Предстоятелі ПЦУ та УПЦ МП привітали грецький народ з 200-ю річницею боротьби за незалежність
Митрополит Київський і всієї України Епіфаній звернувся з привітанням до Предстоятелів та повноти Православних Церков грецької традиції, до дружнього народу Греції та етнічних греків у нашій країні і по всьому світу.
Особливу роль у боротьбі за незалежність грецького народу відіграла Православна Церква. Протягом століть поневолення саме Православна Церква була тією інституцією, яка зберігала духовну, етнічну та культурну ідентичність греків як на історичній Батьківщині, так і на великому просторі розселення, що розпочалося ще в античні часи.
Повстання проти османського панування було рухом за власну державну незалежність, за національну і релігійну свободу. Адже неможливо мати справжню свободу без свободи духовної. І хоча за два століття, які минули від того часу, світ змінився, Православ’я у житті грецького народу так само посідає особливе, визначне місце, єднаючи його понад кордонами сучасних країн і канонічних територій Автокефальних Церков.
Від тих часів незмінно наш народ мав тісний духовний і культурний зв'язок з еллінським світом. І хоча насиллям і обманом у 1686 р. Москва відірвала Київську Митрополію від Вселенського Патріархату, ми ніколи не забували правду. І ця правда перемогла в наш час завдяки Його Всесвятості Вселенському Патріарху Варфоломію і нашій Матері Великій Христовій Церкві у Константинополі, яка надала Томос про автокефалію Православної Церкви України.
Сердечно вітаю греків усього світу з визначною історичною датою, та бажаю вам плідного продовження справи церковного і національного відродження, розпочатої вашими прадідами два століття тому", - йдеться у привітанні Митрополита Епіфанія.
Предстоятель УПЦ МП Митрополит Онуфрій направив вітальний лист Президенту Грецької Республіки Катерині Сакелларопулу.
"Протягом чотирьох століть перебування грецького народу в неволі саме Церква Христова і православна віра були тим життєдайним світлом, яке дозволило Вашому народу пережити темряву іновірного та іноземного владарювання та зберегти свою ідентичність. Символічно, що саме повстання 1821 року розпочалося в день свята Благовіщення Пресвятої Богородиці з благословення митрополита Старих Патр Германа.
Мені також приємно констатувати, що до цієї визначної дати має безпосереднє відношення і Україна, на території якої споконвіків проживала, і сьогодні проживає, значна грецька діаспора. Греки Одеси, Маріуполя, Херсону, Ніжина та інших українських міст протягом багатьох років жили вірою в незалежність своєї Батьківщини і формували передумови грецького повстання 1821 року. Бажаю братньому грецькому народу миру, процвітання, розвитку і Божого благословення!", - написав Митрополит УПЦ МП Онуфрій.