталася масштабна пожежа. Основною її причиною стало коротке замикання всередині дерев’яного органу. Вогонь пошкодив задню частину будівлі, орган і внутрішнє оздоблення.

1 червня 2022 року, відповідно до Меморандуму, укладеного між Міністерством культури та інформаційної політики і парафією, храм святого Миколая мав бути переданий релігійній громаді. Однак цього так і не відбулося.

Відсутність донині розробленого дієвого механізму для повернення культової будівлі вірянам підписанти листа розцінюють, як бездіяльність та байдужість Міністерства культури та інформаційної політики до збереження храму — унікальної національної пам’ятки архітектури. Адже будівля зазнає поступового руйнування через негативний вплив наслідків пожежі та її подолання; вібрації, яку створюють потяги метрополітену; фактично не працюючу гідроізоляцію і підземні води з Печерська, які йдуть під фундамент будівлі.

«Особливо підкреслюємо катастрофічний стан будівлі, яка у будь-який момент може зруйнуватися не від російської ракети, а від української байдужості. […] Пане Президенте та пане Голово Парламенту, нині вершиться доля нашого багатостраждального народу на полі бойових дій та на полях дипломатичних заходів, у яких Ви, як лідери нашої Держави, безпосередньо берете участь та досягаєте необхідних результатів у боротьбі з ворогом. Тож просимо Вас не оминути своєю увагою за цих всіх складних історичних умов не таке гучне, але не менш історичне питання – повернення Костелу Святого Миколая Громаді», — сказано у відкритому листі парафіян.

Читайте також:

Костел Святого Миколая – київській перлині 110 років