Про храм, де зберігалася надгробна плита нащадка візантійських імператорів, розповіли в Кам’янці-Подільському

Переживши сотні років, храм був знищений у радянські часи.

Джерело: Сайт Є

Однією з найдавніших сакральних пам’яток Кам’янця-Подільського була церква Іоанна Предтечі. Як розповідають в Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець», храм був знищений у 1935 році. Сьогодні від старовинної пам’ятки залишилися лише фундаменти церкви, котра можна побачити за адресою вулиця П’ятницька.

Під час розкопок на пам'ятці був знайдений бронзовий хрест-енколпіон ХІІ-ХІІІ століття, фрагменти нервюр (ребер склепіння) та орнаментований білокам'яний блок порталу.  - фото 53054
Під час розкопок на пам'ятці був знайдений бронзовий хрест-енколпіон ХІІ-ХІІІ століття, фрагменти нервюр (ребер склепіння) та орнаментований білокам'яний блок порталу.
Джерело фото: НІАЗ «Кам'янець»

У заповіднику зазначають, що саме ця церква в Кам’янці-Подільському з кінця XVII століття була головною сакральною пам’яткою руської громади, яка проживали між кварталами вірменської та польської громад…

«На думку дослідників, церква до другої половини XVI століття іменувалась П’ятницькою та в 1582-1593 роках була переосвячена у церкву Іоанно-Предтечі. У «Подільських єпархіальних відомостях» за 1898 рік подана інформація про те, що у 1593 році московський купець Трифон Коробейников, повертаючись з паломництва із Константинополя та Палестини, заїхав до Кам’янця та залишив про неї запис в одному зі своїх творів», - зазначають в НІАЗ «Кам’янець».

Храм був знищений у 1935 році...  - фото 53053
Храм був знищений у 1935 році...
Джерело фото: НІАЗ «Кам’янець»

Також відомо, що у «Подільських єпархіальних відомостях» за 1890 рік, зсилаючись на уніатські візитарні описи 1758 року, значиться, що церква була побудована панами Ластовецькими. Зокрема те, що будучи не з польського, а з давньо-руського роду, як православні дворяни, вони допомагали розбудувати церкву. Так приміром, Василь Ластовецький - ротмістр Кам'янецької королівської піхоти, у 1606 році купив у Ціолковських маєток, суміжний з Предтеченською церквою і подарував його цій церкві та її братству.

На гравюрі Кипріяна Томашевича 1673 року церква зображена під латинською літерою Y та зазначено так: «Ecclesia Ruhten. s. Ioannis, nunc moschea supreme Vizeris» - що в перекладі на українську звучить як «Церква Руська. Св. Іоанна, за турків перетворена на мечеть високого візира». Храм на гравюрі зображено із дзвіницею, яка нагадує оборонну вежу.

В 1799-1878 року храм був головним собором Подільської губернії.  - фото 53057
В 1799-1878 року храм був головним собором Подільської губернії.
Джерело фото: НІАЗ «Кам’янець»

У ХVIII столітті храм був складовою греко-католицького центру на Поділлі та складався, власне, з Катедри Святого Йоана Хрестителя, «нововимурованого дому руського єпископа» з шістьма покоями та семінарії для навчання кліриків.

Після приєднання Поділля до Російської імперії, греко-католицьке духовенство кафедрального Іоано-Предтеченського собору 4 травня 1793 року прийняло присягу на вірність новій владі. В 1799-1878 року храм був головним собором Подільської губернії.

Протягом першої половини ХІХ століття собор перебудували під російський стиль. Про це свідчать архівні та іконографічні матеріали другої половини ХІХ-першої половини ХХ століть.

 Під час розкопок на пам’ятці був знайдений бронзовий хрест-енколпіон ХІІ-ХІІІ століття, фрагменти нервюр (ребер склепіння) та орнаментований білокам’яний блок порталу. - фото 53055
Під час розкопок на пам’ятці був знайдений бронзовий хрест-енколпіон ХІІ-ХІІІ століття, фрагменти нервюр (ребер склепіння) та орнаментований білокам’яний блок порталу.
Джерело фото: НІАЗ «Кам’янець»

У лютому 1819 року в Предтеченській церкві поховали видатного православного релігійного діяча, першого Подільського архієпископа Іоанікія. Над місцем поховання під правим кліросом була встановлена бронзова табличка. У храмі також були надгробні плити з надписами старими руськими літерами з датами 1609, 1612, 1761, 1765, 1794 років та надгробна плита Іоанна Кантакузена - нащадка візантійських імператорів, сина господаря Валахії Стефана. Також всередині були чудотворні ікони Іоанна Предтечі та СвятогоМиколая.

Переживши сотні років, храм був знищений у радянські часи. За постановою ЦВК УСРР від 1 червня 1932 року його спочатку закрили, а в 1935 році, за розпорядженням міськвиконкому, розібраний. Як зазначають в НІАЗ «Кам’янець», після проведення археологічних розкопок на пам’ятці у 1980-1984 роках, тут провели консервацію виявлених фундаментів, а в 90-ті роки встановили хрест.

Після проведення археологічних розкопок на пам’ятці у 1980-1984 роках тут провели консервацію виявлених фундаментів. - фото 53056
Після проведення археологічних розкопок на пам’ятці у 1980-1984 роках тут провели консервацію виявлених фундаментів.
Джерело фото: НІАЗ «Кам’янець»

Під час розкопок на пам’ятці був знайдений бронзовий хрест-енколпіон ХІІ-ХІІІ століття, фрагменти нервюр (ребер склепіння) та орнаментований білокам’яний блок порталу. За цими знахідками храм відносять до однієї із найдавніших сакральних пам’яток міста.

Ірина Олійник