Created with Sketch.

Під надійним крилом Святої Ольги

28.07.2022, 09:00

У Чернівецькій області відкрили перший шелтер Святої Ольги. Це прихисток для тих, хто постраждав від домашнього насильства, дискримінації, російської військової агресії. А також тимчасове житло тут знайдуть загалом внутрішньо переміщені особи.

«Елеос Україна» - це напевно найвідоміша громадська організація, яка пов’язна із Православною Церквою України. Вона виконує соціальне служіння на теренах всієї України. Як в Католицькій Церкві є відомий благодійний фонд «Карітас», так в ПЦУ – «Елеос», що в перекладі із грецької – милість, милосердя, співчуття. Зараз чи не найвідомішим проєктом «Елеос Україна» є це шелтери (прихистки) Святої Ольги. На сьогодні їх в Україні більше десятка. Днями такі шелтери відкрили у Чернівецькій та Івано-Франківській областях.

Спілкуємося із отцем Дмитром Шорою, священником ПЦУ і директором буковинського шелтеру. Він каже, що зазвичай адреси притулків для жертв домашнього насильства не розголошуються. Однак всерівно інформація й так стає відомою, до того ж, на офіційному сайті «Елеос Україна» вказано, що отець Дмитро є директором шелтеру у Хотині.

Перший шелтер Святої Ольги був відкритий ще якраз перед 2014 роком у Бучі Київської області, — розповідає отець Дмитро. – Це був притулок для жінок з дітьми, які постраждали від домашнього насильства. А з березня цього року за проєктом від «Елеос Україна почали створювати більше таких шелтерів. І вони розширили свою функцію, бо приймають і прийматимуть також тих, хто постраждав від російської агресії.

Буковинский шелтер Святої Ольги розташувався в одному із приміщень ПЦУ. Тут вже фактично було все готове всередині, лише дещо доробляли. Шелтер може вмістити 25 осіб. Наразі прихисток лише готується приймати людей.

Тут у нас є зал, спільна кухня, офіс і сім спальних кімнат, в них може жити по двоє-троє людей, — продовжує священник. – Прийматимемо лище жінок і дітей. Також тут можуть знайти прихисток люди, які хворіють на ВІЛ-СНІД.

Проживання безкоштовне. Щодо харчування, то надавати їжу ми не зобов’язані, але, думаю, робитимемо це. Також надаватимемо правову та медичну допомоги — шелтер укладатиме відповідні меморанудуми з лікарями та юристами. Працюємо із місцвою службою захисту дітей, адже діти, які у нас проживатимуть, повинні і в садочок ходити, і у школі вчитися. Звісно, співпрацюватимемо з поліцією.

Щодо персоналу хотинського шелтера Святої Ольги, то зараз там працює директор, психолог та четверо соціальних працівників. Останні приходитимуть на роботу позмінно. Жити у прихистку люди можуть до півроку.

Отець Дмитро зауважує, що у своїй священичій роботі зустрічався із жертвами домашнього насильства.

Таким людям, а в основному це жінки, в першу чергу потрібна всіляка підтримка, розуміння… З ними потрібно говорити, підтримувати, аби розуміти, що їм робити далі. Найперше, що пробуємо – це відновити взаємостосунки у родині.

Сьогодні, у час війни, зранених людей ще більше. Тому і шелтери такі відкриваються. До слова, в Україні планують у скорому часі відкрити ще два такі шелтери.

Відкрити буковинський прихисток Святої Ольги вдалося завдяки спрівпраці “Елеос-Україна” із Мережею ЛЖВ “100% життя” в рамках реалізації проєкту “Мобілізація суспільства для подолання стигми, дискримінації та протидії насильству щодо людей, які живуть з ВІЛ та представників КГ”.

Зазвичай прихистками керують священники Православної Церкви України. Багато з них – капелани. Отець Дмитро Шора з 2016 року в якості волонтера їздив на передову та допомагав нашим військовим. Того ж року священник прийняв рішення здійснювати служіння на фронті як капелан, а зараз допомагає тим, хто через війну втратив дах над головою.

Також відомим капеланом є отець Сергій Дмитрієв, голова правління ГО «Елеос Україна». Саме він став героєм знаменитої світлини французького фотографа з буковинським корінням Юрія Білака. Фотомитець у 2014 році на Донбасі зробив фото вечері військових, адаптуючи її до знаменитої кратини Леонардо да Вінчі «Тайна вечеря». На світлині о. Сергій із українськими бійцями.

Читайте також
Репортажі Прочитати Шептицького по-новому: у Львові представили збірку праць митрополита Андрея на суспільно-політичну і міжцерковну тематику
28 липня, 11:35
Репортажі «Слова, які набули змісту»: в Івано-Франківську відкрили виставку графіки Нікіти Тітова
28 липня, 09:00
Репортажі «Свою людськість конвертувати у людяність»: підсумки міжнародної конференція про український досвід війни, громадянської стійкості і суспільної культури
28 липня, 13:00
Репортажі Крик про Крим. До Міжнародного кримінального суду передали докази злочинів проти людства, скоєні РФ
28 липня, 12:45