Created with Sketch.

Перший Молодіжний Форум УГКЦ та РКЦ: початок спільної праці

12.06.2018, 19:48

Українські католики серйозно готуються до Папського Синоду, присвяченого молоді, який відбудеться восени 2018 року в Римі. Одним із важливих кроків цих приготувань стало проведення І Всеукраїнського Форуму молодіжних лідерів та душпастирів 8-10 червня 2018 року у Львові.

Українські католики серйозно готуються до Папського Синоду, присвяченого молоді, який відбудеться восени 2018 року в Римі. Одним із важливих кроків цих приготувань стало проведення І Всеукраїнського Форуму молодіжних лідерів та душпастирів 8-10 червня 2018 року у Львові.

Його учасниками стали представники молодіжних душпастирств єпархій та дієцезій, монаших згромаджень, священики та миряни, лідери молодіжних спільнот та громадських організацій Української Греко-Католицької Церкви та Римо-Католицької Церкви в Україні. Всі приготування до цієї події також велися спільно та скоординовано.

Ідею цього Форуму о. Ростислав Пендюк, голова Патріаршої Комісії у справах молоді УГКЦ, та о. Михайло Воцял, заступник голови Комісії у справах душпастирства молоді РКЦ, запрезентували на так званій братній зустрічі єпископів Римо-Католицької та Греко-Католицької Церкви 30 листопада 2017 року. За словами отця Ростислава, щойно прозвучала ця ідея, Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, сказав: “Я хочу там бути”.

І ось, все відбулося, і доволі активно й ефективно. Патріарх УГКЦ дійсно прибув до молоді та її душпастирів. Від РКЦ на робочих зустрічах Форуму був присутній єпископ-помічник Львівської архидієцезії Едвард Кава.

Майже всі події Форуму відбувалися на території Українського католицького університету на вул. Козельницькій у Львові: в приміщеннях Центру Шептицького та Церкви Софії Божої премудрості.

Як розповіла Анна Додар, працівник секретаріату Комісії у справах душпастирства молоді РКЦ в Україні, відповідальна в ній за організацію заходів, відбір учасників відбувався так, щоб вони презентувати всі молодіжні рухи та монаші ордени, які працюють з молоддю, а також всі дієцезії.

“Ми намагалися зібрати тут людей, найбільш відповідальних в сфері молодіжного душпастирства, та найактивнішу молодь”. За схожою схемою запрошувала учасників і Патріарша Комісія у справах молоді УГКЦ. Від РКЦ та УГКЦ прибула майже рівна кількість учасників, разом на форумі було майже 100 осіб.


На цей триденний захід учасники приїхали з усіх куточків України: Львів, Одеса, Чернівці, Івано-Франківськ, Хмельницький, Київ, Тернопіль, Дрогобич, Коломия, Фастів, Чортків, Сокаль, Самбір, Стрий, Мукачево, Рівне. Також була представниця Церкви в діаспорі: Лілія Семко з Чиказької єпархії УГКЦ, США. Дівчина є працівницею нещодавно створеної (в лютому 2018 року) місцевої Комісії у справах молоді УГКЦ.

Серед спільнот, представлених на Форумі від РКЦ: Рух “Світло-Життя”, “Оазис”, Домініканське душпастирство молоді, Францисканська молодь, Салезіанська молодь, Організація українських скаутів та ін. Від УГКЦ були представники Спілки Української Молоді в Україні (СУМ), ТУСК “Обнова”, спільноти “Милосердя”, Центру Академічного Душпастирства, оо. Салезіян, Духовно-пасторального відділ УКУ, "Діти святого Вінкентія”, ”Українська молодь Христові”, рух “Віра і Світло” в Україні.

День перший. Про молодь.

Перший день Форуму мав тему “Якою є молодь, її потреби та очікування”.

На панельній дискусії першого дня доповідали по одному представнику молоді від УГКЦ та РКЦ: Андрій Фендик зі Спілки української молоді (СУМ) та Сергій Даліщинський зі спільноти “Францисканська молодь”; о. Михайло Воцяль, заступник голови комісії у справах душпастирства молоді РКЦ, Софія Опацька, проректор Українського католицького університету та Олег Немчінов, держсекретар Міністерства молоді та спорту України. Модерував дискусію Олександр Доброєр, богослов, соціолог та громадський діяч.

Всі спільно намагалися сформувати портрет сучасної молоді. Базою для такого портрету стали як власні спостереження учасників, так і опитування молоді віком 16-29 років на тему Папського Синоду, яке Католицька Церква проводила в другій половині 2017 року. Підрозділи, відповідальні за молодь в УГКЦ та РКЦ в Україні, також поширили цей Папський запитник серед молоді.

— Перед Синодом наші дві комісії проводили опитування. 1265 молодих українців відповіли на три питання: “Розкажи свідчення, як Церква подіяла на твоє життя”, “Що Церква повинна би змінити” і “Що ти сам зміг би зробити для інших молодих людей”. Там є дві речі: позитивом у відповідях зазначена гарна робота, яку проводить Церква. І також є великий виклик: особиста зустріч. Молодь каже: “Церква має вийти з захристії та знайти час порозмовляти з нами”. Там не було жодної історії навернення через прочитаний блог. Всі говорили про доброго священика чи монахиню, які знайшли для молодої людини час”, — о. Михайло Воцял, заступник голови Комісії у справах душпастирства молоді РКЦ.

Відеозапис інтернет-телебачення “Твоє Місто” панельної дискусії І дня Форуму

Після панельної дискусії учасників Форуму поділили на групи кількістю до 10 осіб. Молодь ділилася власним досвідом перебування у Церкві, а також досвідом друзів, знайомих, членів їхніх спільнот та менш воцерковленої молоді. Душпастирі говорили про своє бачення, базоване на праці з молоддю. У кожній з груп був секретар від організаторів, який фіксував основні думки й висновки.

Вечір п’ятниці завершився молитвою Тезе.

День другий. Про Церкву для молоді

Суботній ранок учасники Форуму провели в молитві на Літургії в катедральному храмі Успіння Пресвятої Діви Марії РКЦ у Львові.

Темою другого дня Форуму було те, як Церква в Україні відповідає й може відповісти на потреби і очікування молоді. Учасниками панельної дискусії стали о. Ростислав Пендюк, голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ, о. Микола Мишовський, головний редактор часопису CREDO, Анатолій Бабинський, релігієзнавець, богослов; та двоє молодих людей: Тетяна Трачук, керівник проекту “Молодіжний християнський сайт “ДивенСвіт” і Надія Макаришин з Домініканського душпастирства молоді.

— Ми всі тут маємо різний досвід, уявлення, бачення. Дуже важливим наслідком нашого Форуму могло би бути розуміння, що ці різні підходи не виключають одне одного, а доповнюють. Якщо спробувати весь наш досвід, зібраний у цій аудиторії, додати і поділитися ним в різних аудиторіях, в різних середовищах, з різними людьми я більш ніж впевнений, буде абсолютно інший ефект, ніж ми мали дотепер. І в цьому цінність такого типу зустрічей. Не в тому, щоб переконати когось, що я правіший, а щоб доповнити досвід, збагатитися, –  о. Ростислав Пендюк, голова Патріаршої Комісії у справах молоді УГКЦ.

Відеозапис інтернет-телебачення “Твоє Місто” панельної дискусії II дня Форуму

В робочих групах з таким же складом, як у п’ятницю, молодь та душпастирі з’ясовували деталі діяльності Церкви в молодіжному апостоляті. Учасники шукали ефективні душпастирські методи, викристалізовували риси лідерів для молоді, які б дійсно викликали в неї довіру й були авторитетними, а також думали, в яких напрямках сама молодь може служити Церкві, щоб брати участь у її місії.

Після праці в групах в суботу, на другий день Форуму, його учасники розділилися. Молодь вирушила на так званий Ярмарок організацій, де кожен представник міг впродовж 2-3 хвилин за круглим столом поділитися з іншими інформацією про свою спільноту. Кожен стіл був тематичним: історія та масштаби праці, ресурси, в тому числі людські й фінансові, успіхи організації та її найкращий захід, виклики та проблеми організації, стратегія на 5 років та її шанси й перспективи. Впродовж Ярмарку молодь переходила від одного столу до іншого, переймаючи досвід та набуваючи цінні контакти.

В цей час відповідальні за душпастирство молоді залишилися на зустріч із Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом та єпископом-помічником Львівської дієцезії РКЦ Едвардом Кавою. Тут була нагода поділитися з єрархами спостереженнями за проблемами молоді, пов’язаними з її баченням Церкви та перебуванням у Церкві.

Багато говорили про те, що молодість часто сприймається як недолік, який треба “напоумити та виправити”. Про те, що душпастирі деколи замало свідчать молоді про свій особистий духовний досвід. А також про те, що, незважаючи на прогрес, молоді не вартує дивитися трансляцію Літургій з веб-камер у храмах чи прагнути мати можливість сповідатися по телефону, якщо все-таки є нагода прийти до церкви фізично. Обговорювали й проблему сприйняття молоддю Церкви як бізнес-структури. Розмова була досить відвертою. Її підсумками Блаженніший поділився як з молоддю, завітавши разом з владикою Едвардом до неї на Ярмарок, так і в проповіді на фінальній Літургії в неділю.


Зокрема, в суботу Блаженніший озвучив молоді почутий від душпастирів закид про те, що така міжконфесійна зустріч відбулася вперше за 30 років виходу Церкви в Україні з підпілля. Владика Едвард зазначив, що “краще пізно, ніж взагалі ні”. І підсумував: “Молодь дуже швидко знаходить спільну мову – нам від молоді треба цього вчитися”. Молодь підтримала слова єрархів бурхливими оплесками.

— Ми не мусимо бути конкурентами між собою. Бо ми працюємо для добра тієї самої української молоді, яка потребує від нас свідоцтва єдності, зокрема всередині католицької спільноти, – Блаженніший Святослав.

Суботній вечір для учасників форуму завершився концертом молодіжного християнського гурту, у складі якого – студенти та випускники Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ. Ця музична формація ще донедавна діяла під назвою “Sofi Band”, а зараз – у пошуках нової назви. Лідером гурту є отець-диякон Степан Мишковський, який у віці 28 років є наймолодшим головою єпархіальної Комісії у справах молоді, а саме львівської, в усій УГКЦ.

День третій. Підсумки

Урочистим завершенням Форуму стала недільна Архиєрейська Літургія у храмі Святої Софії Премудрості УГКЦ. Богослужіння очолив Глава УГКЦ, співслужили всі присутні на події священики, співав львівський хор “Клірос”.

Синтез всіх напрацювань Форуму увійшов до документа під назвою “Комюніке І Всеукраїнського Форуму молодіжних лідерів та душпастирств РКЦ та УГКЦ”. На півтори сторінках комюніке зафіксовано потреби та виклики в житті сучасної молодої людини, а також її бачення співпраці у Церкві. Тут йдеться про надії молоді на діяльну, активну спільноту Церкви, що відповідатиме на сучасні виклики й тенденції, не відкидаючи автентичність та традиції.

Учасники форуму зазначили важливість ролі душпастирів у праці з молоддю та висловили готовність молодих людей взяти на себе ініціативу в служінні Церкві. Для цього у документі зазначене прохання про формаційні курси для осіб, активних у душпастирстві молоді.

Серед напрямів подальшої праці також – плекання єдності у взаємній повазі й любові між обрядами та деномінаціями, спільнотами та рухами: “Мир та співпраця повинні стати основними принципами відносин між римо- та греко-католицькими громадами в Україні”, – йдеться в комюніке.

Документ у неділю вранці підписали всі присутні учасники Форуму, в тому числі Голова патріаршої Комісії у справах молоді УГКЦ о. Ростислав Пендюк та о. Михайло Воцял, Заступник голови Комісії у справах душпастирства молоді РКЦ. Тут є підписи молодіжних лідерів; голів, заступників та працівників молодіжних комісій численних єпархій та дієцезій.

Після недільної Архиєрейської Літургії делегати від учасників Форуму – Тарас Кравецький та Марина Жарковська – вручили документ Блаженнішому Святославу. 

Глава УГКЦ буде одним із тих, хто представлятиме інтереси української молоді на Папському Синоді, а саме на XV Звичайній асамблеї Синоду Єпископів, що збереться у Ватикані в жовтні цього року на тему “Молодь, віра та розпізнавання покликання”.

— Цей документ буде лежати в мене на робочому місці учасника Папського Синоду. І все те, що ви написали, я буду не тільки читати та слухати, а й говорити до ширшого загалу єпископів Католицької Церкви від імені молоді України”, – Блаженніший Святослав (Шевчук).

Від Римо-Католицької Церкви з України представником на Папському Синоді буде Архиєпископ Львівський Мечислав (Мокшицький), від Української Греко-Католицької Церкви, окрім Патріарха Святослава (Шевчука), поїде владика Браєн (Байда), владика Саскатунський УГКЦ, відповідальний єпископ в УГКЦ за молодь, в тому числі за українську молодь діаспори.

Марта ГАВРИЛІВ

Фото: Миколайко Мирославович

Читайте також
Релігієзнавчі студії Православно-слов’янська філософська традиція: становлення
Вчора, 10:41
Інтерв'ю Не бачу різниці між деструктивністю верхівки УПЦ МП і проросійських політичних сил, наприклад, ОПЗЖ, — д-р Олександр Бродецький
12 червня, 10:52
Релігійне краєзнавство Чернігів: 900-річна церква відчинила двері для екскурсій
12 червня, 10:45
Відкрита тема Ікона: написана чи намальована?
12 червня, 09:05