Постійний спостерігач Святого Престолу на надзвичайній спеціальній сесії ООН закликав зробити все для "припинення цієї мерзенної війни" в Україні

Постійний спостерігач Святого Престолу на надзвичайній спеціальній сесії ООН закликав зробити все для "припинення цієї мерзенної війни" в Україні - фото 1
У середу, 22 лютого 2023 р., архиєпископ Габріеле Каччіа, Постійний спостерігач Святого Престолу при ООН, виступив на одинадцятій надзвичайній спеціальній сесії Генеральної Асамблеї під час 17-го пленарного засідання, присвяченого першій річниці ескалації війни в Україні.

У своєму виступі кардинал Каччіа закликав усі сторони залишатися відкритими до діалогу, аби не ризикувати закрити «єдині розумні двері до миру», — повідомляє Il sismografo.

Він наголосив на нелюдяності сучасної війни в Україні, зокрема, на тактиці, що вбачає в солдатах витратний матеріал, а не людей з правами та гідністю. Він нагадав про зобов'язання всіх держав згідно з міжнародним гуманітарним правом утримуватися від евакуації дітей на чужу територію та підкреслив важливість возз'єднання сімей.

Кардинал також оприлюднив позицію Святого Престолу про те, що невибіркові воєнні дії є злочинами «проти Бога і самих людей». Архиєпископ Каччіа вкотре передав слова вдячності Святого Престолу урядам, організаціям та окремим особам, які допомагали нужденним, визнаючи при цьому, що наслідки війни сягають далеко за межі України. У зв’язку з цим він висловив підтримку Святим Престолом Чорноморської зернової ініціативи.

Архиєпископ Каччіа також передав засудження Святим Престолом будь-якої риторики, що містить погрози використання ядерної зброї, як морально огидну, і висловив підтримку Святим Престолом зусиль Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) створити охоронну зону для Запорізької атомної електростанції. На завершення він закликав утримуватися від ескалаційних ритори чи дій і вести діалог, аби покласти край лиху війни, що походить «з людського серця зіпсованого гріхом».

Текст заяви подаємо далі (переклад РІСУ):

Заява Й.В. Архиєпископа Габріеле Каччіа
Постійного спостерігача Святого Престолу
Одинадцята надзвичайна спеціальна сесія Генеральної Асамблеї
17 пленарне засідання
Нью-Йорк, 22 лютого 2023 р.

Пане президенте,

Оскільки ця надзвичайна спеціальна сесія відзначає річницю ескалації війни в Україні, пам’ятаймо, що «Мир можливий!»[1]

Але для цього всі сторони повинні залишатися відкритими до діалогу, аби не закрити «єдині розумні двері до миру».[2] Віра в ілюзію, що цю війну можна вирішити військовим шляхом, через виснаження, не призведе до «жодного миру, окрім жахливого миру смерті» [3]. Пам’ятаючи про це, Папа Франциск звернувся з наступним щирим закликом: «Нехай замовкне зброя. Натомість шукаймо умови для початку переговорів, які дозволять знайти рішення - не нав’язані силою, а консенсусні, справедливі та стабільні».[4]

Нелюдяність сучасної війни в Україні бачать усі, бо кожне втрачене життя це скорботна сім’я, це батьки, що змушені ховати своїх синів і дочок, це осиротілі діти і статус, який «не має національності».[5] Особливого осуду викликає покладання на тактику, що вбачає у солдатах витратний матеріал, а не людей з правами та гідністю.

Впродовж усієї війни Папа Франциск підтверджував свою небайдужість і близькість до невинних людей в Україні, які терплять «великі страждання від агресії»[6]. У зв’язку з цим Святий Престол належним чином нагадує про зобов’язання всіх держав, згідно з міжнародним гуманітарним правом, утримуватися від евакуації дітей на території інших держав без вагомих на те медичних причин і письмової згоди осіб, відповідальних за їх догляд[7], або від зміни їхнього «особистого статусу».[8] Окрім того, Святий Престол наголошує на важливості возз’єднання сім’ї, в тому числі дітей з їхньою родиною, і закликає всі держави завжди забезпечувати найкращі інтереси дитини. Діти ніколи не повинні ставати пішаками у війні і не повинні використовуватися для політичної пропаганди.

У зв’язку з атаками на критичну інфраструктуру Святий Престол наголошує, що «будь-який акт війни, спрямований на знищення цілих міст і великих територій разом з населенням, є злочином проти Бога і самої людини, що заслуговує однозначного й беззаперечного засудження».[9]

В час страждань цивільного населення моя делегація знову висловлює свою вдячність тим урядам, організаціям та особам, які втілили етику солідарності, надаючи притулок, їжу та медичну допомогу переміщеним особам в Україні та в сусідніх країнах. Зі свого боку, Святий Престол надав допомогу нужденним в Україні через Дикастерію в справах Служінню Милосердю, а Католицька Церква в цілому — через монаші ордени, мирянські громади та місцеві релігійні організації — допомогла мільйонам нужденних, включаючи біженців війни.

Пане президенте,

Наслідки нинішньої війни виходять далеко за межі України, спричинивши енергетичну, продовольчу та фінансову кризи, які особливо впливають на «тих, хто проживають в найбідніших країнах».[10]. У зв’язку з цим Святий Престол вітає реалізацію Чорноморської зернової ініціативи та високо оцінює постійну роботу Генерального секретаря та Туреччини щодо забезпечення успіху та виконання угоди, що демонструє життєздатність діалогу з метою для полегшення страждань спричинених війною.[11]

Абсурдно, але нинішня війна віщує ризик ядерної катастрофи, чи то через навмисну ескалацію чи аварію, спричинену ненавмисним пошкодженням ядерних установок. Стосовно першого, Святий Престол не може не засуджувати будь-яку риторику, що погрожує застосуванням ядерної зброї, оскільки така риторика є морально огидною, а невибіркова дія ядерної зброї порушує закони війни і матиме руйнівні наслідки для всього людства. У зв’язку з цим Святий Престол підтримує зусилля Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) щодо створення охоронної зони для Запорізької атомної електростанції[12].

Пане президенте,

Нинішній конфлікт чітко демонструє значну дисфункцію архітектури безпеки цієї організації та всієї багатосторонньої системи. Усунення цієї дисфункції вимагає комплексної реформи, що підтримує принцип суверенної рівності всіх держав.[13] Однак самі лише інституційні реформи не можуть врятувати нас від лиха війни, що походить «з людського серця зіпсованого гріхом»[14]. Настав час утриматися від будь-якої риторики чи дій, спрямованих на ескалацію цього конфлікту, і розпочати конкретний діалог і дипломатичні зусилля, спрямовані на припинення цієї мерзенної війни. Потрібно докласти всіх зусиль для припинення страждання українського народу та всіх, хто так чи інакше постраждав від цього жорстокого конфлікту.

Дякую Вам, пане президенте.

_______________________________________

[1] Папа Франциск, Angelus, 13 листопада 2022 р.

[2] Папа Франциск, прес-конференція з приводу зворотного рейсу до Риму з Казахстану, 15 вересня 2022 р.

[3] Другий Ватиканський Собор, Пастирська конституція про Церкву в сучасному світі, Gaudium et spes, 7 грудня 1965 р., 82.

[4] Папа Франциск, Angelus, 2 жовтня 2022 р.

[5] Папа Франциск, загальна аудієнція, 24 серпня 2022 р.

[6] Папа Франциск, загальна аудієнція, 23 листопада 2022 р.

[7] Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол 1), 8 червня 1977 року, стаття 78.

[8] Четверта Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 р., стаття 50.

[9] Другий Ватиканський Собор, Пастирська конституція про Церкву в сучасному світі, Gaudium et spes, 7 грудня 1965 р., 80.

[10] Папа Франциск, Послання до учасників Восьмої конференції «Rome Med Dialogues», 1 грудня 2022 р.

[11] Папа Франциск, Промова до учасників Генеральних Капітул Василіянського Чину Святого Йосафата, Чину Матері Божої та Конгрегації Місії, 7 серпня 2022 р.

[12] Папа Франциск, загальна аудієнція, 24 серпня 2022 р.

[13] Папа Франциск, Промова до членів Дипломатичного Корпусу акредитованого при Святому Престолі, 9 січня 2023 р.

[14] Папа Франциск, Послання на 56-й Всесвітній день миру, 1 січня 2023 р.