Парк біля монастиря у Язловці став заповідним

26.10.2015, 12:54
Парк біля монастиря у Язловці став заповідним - фото 1
Статус пам'ятки садово-паркового мистецтва отримав парк із гробницею сестер-непорочниць РКЦ біля їхнього монастиря у селі Язловець на Тернопільщині.

Статус пам'ятки садово-паркового мистецтва отримав парк із гробницею сестер-непорочниць РКЦ біля їхнього монастиря у селі Язловець на Тернопільщині.

Громадські активісти добивалися цього статусу сім років і зрештою його надали рішенням Тернопільської обласної ради № 2013 від 15 жовтня 2015 року.

Язловець.jpg

“Клопотання про оголошення парку у Язловці об'єктом природно-заповідного фонду ми подали до Язловецької сільради та управління охорони навколишнього природного середовища ми подавали ще у 2008 році, – розповідає керівник екологічної ГО “Зелений світ” Олександр Степаненко. – Первісним варіантом назви був “Парк блаженної Марцеліни Даровської”, але в результаті вийшов “Язловецький парк”. Нарешті це пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення”.

Площа парку-парку – 7,52 га. Він розташований одразу біля монастиря Згромадження Сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, заснованого блаженною Марцеліною Даровською у ХІХ ст. Одаче у наші дні пам'ятка не перебуває у власності Згромадження. З усієї вказаної площі 0,7 га належить Язловецькій сільраді, 6,82 га – Язловецькому обласному протитуберкульозному санаторію. Відповідно до рішення обласної ради, сільрада та санаторій повинні “використовувати їх за цільовим призначенням з дотриманням режиму охорони та збереження заповідних територій та об’єктів”.

“Тепер жодне дерево у ньому не зможуть зрубати без погодження, а стан утримання пам'ятки повинні будуть перевіряти екологи”, – пояснює О. Степаненко.

Язловецький парк свого остаточного вигляду набув у ХІХ ст., одначе початки його криються у набагато давніших періодах – XV ст., коли власники місцевих земель шляхтичі Язловецькі заклали великі сади. У наші дні громадські активісти намагаються відродити пам'ятку.

“Висаджуємо вже приблизно протягом 10 років магнолії і тюльпанові дерева. Одначе тільки біля 1/10 з усього приживається, бо дуже багато крадуть і виламують, – пояснює О. Степаненко. – Водночас застерігаємо сестер від перетворення парку у сквер із вічнозеленими насадженнями”.

Зберегти автентику історичного парку біля монастиря – важливе завдання, а Язловець з його пам'ятками: руїнами замку, монастирем, храмами, привертатиме усе більше туристів, переконує еколог.