Патріарх Варфоломій: Невдячна РПЦ походить від Вселенського Патріархату

24 вересня, 15:49
Православні
Патріарх Варфоломій: Невдячна РПЦ походить від Вселенського Патріархату - фото 1
Всі новітні Православні Церкви, окрім Пентархії, виникли з Константинопольського Патріархату, але деякі, ставши автокефальними, з часом повернулись проти Церкви-Матері

Це зазначив під час Архиєрейської зустрічі у монастирі Святого Георгія в грецькому Кілкісі Вселенський Патріарх Варфоломій, — повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на "Orthodox Times".

«Турбота Вселенського Патріархату — це єдність і конструктивна співпраця між Православними Церквами. Разом ми утворюємо Єдину Святу Соборну і Апостольську Церкву, і ми повинні говорити одним голосом і давати єдине свідчення світу», - заявив він.

Патріарх Варфоломій наголосив на постійних зусиллях Вселенської Патріархії для досягнення цієї єдності, навівши найсвіжіший приклад - організацію Святого і Великого Собору Православної Церкви на Криті в 2016 році.

Він висловив розчарування щодо РПЦ та інших Православних Церков, які колись походили від Вселенського Патріархату, але відтоді «повернулися проти свого благодійника».

«Ми у Вселенському Патріархаті любимо всіх наших братів-єрархів. Ми вдячні за їхні часті візити, які демонструють їхню любов і відданість Патріархату - чи то під нашою юрисдикцією, чи то Елладській Церкві, чи то іншим автокефальним Церквам», — сказав Патріарх Варфоломій.

Він також зазначив: «Всі дивляться на Вселенський Патріархат як на точку відліку, центр Православ'я, люблячу Церкву-Матір. За винятком древніх Александрійського, Антіохійського та Єрусалимського Патріархатів, а також Кіпрської Церкви, всі новіші Церкви, включаючи невдячну Російську Церкву, мають своє коріння у Вселенському Патріархаті. Ці Церкви колись були частиною нашої юрисдикції до того, як стали автокефальними, деякі з них, на жаль, повернулися проти свого благодійника».

Патріарх Варфоломій нагадав про свої зусилля з початку свого перебування на посаді, спрямовані на заохочення зустрічей між православними предстоятелями, кульмінацією яких стало проведення кількох підготовчих засідань до Синоду. Він розповів, що в січні 2016 року запропонував провести Святий і Великий Собор Православної Церкви в Константинополі в церкві Святої Ірини - там, де в 381 році відбувся Другий Вселенський Собор - хоча це було відкинуто росіянами, нібито через наявність півмісяця на куполі.

Він прокоментував: «Ніби в Росії немає серпа і молота атеїстичного комунізму, але півмісяць їм заважає. Зазначу, що церква Святої Ірини ніколи не була перетворена на мечеть, а залишилася музеєм і сьогодні служить концертним залом завдяки своїй чудовій акустиці».

Він також пригадав знаменний момент на Патріаршому соборі на Фанарі, коли Патріарх Антіохійський Ігнатій піднявся, щоб підтвердити першість Константинополя у відповідь на виклик російських представників.

Роздумуючи напередодні Святого і Великого Собору на Криті, Патріарх Варфоломій відзначив небажання Російської, Болгарської та Грузинської Церков, а також Антіохійського Патріархату брати участь у ньому, посилаючись на різні причини. Він розповів, що Патріарх Московський Кирил відвідав Фанар у 2018 році, щоб відмовити Патріархат від надання автокефалії Українській Церкві, але його зусилля не увінчалися успіхом.

Варфоломій зауважив: «Вони [росіяни] вважали, що їхня відсутність на Критському Соборі була причиною того, що Фанар проголосить українську автокефалію. Але вони нічого не досягли, і незабаром після цього Вселенський Патріархат надав автокефалію Українській Церкві, визнавши право наших 40-45 мільйонів українських братів і сестер мати незалежну Церкву, вільну від контролю Москви. Трохи пізніше, в лютому 2022 року, Москва почала бомбити і вбивати їх, доводячи, що вона не їхня церква-матір, а їхній ворог».

Він передбачив, що з часом інші Православні Церкви, які ще не визнали українську автокефалію, наслідуватимуть її приклад, як це було в історії з іншими автокефальними Церквами. Він навів приклад Елладської Церкви, яка проголосила свою автокефалію в 1833 році, що призвело до 17-річного розриву з Вселенським Патріархатом, перш ніж останній офіційно визнав її в 1850 році, після неодноразових прохань грецького уряду.