Подорожуємо Хмельниччиною. Костели Хмельницької області, які варто відвідати

Подорожуємо Хмельниччиною. Костели Хмельницької області, які варто відвідати - фото 1
На Хмельниччині збереглося чимало старовинних храмів, серед них є й католицькі. Одні – гарно відреставровані і доглянуті, як-то Петропавлівський костел у Кам’янці-Подільському, інші стоять у руїнах, наприклад, храм святого Йосипа у Чорнокозинцях.

До католицького Різдва пропонуємо підбірку старовинних храмів.

Спеціально до свята пропонуємо підбірку костелів Хмельницької області, які варто відвідати мандрівникам. Усі вони дуже різні, кожен має свою неповторну архітектуру та історію.

Читайте також: Старовинні костели: Богородиця на мінареті, монахи-капуцини та романтична легенда.

Костел святого Йосипа Обручника у Підлісному Мукареві

Село Підлісний Мукарів, що на Дунаєвеччині, - розташовується в далині від гучних доріг, зате місцевість тут дивовижна: широкі простори, поля та ліси. А ще тут є архітектурна перлина – неоготичний костел з двома гострими шпилями. І хоча костелу лише близько 150 років (не такий вже і старий?), він заслуговує на увагу мандрівників. Збудований з тесаного каменю, він оздоблений двома гострими шпилями та круглим вікном-розою.

Костел у Підлісному Мукареві спорудили на кошти парафіян, а ініціював будівництво священик Базилій Шах. У 1886 році храм був освячений на честь святого Йосипа.

В радянські часи на мукарівський храм чекала така ж доля, як і багатьох інших. У 1990-х його повернули нечисельній католицькій громаді. Тоді ж єпископ Ян Ольшанський заново освятив храм, у ньому зробили ремонт та провели реконструкцію органа.

Костел Успіння Діви Марії у Летичеві

Костел Успіння Діви Марії, що у Летичеві, входить до комплексу домініканського монастиря, збудованого на початку ХVII століття. Зараз Летичівський монастир діючий (кілька років тому він був відреставрований), а у костелі щодня проходить служба, яка збирає чимало прихожан.

Розкішний костел, збудований у стилі бароко, з двома бічними капличками, посідає чільне місце серед храмів Хмельниччини. Його історія нерозривно пов’язана із чудотворною іконою Летичівської Божої Матері, привезеної монахами з Ватикану.

Ікона дуже шанувалася серед мешканців Летичева та паломників з інших місць, однак у 1920-х її вивезли до Польщі, щоб врятувати від більшовиків. Летичівська Божа Матір і досі зберігається у Люблені, а в летичівському костелі є лише її копія. Щороку 6 липня у Летичівський монастир стікаються паломники звідусіль, щоб вклонитися до ікони. Адже саме цей день Папа Римський Іван Павло ІІ оголосив Днем Летичівської Богородиці.

Костел Божої Матері у Тарноруді

Архітектурною перлиною села Тарноруда Волочиського району є двоповерховий палац Мордвинових. Та крім нього у селі зберігся ще й костел. Збудований у 1643 році, через століття він був відновлений у пізньобароковому стилі княгині Ізабелли Любимирської з Чарторийських. Храм було освячено на честь Пресвятої Діви Марії. У костелі було сім вівтарів, а подвір’я оточував товстий мур з двома баштами (вони не збереглися).

Храм був дуже знаменитий не лише серед найближчих поселень, а й був потужним паломницьким центром. Адже тут зберігався чудотворний образ Ісуса Милосердного Тарнорудського. Та у 1920-х ікону вивезли до Польщі, а храм закрили. За радянських часів інтер’єр костелу зазнав руйнування, адже тут був магазин мінеральних добрив. У 1991 році відреставрований костел заново освятили під титулом Матері Божої святого скапулярія (скапулярій – складова католицького чернечого облачення, а також особливий свячений предмет («малий скапулярій»), який католики носять за обітницею.

Читайте також: Село Купіль: костел, перетворений на церкву, та склеп польських шляхтичів.

Костел святого Вікентія у Білогір’ї

Великий храм з двома баштами видно ще навіть на під’їзді до Білогір’я: вдале місце на підвищенні обрали його будівничі. Домініканський монастир у Ляхівцях (колишня назва Білогір’я) звели за часів роду Сенют, у XVII столітті. А костел, який ми бачимо і сьогодні, постав тут століттям пізніше. Він мав 10 вівтарів та був освячений під покровительством Пресвятої Трійці, Успіння Пресвятої Богородиці, а також святих Петра і Павла.

За свою історію костел зазнав як розквіту (за домініканців тут налічувалося кілька тисяч прихожан), так і занепаду (в радянські часи чого тут тільки не було, навіть в’язниця). У 1990-х сюди повернулися католики – представники ордену отців-паллотинів. Вони поступово відновлюють храм та монастир.

Троїцький костел у Зінькові

Під руїнами Зіньківського замку розташувався Троїцький костел. Зараз він відновлений, хоч і аскетичний, та перебуває у гарному стані. Аж важко повірити, що в радянські часи він стояв напівзруйнований.

Перший, дерев'яний, костел тут збудували ще у ХV столітті, коли і замок. Згодом його замінили на кам'яний, який кілька разів знищували. Сучасний костел Святої Трійці постав тут у 1708 році. У радянські часи храм був добряче понівечений, від нього залишилися тільки стіни. Однак віруючі все одно приходили сюди і молилися. У 1990-х храм повернули католикам, його повністю відновили, тепер костел є діючим.

Ксенія ЖУЖА

"YE.ua", 24 грудня 2017