Помер Митрополит-емерит Української Православної Церкви Канади Іван (Стінка)

24 вересня, 09:30
Україна і світ
Помер Митрополит-емерит Української Православної Церкви Канади Іван (Стінка) - фото 1
У м. Саскатун 19 вересня 2022 р. на 88-му році життя помер Митрополит-емерит Іван (Стінка). Він був митрополитом Української Православної Церкви Канади (Константинопольський Патріархат). П'ятим митрополитом УПЦК, першим — україноканадського походження.

Про смерть єрарха повіомив 22 вересня офіційний сайт УПЦ в США.

Архиєпископ Іван Стінка народився 14 січня 1935 року в селі Б'юкенен. Протягом десятиліття був активним мирянином саскатунської православної громади: членом кафедрального хору та молодіжної організації СУМК.

Восени 1969 вступив до православної Колегії святого Андрія на богословські студії: завершив їх ліцентіятом теології 1972 року. Продовжував і завершив студії гуманістики в Манітобському та Саскачеванському університетах бакалавратом мистецтв 1976 року.

З рук владики Бориса (Яковкевича) прийняв дияконські свячення у Соборі Пресвятої Тройці в Саскатуні 18 серпня 1973 р.; єрейські — у Церкві Святого Преображення в Йорктоні 25 серпня 1974 р. Його перше в Саскачевані парафіяльне призначення — у Мус-Джо, з 1978 року — у Кемсек.

За свою працю на церковній ниві нагороджений набедреником 1977 р. і скуфією — 1980 р. Активний душпастир в УГПЦ Канади протягом 32 років.

Обраний єпископом Саскатуну і вікарієм Середньої єпархії на Надзвичайному 17-му Соборі УПЦК 1983 року, архиєрейські свячення отримав того ж року в катедрі Пресвятої Тройці у Вінніпезі 27 листопада з рук митрополита Андрія (Метюка), архиєпископа Бориса (Яковкевича) та єпископа Василія (Федака).

Назначений Собором УПЦК 1985 року єпископом Едмонтонським та Західної єпархії, яка включає Альберту та Британську Колумбію.

На 18-му Соборі УПЦК з 1990 року підвищено єпископа Івана до сану архиєпископа (титул «Архиєпископ Едмонтону і Західної Єпархії»). Згодом Собор єпископів УПЦК удостоїв владику Івана нагородою і привілеєм носіння хреста на клобуку з 29 травня 1993 року.

20 листопада 2005 року став митрополитом Української Православної Церкви Канади (Константинопольського Патріархату).

Інтронізація першоєрарха відбулася 23 липня 2006 року у Всеканадській митрополичій катедрі Пресвятої Трійці у Вінніпезі. Його співсвятителями були архиєпископ Торонтський Юрій (Каліщук), архиєпископ нью-йоркський та вашингтонський Антоній (Щерба) і єпископ Георгій зі Сербської єпархії Канади.

15-17 квітня 2010 року митрополит Іван повідомив членів Консисторії, що через стан здоров'я вирішив вийти на пенсію. Про свою емературу він офіційно оголосив на 22-му Звичайному Соборі УПЦ Канади, який відбувся 12-18 липня 2010 року у Вінніпезі.

Помер ввечері, 19 вересня 2022 р. в м. Саскатун, на 88-му році життя.

Довідка:

Українська Православна Церква Канади – найбільша Українська Православна Церква за межами України. Почала організовуватися наприкінці 19-го, початку 20-го століття. З 1990 року увійшла до складу Константинопольського Патріархату. Складається з трьох єпархій. 1989 року нараховувала 128 000 членів об’єднаних у 290 парафій, якими опікувалися 99 кліриків.