У Львові представили проект «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви»

23 квітня, 19:20
Суспільство
   - фото 1
Джерело фото: Віталій Грабар
Центр гідності дитини Українського католицького університету 18-21 квітня презентував проект «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви», у межах якого відбулася мистецька інсталяція «Розпізнати. Реагувати» у галереї артцентру «Дзиґа».

Джерело: УКУ

«SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви» — міжнародний проект, у серці якого навчальний курс про безпеку дитини. Команда Центру гідності дитини УКУ працювала над ініціативою близько року спільно з колегами з 5 країн — Хорватії, Чехії, Польщі, Словаччини та Угорщини. Результатом спільної роботи став освітній курс для духовенства, богопосвячених осіб та мирян — дорослих, які мають дбати про безпеку дитини у церкві, а також мистецька інсталяція.

Христина Шабат, керівниця Центру гідності дитини УКУ, розповідає, що тема насилля над дітьми є доволі табуйованою у суспільстві: «Ми шукали формат, як говорити про важку тему насильства без повчань, але в такий спосіб, щоб люди задумалися над цією проблемою, звернули на неї увагу».

За її словами, безпека дітей є спільною проблемою, тому кожна країна-партнерка проєкту зробила свій внесок у його реалізацію. «Ми хотіли, щоб проєкт звучав універсально і був зрозумілий для всіх, тому обрали мову мистецтва — мову, яка не має кордонів і яку сприймає кожен».

У Львові представили проект «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви» - фото 133221

У презентації взяли участь Тарас Добко, ректор УКУ, о. Богдан Прах, віцепрезидент УКУ, о. Юрій Щурко, декан Філософсько-богословського факультету, о. Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії, делегат Синоду УГКЦ у справах опіки малолітніх та вразливих осіб, а також експерти з Польщі — о. Пьотрем Студніцкі, керівник бюро делегата Конференції єпископів Польщі щодо захисту неповнолітніх та вразливих осіб та Марта Титанєц, президентка Фундації святого Йосифа Конференції єпископів Польщі. Онлайн до заходу приєдналася Марина Шіякович, богослов, експертка захисту неповнолітніх та вразливих осіб від насилля, екссекретарка Комісії єпископської конференції Хорватії з питань захисту неповнолітніх та вразливих осіб; членкиня Ради мирян Єпископської конференції в Хорватії, одна зі співавторок курсу.

«Ми в Україні переживаємо лихоліття війни і це дуже непростий час — війна руйнує життя. Звичайно, страждають всі люди, але найвразливіші — діти, — зазначив Тарас Добко. — Важливо, щоб були осередки, які є простором віри, надії і безпеки. Одним із таких є Церква. Вона може бути лідером у відновленні гідності людини, через політики, які створюють середовище безпеки в Церкві».

Марта Титанєц підкреслила важливість співпраці з Центром гідності дитини УКУ: «Для нас це важлива співпраця, особливо в час війни, коли насилля довкола більше, ніж в мирні часи, від нього потерпають найбільш вразливі, зокрема діти. Тож ми працювали над цим курсом, щоб показати, що безпека дітей — це спільна відповідальність, поза кордонами і ми маємо спільний для розуміння східноєвропейський контекст».

«Цінність проєкту в тому, що ми об’єдналися із фахівцями зі Східної Європи і маємо спільний голос і схожий контекст у вирішенні проблеми насилля над дітьми. А використання мистецтва для візуального відображення складних тем дозволило не лише якісно передати матеріал, а й створити своєрідний терапевтичний ефект через символіку та малюнок», — розповідає Іванка Рудакевич, керівниця проєктів і програм Центру гідності дитини УКУ, співавторка курсу.

У Львові представили проект «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви» - фото 133219

Уляна Креховець, мисткиня, іконописиця, керівниця проектів і програм мистецького напрямку відділу розвитку УКУ, авторка візуальної складової проекту, розповідає, що весь курс творила в техніці начерку: швидких ліній і плям без подальшого виправлення. Вона використала два кольори — зелений — колір життя і помаранчевий — безпеки.

«Питання, які підіймає курс, показані в символах, щоб підсилити текст курсу, або навпаки, щоб текст пояснив наївний малюнок. Наприклад, серце — це любов, турбота, повнота душі, а коли воно перекреслене і оточене глибокими тінями, то любові, щирості і довіри немає, тоді з’являється небезпека», — зазначила художниця.

У найближчому майбутньому організатори планують презентувати проект у кожній із країн-учасниць.

Курс «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви» можна пройти на платформі УКУ-онлайн.