Радомишльська міськрада подала позов, щоби отримати у комунальну власність місцевий собор
Про позов повідомило видання "Житомир.info" із посиланням на ухвалу Господарського суду Житомирської області, передає Суспільне.
Підготовче засідання призначене на 28 квітня.
Нині собор перебуває у користування громади. В Житомирсько-Овруцькій єпархії сказали, що дії міської ради — правильні.
В ухвалі Господарського суду Житомирської області від 7 квітня 2026 року йдеться, що позовна заява була подана 2 квітня і була прийнята до розгляду — у справі відкрили провадження. У заяві вказано, що Свято-Миколаївський собор є об`єктом культурної спадщини місцевого значення, розташованим на земельній ділянці комунальної власності. При цьому право власності на сам об`єкт належним чином не оформлено, майно взято на облік як безхазяйне.
"Відсутність визначеного власника перешкоджає позивачу укладенню охоронного договору, належному утриманню, збереженню та ремонту пам`ятки, що зумовлює необхідність судового вирішення питання про належність цього майна територіальній громаді в особі міської ради", — йдеться в ухвалі.
Суспільне поспілкувалося з представниками Радомишльської міської ради і Житомирсько-Овруцької єпархії ПЦУ для того, щоб дізнатися їхню думку.
Позиція Радомишльської міської ради
Радомишльський міський голова Володимир Тетерський в коментарі Суспільному сказав, що міська рада звернулася до суду, щоб собор, який раніше був визнаний безгосподарчим, отримав правовий статус і його можна було передати релігійній громаді в користування. З його слів, кілька років тому вже було судове засідання, І суд тоді не ухвалив рішення про право власності, тому що на проведення заходів у храмі тоді претендувало дві релігійних громади. І тоді собор не набув статусу і визнавався безгосподарчим. Тому міська рада подала до суду повторно, щоб визнати собор комунальною власністю і передати релігійній громаді в користування.
"Тоді, коли ми визнавали його (собор — ред.) безгосподарчим, ми рішенням виконавчого комітету міськради передали його релігійній громаді на зберігання і догляд за цією культурною спорудою. А зараз потрібно до кінця узаконити, щоб це була комунальна власність міської ради. А потім ми могли передати в користування. А зараз майно просто в них як на зберіганні. Але вони там проводять культові заходи", — розповів Володимир Тетерський.
Позиція Житомирсько-Овруцької єпархії ПЦУ
Як сказала в коментарі Суспільному юристка Житомирсько-Овруцької єпархії Православної Церкви України Світлана Юрченко-Хлань, цей суд це правильний процедурний момент. Адже для того, аби передати майно, має бути чітко зрозуміло, чиє воно і хто має право розпоряджатися ним. Бо право власності — це три в одному: це право користування, володіння та розпорядження, сказала юристка.
"Ми вважаємо, що вони роблять правильно. Оскільки попереднє рішення суду просто скасувало запис про приватизацію, але не повернуло майно у комунальну власність і подальшу долю майна в тому рішенні суду не було визначено. Для того, аби Житомирсько-Овруцька єпархія могла допомагати своїм релігійним громадам, майно має мати якийсь статус — чи це державна власність, чи це комунальна власність. І саме тому міська рада змушена була подавати знову до суду, аби об'яснити саме правовий аспект цього майна", — сказала в коментарі юристка Житомирсько-Овруцької єпархії ПЦУ.
9 вересня 2023 року Свято-Миколаївський собор у Радомишлі опечатали і передали на зберігання релігійній громаді Православної церкви України. До цього в храмі правили священники УПЦ Московського патріархату. Ще влітку 2022 року в результаті петицій церковне майно оформили як безхазяйне. Тоді депутат Радомишльської міської ради Сергій Галицький в коментарі Суспільному сказав, що церковне майно не мало власника, тому Радомишльська міська рада оформила його як безхазяйне. 29 вересня 2023 року спливає рік, протягом якого могли виставлятися претензії, і якщо не буде правовстановлюючих документів, міська рада звертатиметься до суду, щоб отримати у власність церковне майно, а потім вона вирішуватиме, кому його передавати, сказав тоді депутат міськради.
"У квітні 2023 року ми підготували рішення міськради, сесії, щоб церковне майно передали на зберігання нашій громаді. Ми тиском довели до того, що виставили московський патріархат і передали храм на зберігання релігійній громаді ПЦУ", — сказав Сергій Галицький.