Під час ремонту у колишній синагозі виявили унікальні фрески
Під час ремонтних робіт у Будинку культури в Берегові, що на Закарпатті, на верхньому ярусі під металевими пластинами виявлено затерті фрески. Не виключено, що вони становлять історичну та культурну цінність, адже у цьому приміщенні до війни діяла головна синагога міста.
Про це повідомив міський голова Золтан Бабяк на свой сторінці у соцмережі, пише Beregovo.Today.
Збудована в кінці ХIХ століття велика синагога у неомавританському стилі була колись однією із найгарніших будівель Берегова. Споруда з чотирьома колонадами та барвистими скляними вітражами розташувалася на площі Вербоці (тепер Кошута).
Однак під час війни, ще за угорської влади, було розпочато руйнування внутрішнього убранства синагоги, а саме виломані дерев'яні лави, розграбоване майно. З приходом радянських військ у приміщенні облаштували склад.
У 1960-х роках влада прийняла рішення реконструювати синагогу, що на практиці означало її знищення. Оригінальні орнаменти були заблоковані 15 бетонними плитам — по числу республік СРСР. Сіре, монолітне, жахливе — воно зіпсувало весь оригінальний архітектурний ансамбль центральної площі міста.
А 7 липня 1969 року у Берегові на її місці відкрили палац культури із залом на 600 глядачів.
24 вересня 2015 року фасад будівлі вкрили великим полотном, де зображена стара синагога та розташовані національні прапори України та Угорщини, а також символіка міста та Євросоюзу.
Вже кілька років йдеться про те, аби повернути колишній синагозі її оригінальний вигляд, принаймні фасад. Під час коригування генерального плану Берегова у 2012 році обговорювався й план докорінної реконструкції будинку культури.