Рамзан Кадиров: Під час Голодомору чеченці врятували тисячі українців

28.11.2011, 15:07
Рамзан Кадиров: Під час Голодомору чеченці врятували тисячі українців - фото 1

Про те, як відновлюється Чечня після двох тяжких воєнних кампаній, як зараз в республіці живеться не тільки мусульманам, але і православним, чому в Чечні немає жодного дитячого будинку і звідки на столі у чеченців український борщ, розповів у інтерв'ю першому в Україні ісламському інформаційному агентству «УММА» президент Чеченської республіки Рамзан Кадиров.

Рамзан КадировПро те, як відновлюється Чечня після двох тяжких воєнних кампаній, як зараз в республіці живеться не тільки мусульманам, але і православним, чому в Чечні немає жодного дитячого будинку і звідки на столі у чеченців український борщ, розповів у інтерв'ю першому в Україні ісламському інформаційному агентству «УММА» президент Чеченської республіки Рамзан Кадиров.

Українських громадян у першу чергу цікавить, чи безпечно живеться християнам у мусульманській Чеченській республіці?

У першу чергу хочу привітати Вас із початком роботи агентства. Мені сказали, що ви робите перші кроки і тому, незважаючи на зайнятість, я вирішив відповісти на запитання. Бажаю, щоб агентство зуміло посісти гідне місце серед ЗМІ України та Росії.

Що стосується вашого запитання. Я з усією впевненістю та відповідальністю можу заявити, що Чечня є найбезпечнішим регіоном для християн і віруючих інших національностей. За останні роки в Чечні не зареєстровано жодного факту найменшого конфлікту на релігійному ґрунті. Більш того, не було жодного випадку вчинення злочину на міжнаціональному ґрунті. Ми у першу чергу відновили зруйнований у період військових дій храм Архангела Михаїла, зараз будуємо за оригінальним проектом Храм у станиці Наурського. Він стане найвеличнішим на Північному Кавказі. Парафіям виділено машини, християнські кладовища перебувають в ідеальному стані. Перелік можна продовжити.

Рамзан Кадиров

Користуючись нагодою, хочу нагадати, що в Чечні живуть і українці. Колись Голодомор погнав їх батьків, дідусів, бабусь на Кавказ. Люди йшли пішки, тисячами. У Чечні їх прийняли. Причому примала не влада, а прості селяни. Приймали у свої сім'ї. Завдяки цьому багато тисяч життів було врятовано. Сьогодні на чеченському столі український борщ, а тим більше, «вчорашній» є такою самою звичайною стравою, як і в будь-якій українській хаті. А про слово «майдан» точаться суперечки,– чи воно українське, чи чеченське.

Ви привезли Чашу Пророка Мухаммада в Чечню. Як вам вдалося цього домогися? І що ця подія означає для республіки в цілому?

Ця подія має величезне значення не тільки для Чечні, а й для всіх мусульман Росії і, я б сказав, країн СНД. У давні часи нащадки Пророка (с.а.с.), вимушено залишаючи Близький Схід, вивезли її (Чашу) до Великої Британії. Звісно, багато мусульман, включаючи дуже впливових, хотіли її отримати на вічне зберігання. Такої честі удостоїлася Чечня. Скажу одразу – це не комерційний проект. Чечня робить усе, щоб люди мали можливість молитися, виконувати всі релігійні обряди. Їм ніхто не чинить перешкод. Зведено прекрасні мечеті. Тут щорічно проводяться міжнародні форуми, у роботі яких беруть участь відомі у світі релігійні діячі. Ми вдячні муфтієві України шейху Ахмедові Таміму за те, що він цьогоріч також приїздив до Грозного на форум. Я з ним особисто зустрічався. Він дружив і з нашим першим президентом Ахмат-Хаджі Кадировим. Шейх твердо стоїть на шляху протидії будь-яким формам радикалізму і екстремізму. Це важлива і позиція.

 

Рамзан Кадиров

У Вас семеро дітей. Як ви ставитеся до батьків, які залишають своїх дітей у дитбудинках? І як, на ваш погляд, треба боротися із цією проблемою?

Я не знаю, як можна назвати батьками тих людей, які передають дітей у дитячі будинки, кидають у під'їздах, більш того, закопують живцем або полишають напризволяще у сніговому заметі. Учора бачив сюжет із України про жінку та її брата, які дівчинку закопали у дворі будинку. Слава Аллаху, її врятували. Це що, мати? Людина? Як можна до них ставитися? Ці люди втратили людську подобу. Навіть звірі так не чинять. І виною всьому в більшості випадків пияцтво. Безпробудне пияцтво. Прагнення знайти розраду, щастя у оковитій. Твереза ​​людина не піде на це. Релігія і здоровий спосіб життя, ось що може врятувати людей і навіть цілі народи від скочування у прірву аморальності і національної катастрофи.

У нас у республіці немає жодного дитбудинку. Немає дітей-безбатченків при живих батьках. Так, війна забрала життя десятків тисяч людей, їхні діти залишилися без батьків. Але про них піклуються близькі родичі. А тих, у кого їх немає, усиновлено. І тут національна ознака не грала жодної ролі. Моя мати усиновила російського хлопчика, чиї батьки загинули, він уже підріс, одружився, вчиться, працює. Я радий, що у мене з'явився брат.

Рамзан Ахматович, ви активно підтримуєте спорт і любите його: у Чеченській республіці відновлено безліч стадіонів, ви приїздили до України на боксерський матч Заурбека Байсангурова. Плануєте провести у республіці якісь великі спортивні змагання?

Найближчими днями на стадіоні «Ахмат-Арена» відбудеться товариський матч між збірними Росії та Литви з футболу. Ми чекаємо приїзду глядачів зі всього півдня Росії і з Москви. Ми систематично проводимо в Грозному міжнародні турніри з боксу, боротьби, інших видів спорту. До речі, українські спортсмени у них систематично беруть участь і показують гарні результати.

Спорту ми приділяємо особливу увагу. У Грозному побудували спорткомплекс із стадіоном на 30 тисяч глядачів. За оцінкою фахівців УЄФА, це один із найкращих стадіонів, збудованих у Європі за останні роки. До комплексу входить льодовий палац, два басейни. На черзі будівництво залів для тенісу, баскетболу, волейболу, легкої атлетики. Окрім того, стадіони і школи боротьби та боксу є практично у всіх населених пунктах.

Мечеть «Серце Чечні» імені Ахмат-Хаджі Кадирова у Грозному

Наші спортсмени стають чемпіонами олімпіад, світу, Європи, Росії. Якщо ви пам'ятаєте, першу золоту медаль збірній Росії у Пекіні приніс наш борець. Десятки тисяч підлітків та юнаків у Чечні вечорами йдуть у спортшколи, а не купкуються по задвірках. Вони не вживають спиртного, не стають наркоманами.

Я справді на кілька годин прилітав до Києва. Байсангуров показав дуже гарний бокс. Я думаю, що цей спортсмен ще не раз буде радувати своїми перемогами уболівальників Україні та Росії.

У Києві нзабаром відкриється перша в українській столиці мечеть. Приїдете на її відкриття? Що хочете побажати українським мусульманам у зв'язку із цією подією?

Я в курсі, що готується урочисте відкриття мечеті. Це гарний подарунок для всіх мусульман України. Я впевнений, що у них є привід дякувати владі за створення сприятливих умов усім віруючим, незалежно від конфесійної приналежності.

Уже отримав офіційне запрошення. Звичайно, дуже хочеться розділити разом із мусульманами України радість завершення будівництва мечеті, яка, як мені розповідали, має оригінальну архітектуру і може стати однією з визначних пам'яток Києва.

І мусульманам, і всім громадянам України зичу миру, добра і процвітання. Що б не відбувалося, ми маємо прагнути миру і злагоди. Я твердо впевнений, що відносини між українським і російським народами будуть зміцнюватися. Іншого і бути не може.

І окремо мусульманам. Мечеть не має пустувати. Треба молитися. Треба слухати слово імама мечеті. Треба прагнути суворо дотримуватись вимог релігії. А вони закликають нас бути добрими, порядними, чуйними до чужої біди, законослухняними, поважати батьків, шанувати старших. Можна перераховувати без кінця. Віруюча людина ммає любити свою Вітчизну і піклуватися про її могутність.

Зарета Ахматова

"УММА", 8 листопада 2011 року