Прокуратура перевірить бездіяльність поліції у зв’язку зі знищенням 300-літньої церкви на Вінниччині

Прокуратура перевірить бездіяльність поліції у зв’язку зі знищенням 300-літньої церкви на Вінниччині - фото 1
Вінницька ОДА звернулась до прокуратури через бездіяльність поліції у ситуації з руйнуванням Покровської церкви в селі Лозова. Прокуратуру також просять відкрити кримінальне провадження за фактом знищення 300-літнього храму вірянами Московського Патріархату.

Про це у Вінницькій ОДА повідомили на запит Вінницького інформаційного порталу "Vежа", який веде журналістське розслідування щодо знищення храму.

У Мінкульті також підтвердили, що жодних дозвільних документів на демонтаж храму у парафіян УПЦ МП не було. В обласній прокуратурі справу про знищення храму перенаправили до Жмеринської місцевої прокуратури, рішення якої зараз очікується .
Як інформує портал"Vежа", декілька місяців тому стало відомо про знищення понад 300-річного храму в селі Лозова, який був пам’яткою національного значення та яку деякі дослідники називають найстарішою дерев’яною церквою на території Поділля. Церкву демонтувати у 2016 році віряни Московського Патріархату, аби збудувати на тому місці нову.

Після публікацій у ЗМІ, Управління культури і мистецтв облдержадміністрації звернулося до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області з проханням відкрити кримінальне провадження за ч.3 ст. 298 Кримінального кодексу України (Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження пам’яток національного значення чи їх частин) за фактом знищення пам’ятки архітектури.
Проте про результати цього звернення ні правоохоронці, ні в ОДА публічно не повідомляли.

Відтак "VежА" звернулася з офіційним запитом до ГУ НП у Вінницькій області з проханням роз’яснити ситуацію: чи відкрито відповідне кримінальне провадження та чи притягнуто винних до відповідальності за знищення пам’ятки архітектури національного значення.

Прокуратура перевірить бездіяльність поліції у зв’язку зі знищенням 300-літньої церкви на Вінниччині - фото 58198

 

У відповіді на цей запит Шаргородське відділення поліції повідомило, що “реконструйована” вірянами УПЦ МП будівля козацького храму є аналогічною тому, який був збудований у 1700 році.

Крім того поліцейські підкреслили, що у “будівельників” на відповідні “роботи” були офіційні дозволи. Відтак складу злочину в діях осіб, які проводили “протиаварійні роботи”, за інформацією поліцейських Вінниччини, не вбачалося, а тому кримінальне провадження не відкривали.

Водночас у МВС повідомили, що в результаті “проведення робіт” відбувся обвал однієї зі стін старовинного храму.

Прокуратура перевірить бездіяльність поліції у зв’язку зі знищенням 300-літньої церкви на Вінниччині - фото 58199

 

У той же час у поліції не надали документальних підтверджень, які свідчать про “аналогічність” новобуду тій споруді, яка була збудована тут у 1700 році.
Так само поліцейські не надали копій дозволів на проведення таких робіт, які зрештою призвели до руйнування пам’ятки архітектури.

В Управлінні культури не згодні з такою позицією шаргородських поліцейських і направили запит у Мінкульт, чи був дозвіл на такі роботи. Там підтвердили, що жодних дозволів на виконання будівельних робіт не видавали.

10 серпня Управління культури звернулись до прокуратури Вінницької області зі скаргою на бездіяльність Шаргородського відділу ГУНП у Вінницькій області та з проханням відкрити кримінальне провадження за фактом знищення пам’ятки архітектури національного значення “Покровська церква та дзвіниця” у Лозовій. Там ще раз зазначили, що релігійна громада Московського Патріархату не отримала дозволів на роботи, хоча у поліції стверджували протилежне.

Обласна прокуратура 14 серпня скерувала Жмеринській місцевій прокуратурі розпорядження “організувати перевірку всіх доводів, вказаних у зверненні, та вжити, за наявності підстав, заходів реагування”.

Отож, питання належної реакції правоохоронців на незаконне знищення храму залишається відкритим.