У музеї-помешканні Патріарха Йосифа Сліпого, що в домі релігійного товариства «Свята Софія» для українців-католиків у Римі, з’явився новий експонат — портрет Патріарха УГКЦ, який написав іконописець та художник муралів львів’янин Святослав Владика. Портрет урочисто представили 27 серпня з нагоди тридцятилітньої річниці перенесення тлінних останків ісповідника Христової віри патріарха Йосифа Сліпого з Рима до Львова.
Митець та викладач Українського католицького університету став добровольцем і пішов боронити свою землю від ворога, у той самий час, як на території товариства «Свята Софія», поруч із собором, було організовано головний центр збору допомоги для України в Римі. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
Над витвором художник працював близько десяти днів: «Спочатку я зібрав багато інформації про життя Блаженнішого Йосифа, хоча, звичайно, я вже дещо знав про нього. Однак я ще раз передивився його фотографії, заглибився в історичні моменти біографії, тому в моїй уяві сформувався образ, який я й передав на полотні».
Образ Патріарха митець створив у темній ультрамариновій барві, яка символізує глибоку віру мученика, на фоні срібла — благородного білого металу. Розірваний дріт на полотні — символ порваних кайданів для патріарха і для України та «символом українців, що тікали у світи». Патріарх одягнений у червону вишиванку, яка є «кодом української нації, вкарбованим кров’ю мучеників». Йосиф Сліпий зображений з німбом, сплетеним з українських квітів.
«Погляд Патріарха Йосифа на картині стремить у майбутнє з вірою, що його країна буде вільною й незалежною. Для мене було важливо передати на полотні незламність українського духу й віри патріарха, які він проніс крізь своє життя і передав нащадкам», — додав творець портрету.
Робота належить до серії портретів «Великі українці», яку митець створює не лише на полотні, а й на дошках і навіть стінах муралів. «Це частина великого циклу, які, сподіваюся, й після війни буду створювати», — поділився думками іконописець.
«Портрет ісповідника віри Патріарха Йосифа, авторства львівського митця Святослава Владики, є завдатком для майбутніх поколінь. Релігійне товариство „Свята Софія“ продовжує дбати не лише про збереження патріаршої спадщини, а й про осучаснення та її доповнення, завдяки талантам сучасних митців», — розповів о. Марко Семеген, голова релігійного товариства «Свята Софія» для українців-католиків у Римі.
Додамо, 27 серпня Українська Греко-Католицька Церква вшановувала 30-річчя перенесення тлінних останків Патріарха Йосифа Сліпого із крипти Прокатедрального собору Святої Софії в Римі до крипти Архикатедрального собору Святого Юра у Львові, як він це заповів.
З цієї нагоди релігійне товариство «Свята Софія» спільно з однойменною католицькою школою, що діє при соборі, організували ряд заходів. Зокрема, протягом цього дня всі бажаючі могли відвідати музей-помешкання патріарха Йосифа, а для дітей недільної школи провели challenge «Будь як Йосиф Сліпий» та майстер-клас зі створення арт-буку про життя Блаженнішого. Музей-помешкання патріарха відвідав і п. Андрій Юраш, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Ватикані.
Кульмінацією події стала спільна молитва на Архиєрейській Божественній Літургії, яку очолив владика Діонісій (Ляхович), апостольський екзарх для українців-католиків візантійського обряду в Італії.