Прокуратура повернула державі Михайлівську церкву на Харківщині
Про це повідомила Харківська обласна прокуратура.
Нещодавно Харківська обласна прокуратура довела незаконність вибуття з державної власності пам’ятки архітектури місцевого значення — культової споруди Михайлівської церкви. Цей храм, що відображає характерні для відповідного періоду стильові, конструктивні та художні рішення XIX століття, був неправомірно оформлений у власність релігійної громади ще у 2005 році. Такі дії прямо суперечили законам України, чинним на момент вибуття, які забороняли приватизацію культурної спадщини.
За даними слідства, у 2005 році храм був неправомірно оформлений у власність релігійної громади Краснокутська, що суперечило чинному законодавству України.
Надалі право власності внесли до державного реєстру.
Це суперечило чинному тоді закону про заборону приватизації культурної спадщини.
Прокуратура вимагала визнати недійсним свідоцтво про право власності та повернути храм у державну власність.
29 жовтня 2025 року Господарський суд Харківської області задовольнив позов прокуратури, офіційно повернувши право власності на Михайлівську церкву державі у січні 2026 року.
"У час війни ми боремося не лише за території та життя людей, а й за нашу історію та пам’ять. Кожна пам’ятка – це частина національної ідентичності. Цей випадок демонструє: захист культурної спадщини — це не формальність, а реальна боротьба за нашу історію. Кожна пам’ятка — це збережена частинка України, яку ми передаємо з покоління в покоління, тому державне майно має залишатися державним", — наголосила начальниця відділу Харківської обласної прокуратури Євгенія Домашина.