• Головна
  • Проекти
  • "Сьогодні в Україні активізувалися сили, які зацікавлені вирішити міжправославний конфлікт силовим чином", – експерт...

"Сьогодні в Україні активізувалися сили, які зацікавлені вирішити міжправославний конфлікт силовим чином", – експерт

13.01.2011, 16:28
"Сьогодні в Україні активізувалися сили, які зацікавлені вирішити міжправославний конфлікт силовим чином", – експерт - фото 1
Експерт назвала негативним явищем той факт, що в релігійне життя почали активно втручатися неукраїнські центри і сили.

Fylypovych.jpgДоктор філос. наук, зав. Відділом сучасних релігійних процесів Інституту філософії НАН України Людмила Филипович в інтерв'ю "Портал-Credo.Ru" назвала релігійну ситуацію в Україні дуже непростою. Ця складність, за її словами, полягає в тому, що настільки важко встановлений мир між конфесіями в Україні, який був досягнутий в результаті досить зваженої політики держави і реакції на цю політику різних Церков, а саме толерантності, взаєморозуміння, що було гарантовано законом і, найголовніше, Президентом України, зараз, з приходом нової влади, знаходиться під загрозою. Експерт назвала негативним явищем той факт, що в релігійне життя почали активно втручатися неукраїнські центри і сили.

«Є підстави у Київського Патріархату, і не тільки в нього, бути стурбованим тим, що в релігійне життя почали активно втручатися неукраїнські центри і сили ... Ми зустрічаємося з такими абсолютно протизаконними діями представників Московського Патріархату як рейдерські захоплення різних храмів на території України. Це трапилося у Дніпропетровській та Чернігівській областях, і це те, чого Україні не знає останніх 15-18 років. Священики навчилися домовлятися між собою, і певні домовленості були досягнуті на рівні перших осіб УПЦ КП, УАПЦ і УПЦ (МП), коли всі ці питання вирішувалися в результаті роботи погоджувальних комісій і не виходили за межі Православної Церкви та православ'я в Україні», – сказала Л. Филипович.

За її словами, «сьогодні ми бачимо, що з'явилися сили, які зацікавлені вирішити міжправославний конфлікт силовим чином. А саме – фактично знищити Київський Патріархат, автокефальну Церкву – і не шляхом об'єднання, як це пропонувалося при колишньому президенті, а шляхом знищення конкуруючих Церков, після чого чільне місце повинна зайняти єдина Церква».

Людмила Филипович акцентує на тому, що на території України завжди знаходилося місце різним Церквам: і православним, і старообрядцям, і греко-католикам, і протестантам, причому як німецького, так і шведського походження, і багатьом іншим Церквам. Тому, як стверджує експерт, українську громадськість дуже турбує нова ситуація, яка наростає останнім часом як сніжний ком.

«Ми дуже розраховуємо, що нинішня адміністрація Президента і, перш за все, сам Президент уважніше поставляться до ситуації, що складається в Україні. Незадоволення і, я б сказала, навіть роздратування представників інших Церков, окрім УПЦ (МП), наростає. Це може перерости в конфлікт, і дуже серйозний, тому що за Церквами, які є альтернативними по відношенню до УПЦ (МП), нехай і найулюбленішої, і найріднішої, стоять мільйони віруючих. Якщо Президент думає, що люди не бачать цієї несправедливості, то він глибоко помиляється. Поки що вдається закликати людей потерпіти. Керівники Церков все-таки мають надію на те, що Президент зустрінеться з ними, щоб підтвердити, розгорнути, позиціонувати себе як гаранта закону "Про свободу совісті та релігійні організації", як гаранта права будь-якої людини сповідувати те, що він для себе обрав сенсом і цінністю свого життя, і гаранта прав релігійних організацій зберігати свою традицію, знаходитися в тій, яка обрана теж як цінність», – сказала Л. Филиппович.

За її словами, релігійне життя має свої закони розвитку, і потрібно дуже чуйно прислухатися до того, що відбувається в суспільстві. Це сфера, яку не можна підім'яти простим рішенням.

Людмила Филипович критично оцінила дії Патріарха Кирила, який кажучи про необхідність вирішити міжправославні конфлікти, за три своїх приїзди в Україну так і жодного разу не зустрівся з іншою стороною конфлікту.

«Вже якщо ти такий миротворець і дійсно хочеш допомогти вирішити це питання в Україні – от самі вони не можуть між собою домовитися – так стань ініціатором переговорів. Що для тебе важливіше – абсолютно мертва "канонічність", яка заважає вирішити це питання, чи ти повинен з християнською любов'ю, по-братськи взяти і посадити за стіл переговорів представників цих трьох Церков? Тоді і до тебе буде інше ставлення. Виходить, що Патріарх Кирил виступає як роз'єднувач. Він не пропонує ідеї, яка могла б спрацювати в Україні», – наголосила Л. Филипович.

Експерт також не обійшла увагою «Русский мир», який пропагує Патріарх Кирил. За її словами, «Русский мир» чужий українцям.

«Подивіться, як на цю пропозицію, на цю ідею реагує УПЦ (МП)? Дуже мляво. Ніхто в УПЦ (МП) активно не працює на утвердження цієї ідеї. Це не тому, що українці не сприймають росіян, а тому, що зараз зовсім інший світ. Не можна користуватися тими методами і механізмами, які діяли 1000 років тому. Змінився світ, змінилися народи, 20 років існує незалежна Україна. І зараз пропонувати якийсь фантом у вигляді "Русского мира" виглядає як середньовічні картини», – вважає Л. Филипович.