Празник Трьох святителів

Празник Трьох святителів - фото 1

Тридцятого січня (за старим стилем) святкуємо пам'ять трьох великих учителів, проповідників і Отців Східної Церкви: святого Василія Великого, святого Григорія Богослова і святого Йоана Златоустого. Цей празник знаний як свято Трьох Святих — велетнів віри, духа, науки і святості. Три Святі Отці залишили глибокий слід у становленні християнської віри, вони передали нам чисту віру Нікейського Собору, пояснили догми про Святу Тройцю, Христове божество та Пресвяту Євхаристію.

Празник трьох святителів

Три СвятителіТридцятого січня святкуємо пам'ять трьох великих учителів, проповідників і Отців Східної Церкви: святого Василія Великого, святого Григорія Богослова і святого Йоана Златоустого. Цей празник знаний як свято Трьох Святих — велетнів віри, духа, науки і святості. Три Святі Отці залишили глибокий слід у становленні християнської віри, вони передали нам чисту віру Нікейського Собору, пояснили догми про Святу Тройцю, Христове божество та Пресвяту Євхаристію. За такі заслуги у богослуженні Східної Церкви Три Святителі звеличені як рівноапостольні, органи Святого Духа, колони Церкви та вчителі вселенної:

Празник трьох святителів

Троє святителів жили в IV столітті, в часі становлення християнського обряду. Святий Василій і святий Григорій жили у Кападокії (Мала Азія), були близькими друзями, а святий Йоан Златоустий походив з Антіохії і був молодшим за них на 20 років, проте усіх їх єднала апостольська ревність за святу віру і спасення душ:

Празник трьох святителів

Троє Святих Отців проповідували у IV-V ст., в час, коли перетиналися дві культури – антична і візантійска, тож знаходилися вони в центрі великих світоглядних змін, що відбувалися на території всієї Римської імперії. Отці стали свідками вирішального моменту зіткнення язичницької і християнської традицій, і надходження нової епохи, яка завершила духовні пошуки пізньоантичного суспільства. Саме в такий непростий час проповідували Три Отці Церкви релігію аскези і високої моралі, боролися з єресями, тлумачили Святе Письмо приймали участь у вирішенні трактування догмату про Святу Тройцю:

Празник трьох святителів

Хоч Три Святителі жили в IV ст., їх спільний празник було встановлено набагато пізніше – лише з XI ст. Пам‘яті кожного з них окремо відзначали й давніше, проте саме в ХІ ст. внаслідок суперечки щодо їх значимості, сталося чудо – три єрархи з‘явилися у сні митрополиту Йоаннові Мавроподу, видатному піснетворцю і засвідчили свою рівність перед Господом. За їх волею відтоді стали відзначати їх пам‘ять в один день, а Мавропод, за переданням, уклав гимни для цього дня. У піснеспівах, присвячених Трьом Святителям говориться про рівність патріархів поміж собою, про їх боротьбу за торжество церковних догматів, про особливий дар проповідування. Все це празнична гимнографія репрезентує у яскравих поетичних образах:

Празник трьох святителів

Також у піснеспівах використано образи Старого Завіту, що свідчать про потугу проповідей і поучень Святих:

Празник трьох святителів

Життя Трьох Святителів допомагає зрозуміти як закладалися основи християнської віри, яким був шлях кожного з них до самозречення і посвяти себе служінню Церкві. Життя Святих свідчить як відбувалася взаємодія античного спадку з християнською вірою, як закладалися основи єдності віри і розуму, науки і освіти, що не перечило істинному благочестю. Шляхетне походження і класична освіта стали фундаментом формування міцного характеру і стійких переконань Отців, що заклали основи християнського віровчення. Про Святого Василія Великого (329-379), який походив з роду визначних патриціїв, митрополит Андрей Шептицький (ЧСВВ) сказав наступне: "Василій — це чоловік всебічно освічений у всіх напрямах тодішнього знання, знаменитий бесідник, незрівнянний знавець Святого Письма, знаменитий догматист та полеміст у боротьбі проти аріян".

Празник трьох святителів

Святий Григорій Богослов (к. 326-390) був сином єпископа у Назіянзі в Кападокії. Як і святий Василій, святий Григорій отримав всебічну освіту у високих школах. Святий Григорій відзначився як глибокий проповідник, що в основу християнської релігії поклав догму про Святу Тройцю. За свої богословські науки отримав назву Богослова.

Празник трьох святителів

Святий Йоан Златоустий (347-407) походить з Антіохії, де довгі роки вів активну діяльність як ревний священик і невтомний проповідник. Він прославився як ревний і повний жертви пастир, незрівнянний бесідник, учитель віри, який своїми глибокими гоміліями захоплював великі маси народу.

Празник трьох святителів

У богослужінні празника особливо оспівуються і прославляються Три Святителі за їхню гарячу любов до Бога і ближнього, непохитну віру, світлі чесноти, Божу мудрість та заступництво. Особливо звеличується подібність патріархів Святій Тройці, яку вони так ревно прославляли:

Празник трьох святителів

Звеличення Трьох Святителів дають їм дуже докладні особистісні характеристики. «Великий» – свідчить про велич учителя, вихователя, теоретика; Богослов – про богонатхненність проповідника; Златоустий – символізує «золото уст» подвижника і мученика, талановитого і блискучого оратора.

Празник трьох святителів

Три Святителі були найбільш шанованими ієрархами у Візантії. Їх вчення, богословські твори, гомілії і самі вони сприймалися Церквою як тверда основа православної віри, що навіки стало міцною опорою для християн.

Празник трьох святителів