Президент Дуда духовно підтримав українську армію, — о. Стефан Батрух

Президент Дуда духовно підтримав українську армію, — о. Стефан Батрух - фото 1
«Такої відвертої, щирої та глибокої промови голови держави досі ще не було. Президент тим самим надав глибоку духовну підтримку українській армії, що бореться з російським агресором, ціною життя захищаючи незалежність і суверенність України», — каже о. мітрат Стефан Батрух.

У коментарі для КАІ голова Фундації духовної культури Пограниччя, настоятель греко-католицької парафії в Любліні підсумовує також візит делегації польських єпископів в Україну, що відбувся 17-20 травня 2022р. Слова священика поширив католицький часопис Credo.

"Візит польських єпископів був вираженням солідарності і приязні у найліпшому і найглибшому розумінні цих слів. Вочевидь там мало бути здавна, але — видно, знадобилася війна, щоб такі зустрічі та щирі розмови могли відбутися між ієрархами однієї Католицької Церкви двох обрядів, найбільшої в Центрально-Східній Європі. Наші Церкви, Польщі та України, мають бути в авангарді, коли йдеться про тісну співпрацю, причому не тільки в такому важливому, спільному для нас релігійному вимірі, але й бути прикладом у царині екуменізму.

Як католицькі Церкви, Римо- і Греко-Католицька, ми маємо нагоду показати світові, що ми — єдність у різнорідності. Можемо бути важливим прикладом для православної Церкви в Україні, вельми відкритої до діалогу та співпраці, як це показав візит польських єрархів до митрополита Київського та всієї України Епіфанія, очільника Православної Церкви України.

Він шукає екуменічної співдіяльності та співпраці між вірними, церковними інституціями, а також теологічного діалогу. Ми, як українці і поляки, можемо в цій царині багато чого показати світові у вимірі вселенськості Католицької Церкви багатьох обрядів, а також екуменічної відкритості на православ’я, яке в Україні дуже відкрите і прихильне до діалогу.

Дуже важливим є також те, що діалог наших Церков становить приклад і заохочення до співпраці державних структур, щоб вони не вагалися перед іще більшою інтеграцією між нашими державами. Вочевидь цю інтеграцію регулюватимуть міжнародні договори, але наші Церкви повинні заохочувати і мобілізувати до того, щоб економіки України та Польщі не тісніше співпрацювали.

На сьогодні це дуже потрібне для обох держав, щоб ми стали таким економічним «тигром» у Європі. Ми цим можемо показати, що саме Польща та Україна є важливим партнером для Німеччини, Франції та інших провідних економік світу, що вочевидь служитиме прискоренню інтеграції України з Європейським Союзом. Для цього, звісно, нам потрібна спільність духа, передусім у релігійному вимірі, тому Церкви мають тут відіграти дуже важливу роль.

Візит польських єпископів був вельми важливим сигналом для українського суспільства та різних християнських Церков і релігійних спільнот в Україні: що Польща солідарна, вона стоїть по стороні України і прагне її підтримувати. Також він був важливим сигналом для польського суспільства. Лідери польської Церкви показали, що суспільство має бути відкритим і продовжувати, поглиблювати свою позицію гостинності й відкритості, яку виражають від початку російської агресії, щоб суспільство не знеохочувалося, не піддавалося втомі та сумнівам, але щоб гостинність переродилася у тривалу співпрацю в усміх вимірах: релігійному, економічному, культурному, сімейних контактів тощо.

Можливостей для співпраці є так багато, що нам треба тільки розблокувати перепони, які в нас діють. І це теж роль наших Церков — щоб різні течії нинішньої діяльності привели до посилення інтеграції. Цей візит був також підтвердженням того, що процес порозуміння і примирення наших народів і Церков уже значною мірою завершений.

Вочевидь є справи, над якими треба попрацювати, конкретно йдеться про питання історичних згадок, ексгумацій та з’ясування до кінця складних сторінок в історії наших народів. Ми повинні це зробити, а нинішня ситуація вельми цьому сприяє. Ми не повинні цього боятися, але спільно з’ясовувати, не кожний самотужки, але через створення спільних фахових наукових зібрань, які будуть ретельно оцінювати події нашої історії, так щоб між нами вже не було «білих плям» підозріливості й недомовок".

Отець мітрат Стефан Батрух працює в Люблінському громадському комітеті допомоги Україні, який об’єднує багато неурядових організацій, що співпрацюють із місцевою владою. Окрім того, він задіяний у програмі підтримки мешканців України і кризовій ситуації — «Разом з Україною».